مرگ ۱۱ نفر در لهستان بر اثر بیماری لژیونر؛ علائم آن چیست و چگونه سرایت می‌کند؟

یورونیوز: شیوع بیماری عفونی لژیونر که از یک باکتری نشأت می‌گیرد، مسئولین بهداشتی شهر ژشوف در جنوب شرقی لهستان را نگران کرده است.

مقامات بهداشتی لهستان روز دوشنبه ۲۸ اوت (۶ شهریور) اعلام کردند که در پی شیوع بیماری لژیونر در شهر ژشوف این کشور، در مرز اوکراین، تا کنون ۱۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته این مقامات، افراد فوت شده بین ۶۴ تا ۹۵ سال سن داشتند و همگی از بیماری‌های مزمن دیگری نیز رنج می‌برده‌اند.

عامل بیماری سینه‌پهلوی لژیونر یک باکتری به نام لژیونلا است که زیستگاه آن در محیط‌های آبی گرم است و معمولاً در مکان‌هایی مانند هتل‌ها، بیمارستان‌ها یا دفاتری که باکتری وارد منابع آب آن شده‌اند دیده می‌شود.

این باکتری می‌تواند توسط سیستم‌های تهویه مطبوع، مرطوب‌سازها، استخرهای آبگرم، جکوزی‌ها و همینطور شیرها و دوش‌هایی که دیر به دیر استفاده می‌شوند پخش شود.

بیماری لژیونر که از طریق استنشاق وارد دستگاه تنفسی انسان می‌شود، باعث بروز مشکلات عفونی و تنفسی شدید شده که علائمی شدیدتر از سینه‌پهلوی معمولی دارد. تب، سرف، بی‌حالی، درد و خستگی به همراه تپش قلب از علائم این بیماری است و درمان آن اغلب به تزریق داخل وریدی آنتی بیوتیک و اکسیژن از طریق ماسک صورت یا دستگاه نیاز دارد.

آدام سیدور، بازرس بهداشت منطقه‌ای شهر ژشوف در مرز اوکراین به خبرنگاران گفت: «ما ۱۴۴ مورد ابتلا و ۱۱ مورد مرگ را تأیید کرده‌ایم.»

وی اضافه کرد: «ما به دنبال منبع آلودگی هستیم. در حال حاضر آلودگی شبکه آب سرد و گرم در دست بررسی است.»

با توجه به نتایج آزمایشات، وجود باکتری لژیونلا در سطوح مختلف در نیمی از ۱۸ نمونه اولیه گرفته شده از تاسیسات آبی تایید شده است. با این حال آقای سیدور اضافه کرد که تعیین منبع اصلی آلودگی هنوز غیرممکن است و در این خصوص روزهای آینده تعیین‌کننده خواهند بود.

در همین حال مقامات ژشوف، که ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، می‌گویند در آخر هفته گذشته برای مقابله با شیوع بیشتر این بیماری مشغول انجام ضدعفونی شبکه آب و فاضلاب این شهر بوده‌اند.
+6
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.