مدودف: روسیه حق جنگ با هرکدام از کشورهای عضو ناتو را دارد

یورونیوز: دمیتری مدودف، نخست‌وزیر پیشین روسیه و معاون رئیس شورای امنیت ملی این کشور روز سه‌شنبه گفت که مسکو می‌تواند حق جنگ با هرکدام از دولت‌های عضو ناتو را داشته باشد.

آقای مدودف در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «جنایت‌کاران اوکراینی اعلام کردند که هر هجومشان علیه اهداف روسیه، برای مثال در کریمه، مورد تایید ناتو قرار گرفته است. اگر این درست باشد و شکی نیست که درست است، آن‌وقت این ادله مهم مستقیم حقوقی مبنی بر همدستی غرب در جنگ با روسیه است. این یک "بهانه جنگ" جدید است و برای روسیه فرصتی است تا اقداماتی را در چارچوب "حقوق جنگ" علیه هر یک از کشورهای عضو ناتو انجام دهد.»

 «بهانه جنگ» به معنای اقدامات یا شرایطی است طبق آن‌ اخلاقیات، درگیری را بر اساس «حقوق جنگ» توجیه می‌کند. بهانه جنگ  بخشی از نظریه «جنگ مشروع» است. خاستگاه این نظریه به یونان باستان باز می‌گردد اما در دوران قرون وسطی در کلیسای کاتولیک رومی توسعه یافت. حقوق جنگ شرایطی است که کشور تحت آن می‌تواند به جنگ متوسل شود.
نخست‌وزیر پیشین روسیه که در اذهان عمومی به عنوان «جانشین موقت» ولادیمیر پوتین شناخته می‌شود، تا کنون بارها درباره جنگ اوکراین اظهاراتی تحریک‌کننده و آتشین در شبکه‌های اجتماعی عنوان کرده است.

وی در توئیت روز سه‌شنبه خود با این هشدار که «آخرالزمان نزدیک‌تر شده است»، آیه‌ای ازکتاب مکاشفه یوحنی، آخرین کتاب «عهد جدید» مسیحیان نقل کرد و نوشت: «و در آن روز مردم به جستجوی مرگ بر می‌خیزند و آن را نخواهند یافت؛ آن‌ها آرزوی مرگ خواهند کرد و مرگ از آن‌ها فرار خواهد کرد.»

او همچنین جمله‌ای را از ولادیمیر لنین، رهبر انقلاب بولشویکی روسیه نقل کرد و نوشت: «ما تا زمانی که بر سر راه دیگران بایستیم به یاد می‌مانیم.»

آقای مدودف توئیت خود را با نقل قولی از نیکیتا خروشچف، رهبر اتحادیه جماهیر شوروی که به سفرای دولت‌های غربی در سال ۱۹۵۶ و در گرماگرم جنگ سرد بیان کرده بود پایان داد و نوشت: «چه دوست‌ داشته باشید و چه نه، تاریخ در سمت ما است. شما را دفن می‌کنیم.»

آقای مدودف پیشتر بارها اوکراین و دولت‌های غربی را به استفاده از سلاح هسته‌ای و مقابله‌های دیگر تهدید کرده است، اما در اکثر مواقع تهدیدات او طبل توخالی بوده و مورد تمسخر کاربران در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.
+2
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  :))))))))))))))))حقشو نداره هیچ تخم مرغشم نداره کشور دریوزه و حـ... گنده باقالی که با سلاح زورگیری شده از ایران مردم بی دفاع و غیرنظامی رو میکشه:)))))))))))))))))))))))))نفرین بر عمام ضمان تشیع ولادمیرپوتین
  0
  10
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  ۱) عمو خرسیان، شما خودت بهتر می‌دونی که دنیای روس(چه روسیه‌ای چه اکراینی)، ذره‌ای درش ثبات و در‌نظر‌گرفتن سوابق افراد -چه مثبت چه منفی‌- وجود نداره، بلکه دنیایی‌ست که همچون ابر بهاری دایم متغیر، و همچون باران تابستانی حال‌و‌احوال‌ش دایم زودگذر و کوتاه است. شما ساقی‌ت رو عوض کن و اینقدر رجز نخون، چون خدایی‌نکرده زمان‌ش که برسه، یگهو می‌بینی‌ که در آن دنیا تشریف داری، یعنی همون‌هایی‌ که جلوشون خوش‌رقصی می‌کنی‌ فرستادنت اون دنیا، و با عنوان داشتن دلیلی‌ بچه‌گانه و مضحک، رحلت‌ت رو توجیه می‌کنن و بعد هم کامل فراموش می‌شی، پس بمان در این دنیا و اینقدر نقش سینی‌پاره‌کن و قفل‌و‌زنجیرپاره‌کن و عربده‌کش نمایش‌های قدیمی‌ خیابونی ایرانی رو درنیار. / قدیم که بچه‌بودم در ایران معرکه می‌گرفتن در خیابون، و یکی‌شون می‌شد رجز‌خون و عربده‌کش. همین کاری‌که این گاسپادین خرسیان داره الان انجام می‌ده. ~ (ادامه....)
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Adamat7775 - خارکف، اوکراین
  ۲) اپتدای سال ۲۰۱۷ میلادی، ایران و روسیه، سفر بدون ویزا ایجاد کردند، که ایران بگمانم جزیره‌ی کیش را برای گردشگران روسی قرار داد، که جای بسیار شیک و خوشمنظره و باکلاسی از هر جهت هست، و همین مدودوف که اون زمان نخست‌وزیر روسیه بود می‌دونید کجا رو به ۱۸ کشور جهان منجمله به گردشگران ایران اختصاص داد؟، منطقه‌ی *شرق دور* بدون ویزا در عرض ۸ روز، که دلیل انتخاب این منطقه‌ رو خود مدودوف صریح اعلام کرد؛ -با هدف ایجاد پول در آن منطقه! - یعنی پولی‌ که گردشگران بیارن!-. / شرق دور روسیه می‌شه جایی‌ که شوروی سابق از سمت شرق، دورترین نقطش هست که همجوار اقیانوسه!. یعنی‌ از ایران، -حتا با هواپیما-، و همچنین وسایل نقلیه دیگر در داخل روسیه، باید چند خط عوض کنن، تا پس از چند روز برسن به آن‌ *شرق دور* که یک بندر کهنه هست، که تا برسن، مهلت ۸ روزه‌ی سفر بدون ویزاشون تموم شده!. از خود مسکو تا شرق دور روسیه، بسته به نوع قطار، از ۶ تا ۸ شبانه‌روز راه هست!!!. بگذریم ~
  0
  0
  ‌پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.