فراخوان انجمن خانواده‌های پرواز برای تجمع جهانی روز ۲۵ شهریور؛ مبارزه تا سقوط دیکتاتور

ایران اینترنشنال: انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ فراخوانی برای تجمع جهانی در روز ۲۵ شهریور منتشر کرد و از ایرانیان خارج از کشور دعوت کرد تا در نخستین سالگر قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی به خیابان‌های جهان بیایند.

این انجمن در فراخوان خود که در شبکه اجتماعی اکس منتشر شده است، نوشت: «نامش را فریاد کن! نام او، اسم رمز ماست. بگو فراموش نکردی. بگو نمی‌بخشی.»

ویدیویی نیز همراه این فراخوان منتشر شده است که تعدادی از خانواده‌های کشته‌شدگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران، در آن ایرانیان خارج از کشور را به تجمع دعوت کردند.

در بخشی از این فراخوان آمده است: «نامش را فریاد کن! نامشان را فریاد کن! نام آن‌ها که ایستاده‌اند. نام دختران و پسران شجاع ایران را. نام آن‌ها که به خاک افتادند. نام آن‌ها که گفتند نه. نام آن‌ها که در زندان‌اند. نام آن‌ها که می‌جنگند.»

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی همچنین با تاکید بر اینکه «این مبارزه تا سقوط دیکتاتور ادامه دارد» نوشت: «شنبه، ۲۵ شهریور برابر با ۱۶ سپتامبر به خیابان‌های جهان می‌آییم تا صدای ایران باشیم. ما نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم.»

در آستانه نخستین سالگرد قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی و شکل‌گیری اعتراضات فراگیر در ایران، فراخوان‌های متعددی برای تجمع در روز ۲۵ شهریور منتشر شده است.

هفته گذشته ۲۷ نهاد و گروه، برای برگزاری تجمع جهانی در این روز فراخوان دادند.

این گروه‌ها از همگان خواستند تا در اولین سالگرد قتل حکومتی ژینا که نقطه شروع خیزش انقلابی بود و هم‌زمانی آن با سی‌وپنجمین سالگرد قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، «هم‌بسته و متحد، پژواک صدای مردم آزادی‌خواه و برابری‌طلب ایران در سراسر جهان باشند».

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران- پاریس، بلندگو- برلین، جوانان در تبعید «باهماد»، رادیو آوای زن- سیدنی، زنان کنشگر ایرانی در تبعید- برلین، شورای ایرانیان چپ و دموکرات- ماینز، شورای برگزاری اکسیون‌های مشترک در هلند- آمستردام، شورای حمایت از مبارزات‌ مردم ایران- کلن، فمینیستا- برلین، کالکتیو زن* زندگی آزادی- برلین، کانون پشتیبانی از مبارزات مردم ایران- وین، کانون پناهندگان سیاسی ایرانی- برلین، کانون کنشگران دموکرات و سوسیالیست- هانوفر، کژار- برلین، کژار- کلن، کژار- هامبورگ، کلکتیو ۱۴۰۱- استکهلم، کلکتیو انقلابی ژینا- ایتالیا- رم، کلکتیو «زن، زندگی، آزادی- نانت»- فرانسه، کلکتیو سِفی (پشتیبانی از برابری و آزادی در ایران- ایرلند)- دوبلین، کمیته پشتیبانی از مبارزات دموکراتیک مردم ایران- برلین، کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران- برلین، کمیته همبستگی با مبارزات مردم ایران- فرانکفورت، گروه هم‌آفرینی «ژ»- برلین، همبستگی با مبارزات مردم ایران- سوئیس- زوریخ، همبستگی با مبارزات مردم ایران- لندن و همکاری کلکتیو-کلن امضاکنندگان این فراخوان هستند.

این تظاهرات به‌صورت هم‌زمان در روز شنبه ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۳ برابر با ۲۵ شهریور ۱۴۰۲، در شهرها و کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود.

از سوی دیگر جمعی از خانواده‌های جان‌باختگان چهار دهه جنایت‌های جمهوری اسلامی قصد دارند نمایشگاهی از عکس‌ها و یادگاری‌های این قربانیان که نشان از «مبارزه، مقاومت و ایستادگی آنان و پایداری خانواده‌های دادخواه» دارد، برگزار کنند.

در این نمایشگاه، آثاری چون نامه‌های دوران اسارت، وصیت‌نامه‌ها، آثار خلق شده در زندان‌ها و همچنین یادگاری‌هایی که از معترضان پس از قتل به دست نیروهای امنیتی و سپاه به جا مانده، به نمایش گذاشته می‌شود.

برگزارکنندگان نمایشگاه، هدف این رویداد را «به نمایش گذاشتن مقاومت و قدرت مردم ایران در برابر رژیم اسلامی» دانستند و تاکید کردند «آنچه باقی ماند» نمایشگر بخشی از حقایق تکان‌دهنده از زندان‌های ایران، مبارزه و مقاومت مردم و سرکوب‌های حکومت است.

این نمایشگاه همچنین در راستای افزایش آگاهی مردم دنیا درباره مبارزه و مقاومت‌های مردم ایران به ویژه زنان علیه «رژیم آپارتاید جنسیتی» خواهد کوشید.

در بخشی از متن معرفی‌نامه این رویداد آمده است: «این نمایشگاه سندی از پافشاری تزلزل‌ناپذیر و اشتیاق پرشور ایرانیان برای آزادی، عدالت و دادخواهی است که همگی در شعار قدرتمند "زن، زندگی، آزادی" تجلی پیدا کرده است.»

نمایشگاه «آنچه باقی ماند» روز شنبه ۹ سپتامبر برابر با ۱۸ شهریور، از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در ساختمان مرکز فرهنگی آب‌اف (ABF) استکهلم، پایتخت سوئد برگزار می‌شود.
+64
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  باز حامد پی اس الکرایینی دلش برای مطرح شدن تنگ شد فیلش یاد اکرایین کرد.مردک چنان گندی به به خودش و خانوادش و اپوزرتسیون زد که فقط با حاجی شدن میشه این گند را پاک کرد.چند وقتی است از خواهر مجاهد مسیح صیغه نجات خبری نیست نکته دلش برای خاتمی و مامی تنگ شده یک تک پا رفته آبادیش
  9
  7
  جمعه ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  dannni - سوئد، سوئد
  فقط این تن لش حامد اسماعیلیون جلو دار نباشه خودش مسیح علی نژاد و اکبر گنجی این جنبش زن زندگی آزادی رو خفه کردن
  6
  11
  جمعه ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  حتما شرکت خواهم کرد.
  2
  11
  جمعه ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.