تیم چهار نفره فضانوردان با فرماندهی یاسمین مقبلی به ایستگاه بین‌المللی فضایی رسیدند

 یاسمین مقبلی و سه عضو دیگر «گروه هفت» قرار است شش ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی بمانندرادیو فردا: ناسا روز یکشنبه پنجم شهریور اعلام کرد که تیم چهار نفره فضانوردان با فرماندهی یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی-آمریکایی، وارد ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند.

اداره ملی هوانوردی و فضا آمریکا در حساب شبکه ایکس (توئیتر سابق) خود با انتشار ویدئوی ورود این گروه نوشت که آن‌ها مأموریت شش ماهه خود برای زندگی و کار در لابراتوار این ایستگاه فضایی را آغاز می‌کنند.

این تیم چهار نفره که با نام «کرو سِوِن» [گروه هفت] شناخته می‌شوند پس از این‌که فضاپیمای اسپیس ایکس «دراگون» به طور کامل به ایستگاه فضایی متصل شد، از دریچه ایستگاه گذشتند.

به گفته ناسا، این تیم چهار نفره، با ملیت‌هایی از چهار کشور مختلف، آزمایش‌های علمی مانند بررسی جنبه‌های فیزیولوژیکی خواب فضانوردان و جمع‌آوری نمونه‌های میکروبی از فضای داخلی ایستگاه فضایی بین‌المللی را انجام خواهند داد.

سفر «کرو سون» روز چهارم شهریور با راکت فالکون کمپانی اسپیس‌ایکس از مرکز فضایی کندی در ایالت فلوریدا آمریکا آغاز شد.

در طول این مأموریت فضایی که تقریباً شش ماه به طول خواهد انجامید، اعضای تیم بیش از ۲۰۰ آزمایش علمی و تکنولوژیکی انجام خواهند داد.

سه فضانورد دیگر در این مأموریت فضایی شامل آندرئاس موگِنسِن از دانمارک و از آژانس فضایی اروپا، ساتوشی فوروکاوا از ژاپن و کنستانتین بوریسوف از روسیه خانم مقبلی را همراهی می‌کنند.

حضور خانم مقبلی به عنوان فرمانده این مأموریت فضایی در شبکه‌های اجتماعی با واکنش گسترده کاربران ایرانی مواجه شده است.

برخی از آن‌ها در شبکه اجتماعی «ایکس» با اشاره به کارنامه حکومت جمهوری اسلامی در محدود کردن زنان نوشته‌اند که او اگر در ایران بود، شاید الان با مسئله حجاب اجباری درگیر بود.

کاربران دیگری هم موفقیت او را برای زنان ایرانی «الهام‌بخش» دانسته‌اند.

این در حالی است که برخی کاربران حامی جمهوری اسلامی سعی کرده‌اند کارنامه این فضانورد ایرانی-آمریکایی به عنوان خلبان ارتش آمریکا و مأموریت‌هایش در افغانستان را یادآوری و ادعا کنند خانم مقبلی به دلیل تولد در آلمان و زندگی در آمریکا، «ایرانی» به شمار نمی‌رود.

یاسمین مقبلی که ساکن شهر بالدوین در ایالت نیویورک آمریکاست، مدرک مهندسی خود را از دانشگاه‌های ام‌آی‌تی و دانشکده عالی نیروی دریایی ارتش آمریکا دریافت کرد و در دوران خدمت در ارتش در بیش از ۱۵۰ مأموریت جنگی شرکت داشته است.

خانم مقبلی اواخر سال ۱۳۹۸ به‌عنوان یکی از فضانوردان جدید ناسا انتخاب شد.

او که در آلمان زاده شده، در بحبوحه اعتراضات سراسری سال ۱۴۰۱ با انتشار تصویری از خود و فرزاندنش به اعتراضات در ایران واکنش نشان داده و از آن تمجید کرده بود.

او نوشته بود: «اگرچه هرگز این شانس را نداشتم که حتی یک روز را در ایران سپری کنم، اما هرگز اینقدر امیدوار نبوده و به ایرانی بودنم افتخار نکرده‌ام.»
+58
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  Omide por jalal - تبریز، ایالات متحده امریکا
  با درود به خاندان پهلوی و لعن و نفرین مصدق ! اصلا قشنگ پیداست که این خانوم طرفدار حزب کوموله هست و تو اسرائیل آموزش دیده که بره با ناسا همکاری کنه که ابروی جمهوری الزامی رو ببره 😉🤣
  20
  19
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  rood120 - منچستر، انگلستان
  Omide por jalal - تبریز، ایالات متحده امریکا. گرامی‌،‌شما هم‌مشکل داری . من نه طرفدار شاه هستم و نه آخوند. بهتر هست از این تعصب های بی منطق دست برداریم . رضا پهلوی در مصاحبه ای با رادیو voa اعتراف کرد که شاه زمانیکه از ایران فرار کرد ۶۷.۵ میلیون دلار در آن زمان دزدید ، سرمایه داشت و برد و حدود ۱۶ میلیون دلار به رضا پهلوی ارثیه رسید . در مصاحبه‌ای چند ماه پیش رضا پهلوی با خبرنگاری‌ که یا در فرانسه یا بلژیک بود از ایشان پرسید ند که شغل شما چی هست و ایشان فرمودند که من فعال سیاسی هستم و در آمدی ندارم وای آیت و آن به من کمک پی کنند حالا یا خر ایشان هستند یا مردم که می دانند آقای رضا پهلوی با آن ارثیه دزدی چطور به روزی افتاده که این و آن بهش کنند . لعنت به آخوند و شاه ولی تعصب را کنار بگذاریم ، در رژیم کنونی هم اختلاس و دزدی زیادی داریم و خواهیم داشت حال سوال این هست شما از دزد کرباتی حمایت می کنی و از دزد عمامه به سر نفرت داری مثل ما ولی هر دو خائن و دزد پس بیدار شو . برای یک ایران سالم و پیش رفته ما از مدیر قانون شکنی چه آخوند باشه یا شاه لازم نداریم مگر اینکه خود شما هم‌از همان قماش باشی
  13
  7
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اخرین حد ترقی ان در ایران تنظیم کردن حجاب تا شرایط یک استخدام معلمی در روستا داشته باشد . ویا اگر خیلی استعداد داشته باشد بتواند حافط قران بشود . و یا اینکه در صف خواهران جهاد نکاح بشد. یا اینکه معلم قران بچه ها بشود و و و هزاران از اینگونه بدبختی ها
  1
  12
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  اب در جایی بماند گندیده میشود . محیط بهترین محل پرورش و ترقی انسانهاست . شما مریم میرزا خانی را ببینید که از زنان ایرانی اما افتخار افرین جهانی . خانم مقبلی زن با افتخار ایرانی.خوشبخت انهاییکه در گیر تعصب نیستند . حال از نوع وطن باشد . یا دین باشد. تعصب یعنی مساوی با مرگ
  2
  10
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  یک فرد احمق در سایتی نوشته بود خانم مقبلی در المان دنیا امده پس ایرانی نیست . من در جواب گفتم احمق جان افتخار بالاتر از این نمیشود که در المان دنیا بیایی و در امریکا رشد و سر امد زنان جهان باشی. حالا تو احمق که در ایران دنیا امدی و برای یک لاشه مرغ مرده باید هزاران بدبختی تحمل کنی. انگاه تو اسم اینکار را زندگی میگذاری. احمق عقب مانده
  1
  12
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Omide por jalal - تبریز، ایالات متحده امریکا
  با درود به خاندان پهلوی و لعن و نفرین مصدق ! یارو عر عرزشیه در اباس “میش “ اومده میگه شاه دزد بوده !!!!! بعد یک کلمه از طلا های بکار رفته در گور خمینی گور به گور شده نمیگه ! نمیگه که در زمان شاه مردم تمام دنیا آرزو داشتند بیایند و ایران را ببینند ولی حالا مردم ایران از ایران فراریند ! نمیگه که اون زمان ارزش ریال چقدر بود و حالا چقدر ! نمیگه اون زمان ما دانشجو صادر میکردیم و حالا تروریست ! .. ! متعصب من هستم یا تو ؟ تو متعصب هستی که هیچ ، کور هم هستی! اگه شاه پول داشت و پول برد نوش جانش چون مملکت را آباد کرده بود ! ما ایرانی ها راضی هستیم ، شما چپی های توبه شوروی و عرب زاده ها آب رو بریزید همونجا ! تازه یک مورد را از قلم انداختی ! بله شاه شکنجه هم می‌کرد ، زندان هم داشتیم ! ولی اونموقع زندانی ها تروریست های چپی و مارکسیست بودن و اخوندهای که از اینها حمایت می‌کردند و نه دانشجو و فعال مدنی یا دختران کشف حجاب کرده ! اینا رو گفتم که هیچ عر هرزشی دیگری وقتش را تلف نکند و از این اراجیف ننویسد ! ای محمد رضا، هر چی بردی نوش جانت ! شما ساندیس خواران عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید !
  3
  7
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.