حسین الله کرم دو سال است در دانشگاه تهران تدریس می‌کند

آسیه توحیدنژاد، انصاف نیوز: چندسال پیش خبری منتشر شد مبنی بر اینکه حسین الله کرم، یکی از سران انصار حزب‌الله در دانشگاه آزاد مشغول به تدریس است. یکی از دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به انصاف نیوز خبر داد از سال گذشته نام حسین الله کرم نیز در چارت آموزشی‌شان آمده است. پیرو همین اتفاق خبرنگار انصاف نیوز با صادق زیباکلام گفت‌وگویی پیرامون جنبش دانشجویی و تاثیرات آن داشته اشت.

این مصاحبه بیشتر از دو ماه پیش از شروع روند اخیر اخراج اساتید گرفته شده و موضوع اصلی آن نقد جنبش دانشجویی است.

انصاف نیوز: سال گذشته متوجه شدیم آقای حسین الله کرم در دانشکده‌ی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران تدریس می‌کنند. شما چه توضیحی در باب این تناقض یعنی سابقه‌ی آقای الله‌کرم و حضور ایشان به عنوان استاد در این دانشگاه دارید؟

مسئله‌ی گزینش برای اساتید تازگی ندارد. بعد از انقلاب گزینش در استخدام اساتید مانند سایر استخدام‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در دانشگاه اگر کسی بخواهد هیئت علمی شود، باید گزینش شود؛ منتهی در خصوص رشته‌های علوم انسانی این گزینش خیلی جدی‌تر است.

اگر به هیئت علمی رشته‌های علوم سیاسی یا اجتماعی و کلا علوم انسانی در دانشگاه‌های تهران یا علوم تحقیقات یا دانشگاه‌های دیگر نگاهی بیاندازید به ندرت کسانی را می‌بینید که همفکر مسئولین نباشند. رشته‌اش هم فرقی ندارد اینها کسانی هستند که از نظر باورهای ایدئولوژیک و تفکرات سیاسی‌شان تماما مانند مسئولین فکر می‌کنند.

در گزینش اساتید رشته‌های علوم انسانی مواردی بر موارد معمول افزوده می‌شود و دوبله است. جمهوری اسلامی در رشته‌هایی مثل برق، پزشکی یا محیط زیست تفکر خاصی ندارد اما نسبت به تاریخ، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و امثالهم نظر خاصی دارد چون یک نظام ایدئولوژیک است. بنابراین کسانی می‌توانند استخدام شوند که چارچوب‌های فکری‌شان مانند آن است.

انصاف نیوز: با این توضیحات عضویت و فعالیت در انصار حزب‌الله حتما در پذیرش اساتید موثر خواهد بود.

بله حتما همینطور است. ببینید شما به ندرت می‌توانید میان هیئت علمی‌های علوم انسانی که ظرف ده سال گذشته جذب شده‌اند افرادی را بیابید که تفکرشان با مسئولین همخوانی نداشته باشد. اغلب اینها چه در دانشگاه‌های سراسری، چه دانشگاه آزاد و چه پیام نور همفکری ایدئولوژیک دارند.

برای مثال اکثر مسئولان بر این باور هستند که دولت آمریکا متجاوز است و فکر می‌کنند آمریکاستیزی سیاست خوبی است. شما اگر آمار بگیرید متوجه می‌شوید خیلی از اساتید علوم سیاسی در دانشگاه‌ها هم مثل همین مسئولان فکر می‌کنند. مثال دیگر اینکه آنها تصور می‌کنند در جنگ اوکراین حق با روس‌هاست. جالب است که اگر شما سری به گروه علوم سیاسی یا روابط بین‌الملل بزنید می‌بینید که بیشتر اساتید این گروه‌ها هم مثل آنها فکر می‌کنند. می‌خواهم بگویم همخوانی فکری بین اساتید علوم انسانی و مسئولان وجود دارد.

دقیقا به همین دلایل که توضح دادم علوم انسانی در ایران بسیار عقب‌افتاده است و مرتبا هم دارد بیشتر افول می‌کند. شما اگر نگاهی به کارنامه‌ی اساتید علوم انسانی ایران بیندازید می‌بینید در چند دهه‌ی اخیر هیچ اثری نداشته‌اند که در سطح جهانی مطرح و ترجمه شده باشد. در مجلات معتبر بین‌المللی شما نامی از اساتید علوم سیاسی ایرانی نمی‌بینید. تنها چیزی که در دانشگاه‌ها هست اندیشه‌ی حکومتی است.

انصاف نیوز: در این شرایط که آقای الله‌کرم می‌تواند استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شود جنبش دانشجویی چطور می‌توانست اثرگذار باشد؟

در مجموع دانشگاه‌های ایران را باید از لحاظ سیاسی به دو بخش تقسیم کنیم بخشی که مربوط به اساتید و هیئات علمی‌ست و بخش دیگر که دانشجویان هستند. هر چقدر که بخش دانشجویی سیاسی هستند و با مسائل سیاسی و اجتماعی جامعه همراه است و با آنها دچار جذر و مد می‌شود بالعکس غالب اساتید ما همراهی ندارند.

انصاف نیوز: جنبش دانشجویی چه باید می‌کرد در این شرایط؟

حقیقت این است که اگر شما قبل از مهر ۱۴۰۱ با من مصاحبه می‌کردید می‌گفتم جنبش دانشجویی پویایی خود را از دست داده و بسیار دچار مشکل است. اما حالا در ۱۴۰۱ وقتی اعتراضات سراسری را در دانشگاه‌ها دیدم واقعا برایم باورنکردنی بود.

واحدهای مختلف دانشگاه آزاد را شما ببینید این‌ها حتی در اعتراضات سال ۸۸ هم ساکت بودند اما اگر همین دانشگاه‌ها در ۱۴۰۱ ببینید متوجه این امر خواهید شد که برخی واحدهایشان حتی از دانشگاه‌های سراسری هم جلوتر هستند. بنابراین آنچه که در اعتراضات دانشجویی ۱۴۰۱ رخ داد واقعا تحسین‌برانگیز بود. به نظر من حسب آنچه که در ۱۴۰۱ اتفاق افتاد در سال تحصیلی ۱۴۰۲ که از مهرماه شروع می‌شود یقینا شاهد اعتراضات دانشجویی در دانشگاه‌های کشور خواهیم بود مگر اینکه مسئولان در شیوه‌ی برخوردش تجدیدنظر کند و فقط به فکر سرکوب نباشد که اگر اینطور باشد قطعا در دانشگاه‌‌ها با مشکل برخورد خواهد کرد.
+3
رأی دهید
-43

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  تدریس چماقداری و وحشیگری میکنه !! باید درِ چنین دانشگاه‌هایی رو که یک مشت مزدور بی بُته و بی اصل و نسب ، بیسواد میشن استادش رو گِل گرفت !!
  2
  43
  ‌چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران

  ابزار تدریس الله کرم ، چماق باتوم زنجیر هفت تیر و تفنگ ساچمه زنی میباشد .
  1
  24
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۲:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  مفعول آفتابه بدست بزرگ یکبار گفت، اقتصاد مال خر است، حالا باید گفت دانشجوها دانشگاه را تحریم کنند، این دانشگاه هم مال خر است
  1
  23
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  ایران جویدان - جیبوتی، آنگولا
  خاکبرسر اون بظاهر دانشجویانی که بخاطر یه مدرک ....که دست اخر هم فقط بدرده پاک کردن ...می خوره سر این کلاسها حاضر می شن و برای اعتراض دانشگاه رو بابکوت نمی کنن.
  1
  14
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  iran1 - آرلون، بلژیک
  کافیه به این آدم و آدمهایی که اطرافش جمع میشن دقت کنید، حرفها نوع کارهایی که انجام میدن، در کنار اکثر افرادی که قدرت در دست دارن این مدل آدمها سروکلشون پیدا میشه، افرادی که نماد یک سیستم سرکوب هستن و تا زمانی که پول بهتری از افراد عادی بابت سرکوب مردمی که لزوما گناهی مرتکب نشدن بهشون پرداخت می شه ادامه میدن. تیر آخر براندازی یک حکومت پاک کردن جامعه از همه افراد توانمند و با سواد هست، فکرش رو کنید که مریض میشید و میرید بیمارستان که درمان بشید ولی دکتری که بجای تمرکز روی پزشکی نصف تمرکزش بر روی سپاه بوده بیاد و مریض رو درمان کنه یا دست بردن در علوم انسانی، همون حقوق که اینها انقدر برای امنیتی کردن فضای جامعه اصرار دارن تمام دانشجوهاش از مغز شسته ها باشه، یکی از ظریفترین علوم انسانی هست، ای کاش بجای حقوق حداقل میرفتن دانشکده علوم اجتماعی یا روانشناسی رو تسخیر میکردن تا شاید با خوندن چند تا مطلب متوجه بشن خودکشی یعنی چی
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران
  زمان پهلوی ها مملکت رو شازده های تحصیلکرده باقی مونده از قاجار اداره میکردن. اما الان مملت دست عاریایی های فارسیسم افتاده که یه بی سوادی بی خانواده مثل اله کرم که یادمه قدیما دیدمش شبیه این سیدهای صدقه بگیر بود. اومده استاد دانشگاه تهران شده. اینا همش به خاطر ذات توهمی فارسیسمهاست که فقط میخوان با زرنگی و ریا و دروغ و توهم صاحب همه چی و مال دیگران بشن. فعلا هم به لطف پشتیبانی غرب و آمریکا حاکمیت دستشونو.
  1
  2
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.