نمایش اولین فیلم ایرانی-اسرائیلی در جشنواره فیلم ونیز

زر امیرابراهیمی برای بازی درخشان در فیلم عنکبوت مقدس، ساخته علی عباسی برنده جایزه بهترین بازیگر زن این دوره از جشنواره کن شددویچه وله: اولین فیلمی که با همکاری یک کارگردان اسرائیلی و بازی هنرپیشگان ایرانی ساخته شده با نام "تاتامی" در جشنوراه ونیز نمایش داده خواهد شد. زر امیرابراهیمی و مهدی بجستانی دو بازیگر ایرانی این فیلم هستند.

فیلم "تاتامی" به کارگردانی فیلمساز اسرائیلی؛ گای ناتیو و زر امیرابراهیمی و نویسندگی الهام عرفانی با بازی زر امیرابراهیمی، مهدی بجستانی و آرین مندی روز ۳۰ اوت (۸ شهریور) در جشنواره فیلم ونیز به نمایش در می‌آید.

این خبر در کنفرانس مطبوعاتی جشنواره ونیز در روز سه‌شنبه ۲۲ اوت در رم اعلام شد. فیلم "تاتامی" در بخش افق‌های ویژه جشنواره ونیز نمایش داده خواهد شد.

"تاتامی" داستان یک جودوکار ایرانی به نام لیلا و مربی او مریم (با بازی زر امیرابراهیمی) است که در مسابقات جهانی با دستور "مقامات بالا" از رویارویی با حریف اسرائیلی‌اش بازداشته می‌شود.

لیلا که خانواده‌اش در ایران در خطر هستند، در مقابل این تصمیم قرار می‌گیرد که همانگونه که مربی‌اش هم از او خواسته به دستور مقامات جمهوری اسلامی عمل کند یا اینکه با سرپیچی از این دستور راه قهرمانی جهان را پیش گیرد.

"تاتامی" اولین فیلمی است که با همکاری دست‌اندرکاران ایرانی و اسرائیلی ساخته می‌شود و همین موضوع بدون شک سر و صدای زیادی در جشنواره فیلم ونیز به پا خواهد کرد. جشنواره ونیز پس از کن معتبرترین جشنواره سینمایی دنیا محسوب می‌شود.

زر امیرابراهیمی هنرپیشه ایرانی مقیم فرانسه درباره این فیلم گفته است: «داستان این فیلم داستان بسیاری از ورزشکاران ایرانی است که فرصت‌های زندگی حرفه‌ای خود را از دست می‌دهند و گاه به دلیل درگیری با این سیستم مجبور به ترک کشور و عزیزانشان می‌شوند.»

خانم امیرابراهیمی که به همراه گای ناتیو کارگردانی این فیلم را نیز بر عهده دارد می‌گوید، این همکاری هنری و سینمایی با گای "ادای احترامی" به این ورزشکاران، "فراتر از  نفرت کور و تخریب متقابل" است.

زر امیرابراهیمی به دلیل بازی در فیلم "عنکبوت مقدس" جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن را در سال گذشته دریافت کرد.

مهدی بجستانی که در فیلم "عنکبوت مقدس" نیز هم‌بازی امیرابراهیمی بود و آرین مندی، دیگر بازیگر ایرانی نیز در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. همچنین الهام عرفانی در کنار گای ناتیو نویسندگی فیلمنامه این فیلم را بر عهده داشته است.

گای ناتیو کارگردان فیلم گفته است: «همکاری با این نیروهای خلاق واقعی (زر، الهام و آرین) برای زنده کردن این داستان مهم، افتخار بزرگی است.»

او همچنین افزوده است: «این فراتر از یک فیلم است، یک بیانیه خلاقانه خطاب به دنیاست در حالی که هزاران ایرانی بی‌گناه درحال هزینه کردن جانشان برای آزادی هستند.»
+30
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  سناریو خوبی بنظر میاد امیدوارم که موفق بشید
  4
  13
  دوشنبه ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  از زمان کوروش کبیر ایرانیان و یهودیان مکمل های خوبی بوده اند و هر وقت پای اعراب به وسط امده نتیجه ی معکوس گرفته اند
  5
  15
  دوشنبه ۰۶ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.