سخنان مبهم و نامفهوم ابراهیم رئیسی در درباره یک و نیم میلیارد دلار پول ایران در ژاپن

بی بی سی: ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران، در اصلاحیه‌ای در نشست خبری گفت «ما پول بلوکه شده فقط کره جنوبی داشتیم». او همچنین در بخشی از صبحت‌هایش درباره مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌های آمریکا گفت «منتظر لبخند غرب نمی‌مانیم.»

او در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه آساهی ژاپن که درباره «یک و نیم میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران در ژاپن» پرسیده بود گفت یکی از کارهایی که در دولت دنبال کردیم آزادسازی پول‌هایی که به هر دلیلی در کشورهای مختلف است. آزادسازی این پول‌های جزو دستور کار ما و جزو پرونده‌های ما در سیاست خارجی است».

او در ادامه پاسخ به این سوال گفت که «توصیه ما به دولت ژاپن آن است که مستقل زندگی کند و تحت تاثیر آمریکا نباشد. اگر ایران پولی به امانت گذاشته یا قیمت کالایی است، این قیمت کالا را به هیچ وجه مسدود نکند. نه فقط دولت ژاپن بلکه کشورهای دیگه».

او گفت که «تاکیدمان به این مبالغ یا مبالغ دیگر در هر جایی که باشد این است که این مبالغ در داد و ستد به ایران بازگردد.»

اما دقایقی بعد آقای رئیسی پس از طرح سوالی درباره موضوعی متفاوت، بار دیگر به سوال خبرنگار روزنامه آساهی ژاپن بازگشت و در اصلاحیه‌ای درباره پاسخ‌هایش گفت «پول بلوکه‌شده و مسدودشده ظالمانه فقط در کشور کره جنوبی داشتیم و در کشورهای اگر بوده الان در اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی است و بانک مرکزی درباره آنها اشراف دارد و در ارتباط است.»

در سال‌های اخیر با کاهش منابع ارزی ایران به دلیل شدت یافتن تحریم‌ها، ایران مذاکراتی را برای آزادسازی پول‌های مسدود شده با این کره‌ جنوبی و ژاپن انجام داد و در مواردی هم تهدید به اقدامات حقوقی هم کرد.

مجموع دارایی‌های مسدود شده ایران در سال ۲۰۲۱ در این دو کشور حدود ۱۰ میلیارد دلار اعلام شده بود که از این مقدار گفته می‌شد ۷ میلیارد دلار در بانک‌های کره‌ای و سه میلیارد دلار هم در ژاپن است؛ این پولها مرتبط با درآمدهای نفتی ایران است و به قبل از اعمال تحریم‌های یکجانبه دولت آمریکا باز می‌گردد.

در آن زمان آمریکا با اعلام معافیت‌هایی، پرداخت پول‌های مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی را فقط به منظور پرداخت به صادرکنندگان این دو کشور مجاز شناخت.

در هفته‌های گذشته اما بر اساس توافقی که در مذاکرات غیر مستقیم و با واسطه میان ایران و آمریکا به دست آمد بخشی از پول‌های مسدود شده ایران به سوئیس منتقل شد تا به ارزهای قابل انتقال تبدیل شود.
«دستور دادم با موارد نادر قانون‌شکنی در دانشگاه برخورد شود»
در بخش دیگری از این نشست خبری دو ساعته ابراهیم رئیسی با اشاره به اخراج و نامه پایان کار به برخی از اساتید دانشگاه‌ها که در روزهای اخیر خبرساز شده بود گفت: «با الهام از عفو عمومی رهبری که مشمول افرادی در زندان یا بیرون زندان شد، نسبت به کسانی که در دانشگاه هم مرتکب اعمالی شده بودند با عفو برخورد کردیم. اما اگر افراد نادری بخواهند قانون‌شکنی کنند خود دانشگاه نباید اجازه دهد. در قانون چارچوبی برای فعالیت وجود دارد.»

او گفت وزیر علوم خواسته موارد نادر قانون شکنی را «پیگیری کند» و خود نیز پیگیر این موضوع خواهد بود.

برخوردها با اساتید با اعتراض نهادهای صنفی دانشگاهی مواجه شده است.

آقای رئیسی همچنین در پاسخ به خبرنگاری درباره عملکرد دولتش و التهاب در جامعه گفت «در جامعه ما اختلاف نظر هست اما التهاب و دو قطبی را طرف مقابل دارد القا می‌کند».

او گفت حتی «در روزهای اغتشاشات در دانشگاه می‌رفتم» و گفت در آن سطح اختلاف‌نظر مشکلی ندارد.

او در این نشست بارها اعتراضات سراسری سال گذشته را «اغتشاش» خواند.

او همچنین گفت «غربی‌ها به به اغتشاشات دل بسته بودند و میز مذاکره را ترک کردند و بعد از اغتشاشات پیام دادند که ما می‌خواهیم به میز مذاکره برگردیم».

او در ادامه گفت «ما مسئله رفع تحریم‌ها را هم دنبال می‌کنیم اما منتظر آنها نمی‌شویم».

ابراهیم رئیسی همچنین درباره سیاست خارجی ایران هم گفت اقتصاد بریکس و شانگهای می‌تواند در برابر غرب موثر باشد و ایران می‌تواند در این زمینه نقش بازی کند.

او گفت «عضویت ایران در بریکس و شانگهای را موثر می‌دانیم».

او دقایقی در ابتدای نشست صحبت و از کارنامه دولتش دفاع کرد و گفت دولت او وقتی کارش را شروع کرد کشور با کرونا، کسری بودجه، تورم و کمبود کالاهای اساسی مواجه بود اما اکنون تمام شاخص‌ها «مثبت» و رو به پیشرفت هستند.
+38
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  این اوشگول بیسواد که در حالت عادی پرت و پلا زیاد میگه ، الان صحبت از یه پول قلمبه است که هر چی زور میزنه تا تو مُخ پوکش حلاجی کُنه ، یک میلیارد و نیم دلار یعنی چقدر ، نمیتونه ! بخاطر همین ک. گیجه گرفته ! این بیچاره ها به آخوند دو زاری معروف بودند ، حالا چه جوری میخواد یکمیلیارد و نیم دلار رو تو ذهنش هضم کُنه !؟
  4
  36
  ‌سه شنبه ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.