ابراهیم رئیسی مجددا وعده‌های خمینی را تکرار کرد: برق، آب و گاز را مجانی می‌کنیم

 ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه گفته‌هایش درباره مسدود بودن دارایی‌های ایران در ژاپن را پس گرفترادیو فردا: ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه هفتم شهریور در یک نشست خبری وعده داد که دولت او آب و برق و گاز مصرفی خانواده‌های کم‌درآمد در ایران را «مجانی» خواهد کرد.

رئیس‌جمهور اسلامی ایران اظهار داشت: «رایگان شدن آب و برق و گاز برای خانواده‌های کم‌درآمد در برنامه دولت است».

او با این ادعا که «ما آمده‌ایم مشکل جامعه را به گردن بگیریم و حل کنیم»، افزود: در مسئله آب، برق و گاز و مسائل مختلف قشر محروم جامعه «دغدغه» داریم و «دولت نسبت به پرداخت یارانه‌ها و تامین مسکن قشر محروم و همچنین اختصاص زمین و دادن تسهیلات به این قشر دغدغه دارد».

آقای رئیسی مدعی شد به آنچه در انتخابات گفته‌ایم پایبند بوده و خواهیم بود، هیچ کدام از آن وعده‌ها را از یاد نبرده و از یاد نخواهیم برد.

ادعای او در حالی است که طی بیش از دو سال آغاز کار دولت سیزدهم، مردم ایران با تورم افسارگسیخته، حذف ارز دولتی برای کالاهای ضروری و به تبع آن جهش چشمگیر قیمت اقلام خوراکی، نصف شدن ارزش پول ملی، بحران مسکن و اجاره‌بها و فقر روز افزون مواجه شده‌اند؛ به‌طوری که خط فقر خانوارها به ۳۰ میلیون تومان اوج گرفته است.

یکی از وعده‌های دولت رئیسی نیز ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن بود که عملا رها شد.

همچنین در حالی که محمد اسدی، رئیس کانون عالی بازنشستگان کارگری کشور، روز دوشنبه از حذف ۴۰۰ داروی بازنشستگان از بیمه خبر داده بود، رئیس‌جمهور اسلامی ایران مدعی شد که «بیمه سلامت شش میلیون نفر در کشور به صورت رایگان انجام شده است».

آقای رئیسی به رغم تشدید بحران‌های اقتصادی، محیط زیست، انرژی، معیشتی، اجتماعی و غیره مدعی شد که «همه شاخص‌ها نشان دهنده رشد، تلاش و پیشرفت است».

این در حالی است که نهادهای بین‌المللی نسبت به تشدید بحران اقتصادی و اجتماعی در کشور هشدار داده‌اند؛ از جمله گزارش اخیر بانک جهانی که از تهدید خطرهای «قابل توجه» داخلی و خارجی علیه اقتصاد ایران در میان‌مدت و تداوم نرخ بالای تورم و بیکاری در کشور خبر داده بود.

وعده رایگان شدن آب و انرژی و برخی دیگر از خدمات، یکی از اولین وعده‌ها در حکومت جمهوری اسلامی به مردم بود و ابتدا در اولین سخنرانی روح‌الله خمینی در بازگشت به ایران مطرح شد.

از آن زمان تاکنون، مقام‌های جمهوری اسلامی بارها چنین وعده‌ای را تکرار کردند و حتی حسن روحانی رئیس‌جمهور پیشین مدعی شد که به چنین وعده‌ای عمل کرده است.

با این حال، هزینه‌های زندگی در ایران از جمله قبوض برق و آب و گاز همواره افزایش یافته و در یک مورد، چهار سال پیش، افزایش ناگهانی و شدید قیمت بنزین در ایران موجب موجی از اعتراضات سراسری شد. رئیسی روز سه‌شنبه به افزایش قیمت‌ها اشاره نکرد.
رئیسی گفته‌هایش درباره مسدود بودن دارایی‌های ایران در ژاپن را پس گرفت
آقای رئیسی روز سه‌شنبه همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار ژاپنی درباره انسداد ۱.۵ میلیارد دلار دارایی جمهوری اسلامی در این کشور، خواستار آزادی این دارایی‌ها شد.

با این‌حال، او پس از سوال یک خبرنگار دیگر، دوباره به موضوع دارایی‌های بلوکه‌شده ایران بازگشت و گفت جمهوری اسلامی تنها در کره جنوبی دارایی بلوکه شده داشت.

آقای رئیسی در پاسخ به خبرنگار روزنامه «آساهی» ژاپن درباره «یک و نیم میلیارد دلار» دارایی مسدود شده ایران در این کشور گفت: «توصیه ما به دولت ژاپن آن است که مستقل زندگی کند و تحت تاثیر آمریکا نباشد. اگر ایران پولی به امانت گذاشته یا قیمت کالایی است، این قیمت کالا را به هیچ وجه مسدود نکند».

او همچنین گفت آزادی پول‌هایی که اشاره کردید جزو دستور کار دولت و پرونده‌های آن در سیاست خارجی است.

با این‌حال، رئیس‌جمهور اسلامی در پاسخ به سوال روزنامه‌نگار دیگری درباره موضوعی دیگر، دوباره به موضوع انسداد پول‌های ایران بازگشت و اعلام کرد: «پول بلوکه‌شده و مسدودشده ظالمانه فقط در کشور کره جنوبی داشتیم و در کشورهای اگر بوده الان در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی است».

او گفت: «جمهوری اسلامی در کشورهای دیگر پول دارد، اما بانک مرکزی درباره آنها اشراف و کنترل دارد».

اظهارات او در حالی است که بهرام شکوری رییس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن، مهرماه ۱۴۰۰ گفته بود میزان پول بلوکه شده ما در ژاپن سه میلیارد دلار است.

به گفته او، سفیر ایران در ژاپن و همچنین وزیر خارجه در حال پیگیری موضوع پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن هستند و آقای رئیسی هم درگیر این موضوع هستند تا بتوانیم به نحوی از این پول‌ها استفاده کنیم، اما به نظر می‌رسد که شاهد خبرهای خوبی باشیم.

اخیرا شش میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی در کره جنوبی بعد از توافق تهران و واشینگتن برای آزادی اتباع ایرانی‌آمریکایی آزاد شد.

پس از اعلام این توافق، علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی، اعلام کرد که ایران پول بلوکه‌شده دیگری ندارد.
+8
رأی دهید
-83

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  Munchen - مونیخ، آلمان

  خمینی ملعون هم سریع فهمید،با مجانی کردن این چیزها و سیر نگه داشتن مردم نمیشه جمهوری اسلامی را سر مردم پابرجا نگه داشت،بلکه برعکس بقای این رژیم سیاه با ترویج غم،رنج،فقر،عزاداریهای گوناگون ممکن میشود و در واقع جمهوری اسلامی نیازمند بدبخت و نیازمند بودن مستمر مردم هست. فکر میکنید چرا رژیم سر حجاب کوتاه نمیاد؟ چرا کمبود داروی شدید هست با وجود معاف بودن دارو از تحریم ؟ چرا رقص و آواز و شادی و هنر و موسیقی ممنوع هست؟ ولی زنجیر به سر و بدن کوبیدن و عزا و غم فراوان؟. اگر مردم رفاه نسبی پیدا کنند و سیر باشند، بیشتر یاد نداشته هایی مثل آزادی،دموکراسی و حقوق پایمال شده مختلفشان میفتند.
  3
  32
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  دروغگو مادرش... هست. هم خمینی هم خامنه ای هم رئیسی و بسیجی های ساندیسی همه دروغگو هستند.
  3
  36
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اخوندهای کلاش با دروغ و وعده های توخالی توانستند سال 1357 کشور ایران همراه با مردمانش را به گروگان بگیرند. اخوندهای جنایتکار برای ادامه دادن این گروگان گیریها باز احتیاج به دروغ و وعده های توخالی دارند.
  2
  31
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان!
  3
  32
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  kalo palang - لندن، انگلستان

  کسانی که الان سر کارن یعنی علی خامنه ای و تیم ترورش دست نشانده کرملین هستن و تنها هدفشون هم پیشبرد اهداف اونها در منطقه هست. حتی خود سپاهی ها و بسیجی ها هم از اونها در امان نیستن. همونطور که اونها رو در سوریه و عراق سپر انسانی کردن مثل گروه واگنر در اوکراین. به امید اینکه اینها کاری برای مردم انجام بدن نشینید
  2
  28
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  به قول ما تبریزی ها , حاجی جان این نردبونو ما یه بار برداشتیم . اخر عاقبتشو میدونیم به کجا میرسه
  3
  8
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  شرط میبندم که اینا اسخل ا‌ند. مگه نه فاطی افغانی
  2
  12
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  mathador - هامبورگ، آلمان
  اولا که دروغه وشدنی نیست مردم با پول نمیتوانند اب وبرق مداوم داشته باشند یا اب قطعه یا برق.چه برسه که مجانی باشه.در ضمن در هیچ کشوری همچین وعدههای سیاسی داده نمیشه.این فقط در ایران هست که همچین وعده داده میشه. مهمتر از این وظیفه دولت نیست که اب و برق را مجانی کنه.وظیفه دولت فراهم ساختن اشتغال هست. اگر مردم کار ودرامد کافی داشته باشند خودشان پول اب وبرق خودشان را میدهند
  1
  14
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  برق، آب و گاز را مجانی می‌کنیم! منتها ما شما رو پول میگیرم و میکنیم.
  2
  10
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.