اتهام سوئد به روسیه و ایران؛ پخش اخبار جعلی درباره قرآن‌سوزی

به آتش کشیدن پرچم سوئد در تهران در واکنش به قرآن‌سوزیدویچه وله: یک عضو دولت سوئد ایران و روسیه را به نشر اخبار گمراه‌کننده درباره قرآن‌سوزی برای لطمه زدن به این کشور و شهروندانش متهم کرد. مقام‌های سوئدی ماه گذشته نیز اتهام‌های مشابهی علیه جمهوری اسلامی و روسیه مطرح کرده بودند.

وزیر دفاع مدنی سوئد، روز سه‌شنبه ۲۹ اوت (هفتم شهریور) جمهوری اسلامی و روسیه را متهم کرد که همچنان این کشور را با کارزار نشر اخبار نادرست و اعمال نفوذ هدف قرار می‌دهند.

کارل اسکار بولین در سخنانی که از تلویزیون ملی سوئد (SVT) پخش شد گفت بخشی از فعالانی که در کمپین علیه خدمات اجتماعی فعال بودند اکنون به کارزار نشر اخبار جعلی و گمراه‌کننده درباره قرآن‌سوزی پیوسته‌اند.

به نوشته روزنامه اسرائیلی "جروزالم پست" این دومین باری است که مقام‌های سوئدی می‌گویند هدف کمپین نشر هدفمند ضداطلاعات و اخبار گمراه‌کننده از سوی فعالان مورد حمایت تهران و مسکو قرار گرفته‌اند.

مقام‌های سوئدی پیش از این در ماه ژوئیه نیز اتهام‌های مشابهی متوجه روسیه و جمهوری اسلامی کرده بودند. این دو کشور به تلاش برای سوءاستفاده از کسانی که در این کشور کتاب مقدس مسلمانان را به آتش می‌کشند متهم شدند.
دومین اتهام‌زنی به روسیه و ایران در سوئد
بولین ماه گذشته در جمع خبرنگاران گفته بود سوئد هدف کمپین مورد حمایت بازیگران دولتی و شبه‌دولتی نشر اخبار جعلی به قصد خدشه وارد کردن بر منافع سوئد و شهروندان سوئدی قرار گرفته است.

دولت سوئد اکنون اطلاعات مربوط به بازیگران پشت صحنه این کمپین را به‌روز کرده و هشدار داده که فعالیت آنها می‌تواند به افزایش تهدیدهای افراط گرایان منجر شود.

در حالی که ماه ژوئیه انگشت اتهام بیشتر به سوی روسیه دراز شده بود‌، در تازه‌ترین گزارش وزارت دفاع مدنی سوئد بر ارتباط عوامل پشت پرده کمپین یادشده با جمهوری اسلامی تاکید شده است.

وزارت دفاع ملی سوئد گمان می‌برد عوامل مرتبط با دولت‌های ایران و روسیه در سازماندهی اقدام‌هایی که به بهانه اعتراض به قرآن‌سوزی علیه منافع سوئد شکل می‌گیرد حضور دارند.

دولت سوئد به منظور مقابله با تهدیدها "آژانس دفاع روانی" را به همکاری فراخوانده است. این آژانس می‌گوید فعالیت‌هایی را که در جهت تاثیرگذاری بر اطلاعات از سوی خارجی‌ها و همچنین اطلاعات گمراه‌کننده‌ای که علیه منافع سوئد یا شهروندان سوئدی باشند، شناسایی و تجزیه و تحلیل کرده و با آنها مقابله می‌کند.

این آژانس فعالیت خود را بر کمپینی متمرکز کرده که در جریان قرآن‌سوزی علیه سوئد شکل گرفته است. در شماری کشورها از جمله جمهوری اسلامی برخی افراد و نهادها تلاش می‌کنند مسئولیت آتش‌زدن قرآن را متوجه دولت و حکومت سوئد کنند.

روزنامه جروزالم پست می‌گوید جمهوری اسلامی ماه گذشته تلاش کرد از جنجالی که بر سر به آتش کشیدن قرآن رخ داده بهره‌برداری کند.

در پی مواردی از آتش‌زدن و پاره کردن قرآن در دانمارک و سوئد، جمهوری اسلامی دیپلمات‌های این دو کشور در تهران را به خاطر آنچه "رویدادهای ضداسلامی" خوانده شده فراخواند. در عراق طرفداران مقتدای صدر، روحانی پرنفوذ شیعه در واکنش به آتش زدن قرآن به سفارت سوئد در بغداد یورش بردند.

ایران در ماه‌های گذشته تلاش کرده با سو‌ءاستفاده از چنین رویدادهایی دولت سوئد را مسئول این ماجراها معرفی کرده و به احساسات ضد سوئدی دامن بزند.
خشم جمهوری اسلامی از محکومیت حمید نوری
در سال‌های اخیر محاکمه حمید نوری در سوئد به اتهام مشارکت در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ روابط تهران و استکهلم را با تنش‌های زیادی روبرو کرده است.

نوری ماه ژوئیه سال پیش در دادگاه منطقه استکهلم به حبس ابد محکوم شد. محکومیت حمید نوری برای جمهوری اسلامی ضربه‌ای کم‌نظیر و برای کارگزاران حکومت هشداری جدی به شمار می‌رود.

با وجود تلاش‌های منتسب به جمهوری اسلامی و روسیه برای دمیدن بر آتش اعتراض به قرآن‌سوزی، عامل یکی از جنجالی‌ترین این اقدام‌ها،سلوان مومیکا، پناهجوی عراقی ساکن سوئد بوده که در عراق تحت تعقیب تروریست‌های داعش قرار داشته است.
پناهجوی عراقی و آتش زدن قرآن
در پی اقدام این جوان پناهجو که همچنین در تجمعی در استکهلم قرآن را لگد مال کرد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دولت سوئد را "به گرفتن آرایش جنگی در برابر دنیای اسلام‌" متهم کرد.

پیش از این برخی رسانه‌های سوئدی احتمال دادند روسیه در تحریک افراد برای اقدام‌هایی نظیر آتش زدن قرآن دست داشته باشد.

وزیر دادگستری سوئد ماه پیش گفته بود هدف مسکو از این اقدام اشاعه تئوری‌های توطئه، ایجاد تنش و تفرقه در کشورهای اروپایی و چند قطبی کردن غرب است.

اندکی پس از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین سوئد و فنلاند، که به طور سنتی از ورود به هر پیمان نظامی خودداری می‌کردند متقاضی پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شدند. فنلاند مدتی پیش عضو ناتو شد و سوئد در آستانه عضویت قرار دارد.

به تازگی آتش زدن قرآن در دانمارک هم جنجال برانگیز شد. دولت دانمارک قصد دارد آتش زدن "کتاب‌های مقدس" از جمله قرآن را مشمول مجازات کند.
+12
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  dannni - سوئد، سوئد
  من با کارهای آن دو کشور کاری ندارم اما نمی‌فهمم اتهام زنی یعنی چه مگه پلیس و دادگاه سوید هر هفته مجوز قرآن سوزی تو هر هفته دو منطقه از استکهلم دره مجوز می‌دین قرآن میسوزونن بس چرا مجوز که شماها می‌دین انکار میکنید و دولت ها رو به تهمت زدن استنکاف میکنید
  3
  3
  ‌چهارشنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.