مادر هومن طاهری می‌خواهد به‌دلیل «شکنجه فرزندش» از وزارت اطلاعات شکایت کند

 هومن طاهری.صدای آمریکا: مادر هومن طاهری، از کنشگران بازداشت‌شده در گیلان، با اعتراض به شکنجه پسرش در دوران بازداشت اعلام کرد که از وزارت اطلاعات و بازجوی عامل ضرب و جرح فرزندش شکایت خواهد کرد.

زهرا طاهرخانی روز پنجشنبه ۹ شهریورماه در ویدیویی اینستاگرامی گفت در ملاقات با پسرش متوجه شده که «دندان آسیاب سمت راست او شکسته شده و در ناحیه سمت چپ گردنش هم آثاری از کبودی‌ و سیاهی در چند نقطه دیده می‌شد و صورتش به شدت متورم بود.»
به تازگی نیز برخی فعالان حقوق بشر و منابع خبری در گیلان از شکنجه و ضرب و جرح بازداشت‌شدگان گیلان از جمله سارا جهانی و هومن طاهری خبر داده بودند.

مادر هومن طاهری در ویدیوی منتشرشده خواستار ارجاع فرزندش به پزشکی قانونی و برخورداری او از حق شکایت شده است.

این مادر دادخواه همچنین تاکید کرده که محرومیت از تماس و ممنوع‌الملاقات بودن پسرش در روزهای پس از بازداشت به منظور جلوگیری از اطلاع‌رسانی او درباره «شکنجه‌‌ و آزار و اذیتش» بوده است.

به گفته برخی از خانواده‌های بازداشت‌شدگان گیلان، نهادهای قضایی و امنیتی برای جلوگیری از هرگونه خبررسانی دراینباره آنها را به شدت تحت فشار قرار داده‌اند.

در پی بازداشت شماری از فعالان حقوق زنان و کنشگران سیاسی از جمله هومن طاهری در استان گیلان که روز ۲۵ مرداد رخ داد، خانواده‌های این افراد از بی‌خبری و نگرانی درباره وضعیت فرزندانشان خبر داده‌بودند.

اداره اطلاعات گیلان بدون ارائه هیچگونه سندی ادعا کرده که بازداشت‌شدگان قصد «اقدامات خرابکارانه» داشته‌اند.

این در حالی است که مادر هومن طاهری دلیل زندانی بودن پسرش و دیگر کنشگران زندانی در گیلان را «افکار و اعتقادات» آنها ذکر کرده و پیشتر نیز با تاکید بر بی‌گناهی پسرش گفته بود که او «هیچگونه فعالیتی» نداشته است.

با نزدیک‌شدن به سالگرد کشته‌شدن مهسا(ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، فشارهای امنیتی از جمله احضار و بازداشت کنشگران مدنی و سیاسی و خانواده‌های دادخواه تشدید شده است.
+28
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.