خامنه‌ای از دولت رئیسی «تمجید» کرد و عملکرد اقتصادی‌اش را «قابل تقدیر» دانست

ابراهیم رئیسی و آیت‌الله خامنه‌ایبی بی سی: آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی در جمع اعضای هیات دولت، درباره عملکرد دو ساله دولت ابراهیم رئیسی گفت از «همه دولت‌های سی‌ و اندی سال گذشته حمایت» کرده اما از دولت فعلی می‌خواهد «تمجید» کند. او همزمان گفت شاخص‌های اقتصاد کلان رشد کرده و نتایج آن در آینده نمایان خواهد شد اما جزئیاتی از این شاخص‌ها ارائه نکرد.

رهبر ایران در اظهارات خود همچنین بالا رفتن روزانه قیمت‌های مواد غذایی، کالاهای اساسی و هزینه مسکن در ایران را «نتیجه» تحریم‌های بین‌المللی دانست که به گفته او «معیشت مردم را به گروگان گرفته» است. او به هیات دولت گفته مهمترین شاخص دور زدن تحریم‌ها کنترل تورم است. روز گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، مدعی شده بود که تورم را «کاهش داده» است.

ایران از جمله به علت برنامه هسته‌ای، کارنامه حقوق بشر و ارسال پهپادهایش به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، بعد از روسیه زیر شدیدترین تحریم‌ها است.

رهبر حکومت ایران با تشویق ویژه دولت فعلی گفت: «ما به همه‌ دولت‌ها کمک کردیم. لکن در مورد این دولت علاوه‌ بر کمک، بنده با نگاه به این دو ساله، تمجید و تقدیر هم می‌خواهم بکنم.»

او در دیدار با رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت به طور ویژه ابراهیم رئیسی را ستود و گفت «ساده‌زیستی»، «کاهش تشریفات در سلوک شخصی و حکومتی دولت به خصوص شخص آقای رئیس‌جمهور برای من چشم‌گیر است».

به نظر می‌رسد مقصود آیت‌الله خامنه‌ای به قابل تمجید بودن دولت رئیسی در مقایسه با «دولت‌های سی‌واندی سال گذشته»، به دولت‌هایی است که پس از دوران ریاست جمهوری خودش تشکیل شد. در سال ۱۳۶۸ با مرگ آیت‌الله خمینی، آیت‌الله علی خامنه‌ای رئیس جمهوری به عنوان رهبری حکومت اعلام شد و هاشمی رفسنجانی دولت بعدی را تشکیل داد.
رهبر ایران گفت «ساده زیستی و کاهش تشریفات شخصی و حکومتی رئیسی چشمگیر است»«سیاست خارجی دولت موفقیت خیلی خوبی بود»
او عملکرد سیاست خارجی دولت سیزدهم را «بسیار خوب» خواند و گفت «عضویت در دو پیمان مهم بین‌المللی در فاصله‌ کوتاه، موفقیت خیلی خوبی بود.»

به نظر می‌رسد اشاره رهبر ایران به پیوستن ایران به «بریکس» و همچنین عضویت در پیمان شانگهای است؛ اولی بلوکی اقتصادی در برابر تسلط غرب است و دومی اتحادیه سیاسی-امنیتی.

رهبر ایران در سال‌های گذشته بارها بر سیاست «نگاه به شرق» تاکید کرده بود. ایران همچنین در سال‌های اخیر روابط نزدیک‌تر و توافق‌ها و سندهای چشم‌انداز دراز مدتی با چین و روسیه دو قدرت جهانی به امضا رسانده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود همچنین درباره بهبود روابط با کشورهای همسایه هم گفت «ما باید با هیچ یک از همسایگانمان مناقشه نداشته باشیم. هرچه مناقشه هست، تبدیل بشود به همکاری. این کاری است ممکن و یک مقداری هم انجام گرفته».

در ماه‌های گذشته، عادی‌سازی روابط ایران و عربستان با میانجی‌گری چین از جمله مواردی است که دولت فعلی از آن به عنوان یک موفقیت یاد می‌کند.
خامنه‌ای: «شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است»
رهبر حکومت ایران در بخش دیگری از سخنرانی امروزش گفت «باید در کنار مذاکرات،‌ تحریم‌ها را خنثی کرد» و اضافه کرد «مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است».

به گفته آیت‌الله خامنه‌ای «همه اقدامات مثبت دولت که با این زحمت انجام می‌شود، تحت‌الشعاع مشکلات معیشتی مثل گرانی مسکن و اجاره‌بها قرار می‌گیرد و این حیف است. مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است».

به گفته رهبر حکومت «تعداد قابل توجهی از شاخص‌های اقتصاد کلان رشد را نشان می‌دهد، پیشرفت را نشان می‌دهد.»

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران روز گذشته در نشستی خبری از کارنامه دولتش دفاع کرده و گفته بود دولت او وقتی کارش را شروع کرد کشور با کرونا، کسری بودجه، تورم و کمبود کالاهای اساسی مواجه بود اما اکنون تمام شاخص‌ها «مثبت» و رو به پیشرفت هستند.

این در حالی است که بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین‌ماه ۱۴۰۲ به ۵۵.۵ درصد رسیده که بالاترین رقم در دست کم ۱۰ سال اخیر است.

محاسبات بی‌بی‌سی فارسی هم حاکی از آن است در صورت عدم تغییر سال پایه، نرخ تورم سالانه احتمالاً به نزدیک به ۵۰ درصد می‌رسید که بالاترین رقم رسمی تورم سالانه در ۸۰ سال اخیر می‌بود.

رهبر ایران در پیام نوروزی خود امسال را «سال مهار تورم، رشد تولید» نامگذاری کرده است.
+0
رأی دهید
-76

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  اقتصاد مال خره رییسی هم که بارها ثابت کرده خر تشزیف داره پس باید قابل تمجید علی مفعول باشه
  1
  66
  ‌چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  پس بزن اون دست قشنگا رو من گفتم این موجود نابغه هست فقط هوشش کمه که اونم به مرور زمان درست میشه
  1
  25
  ‌چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران
  به حال و روز مردم ایران فرقی ندارد که رهبر آخوندهای لواط کار کارهای احمقانه یک آخوند بیسواد را تآیید بکند یا نکند. چیزی که عوض نمی شود
  3
  19
  ‌چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  یا مهدی ادرکنی - مشهد، ایران
  اون مفسد فی الارض هویدای ملعون رو برید یک بار دیگه از قبر در بیارید و دوباره اعدام کنید چون در زمان او‌قیمت حتی یک‌قوطی کبریت در عرض ۱۳ سال وزارت او تغییر نکرد و‌ قیمت دلار ۷ تومان ناقابل بود و بعد از شهادت تنها یک پیکان و‌یک‌خانه استیجاری در‌مالکیت داشت و بس و به ۴ زبان فارسی وعربی و انگلیسی و فرانسه تسلط کامل داشت و دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی بود.در مقابل این فرشته خصال ابراهیم رییسی تورم خدا درصدی را به جامعه شناساند و با لوکوموتیییییر پیشرفت دلار را به ۶۰ هزار تومان رساند و برق را که اون هندی زاده قول مجانی شدنش را داده بود به مگا ما واتا داد و از یک میلیون خونه در سال که قولش را داده بود تنها به ساخت خانه مجلل قالیباف اکتفا کرد که قیمتش درست برابر همون یک میلیون خونه است که قول داده بود.حالا بین اون‌مفسد فی الارض ملعون و‌این آقای ۶ کلاسه دکتر افتخاری از چین و واچین سید علی دست چلاقیان کدام را می ستاید؟ قضاوت با شما عزیزان
  3
  16
  ‌چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  رییس جمهوربی سواد منتخب رهبر بی سواد با علم و تکنولوژی ما فوق بشری باعث بهبود اقتصاد تک محصولی جمهوری اسلامی شد.
  0
  8
  ‌چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.