حماس "در حال آماده شدن برای جنگ تمام عیار است"

صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی حماسدویچه وله: معاون رئیس دفتر سیاسی حماس هشدار داد اگر اسرائیل "ترور هدفمند" رهبران فلسطینی را از سرگیرد، "جنگی تمام عیار" در کرانه باختری به راه می‌افتاد. نتانیاهو تهدید کرد هرکس به اسرائیل آسیب زند، "بهای کامل" آن را خواهد پرداخت.

صالح العاروری، معاون رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، به اسرائیل نسبت به از سرگیری "ترور هدفمند" رهبران حماس هشدار داد و گفت این اقدام می‌تواند جرقه شروع "یک جنگ منطقه‌ای" شود. کابینه امنیتی اسرائیل هفته گذشته در واکنش به موج حملات تروریستی اخیر در کرانه باختری رود اردن تشکیل جلسه داد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، اعلام کرد در این جلسه وزرای کابینه در مورد "مجموعه‌ای از تصمیمات برای هدف قرار دادن تروریست‌ها به توافق رسیده‌اند و به نخست‌وزیر و وزیر دفاع برای انجام اقدامات لازم مجوز داده‌اند."

جزئیات بیشتری درباره این تصمیمات در اختیار رسانه‌ها قرار داده نشد اما به گزارش "تایمز اسرائیل" برخی مطالب فاش شده از این جلسه بیانگر آن بوده است که از سرگیری برنامه "ترور هدفمند" رهبران فلسطینی به عنوان یکی از اقدامات مطرح شده است.

العاروری روز جمعه (۲۵ اوت) در مصاحبه‌ای با شبکه خبری "المیادین" نزدیک به حزب‌الله لبنان مدعی شده بود که اسرائیل تصمیم گرفته تا شماری از اعضای برجسته از جمله محمد ضیف، فرمانده ارشد نظامی حماس را که سال‌ها به دلیل نقش پررنگ او در حملات تروریستی تحت تعقیب بوده، هدف قرار دهد. ضیف که فرماندهی گردان‌های "القسام" را بر عهده دارد تا کنون از چندین ترور جان سالم به در برده است.

صالح العاروری خود نیز به اتهام طراحی نقشه گروگان‌گیری و کشتن سه نوجوان اسرائیلی در سال ۲۰۱۴ تحت تعقیب اسرائیل است. او در این مصاحبه همچنین مدعی شد که اعضای راست افراطی دولت نتانیاهو به دنبال اخراج فلسطینیان از کرانه باختری و در اختیار گرفتن کنترل "کوه معبد" یا "حرم شریف قدس" در اورشلیم هستند؛ این مکان یکی از مهمترین مکان‌های مذهبی جهان به شمار می‌رود.

العاروری "سیاست‌های افراطی" دولت اسرائیل را باعث "ایجاد جنگی همه‌جانبه در منطقه" معرفی کرده و گفت برخی اعضای کابینه اسرائیل "با علم به این نکته به دنبال اقداماتی نظیر تسلط بر مسجد الاقصی، تقسیم آن و همچنین انجام ترور هستند." او با اشاره به تهدیدات اخیر حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله علیه اسرائیل، گفت: «حماس در حال آماده شدن برای یک جنگ همه‌جانبه است و ما از نزدیک در مورد چشم‌انداز این جنگ با همه طرف‌های مرتبط در حال مذاکره هستیم.»

به نوشته تایمز اسرائیل اظهارات العاروری چند روز پس از آن منتشر شد که رسانه‌های عرب زبان گزارش دادند سران حماس در نوار غزه به دلیل نگرانی از هدف قرار گرفتن از سوی اسرائیل، تدابیر محتاطانه‌ای شدید‌تری را به کار بسته‌اند.
واکنش نتانیاهو به تهدیدهای العاروری
بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه (۲۷ اوت) در واکنش به تهدیدات العاروری گفت که "او و دوستانش به خوبی می‌دانند که چرا مخفی شده‌اند."

نخست‌وزیر اسرائیل افزود: «حماس و دیگر نیروهای نیابتی ایران به خوبی می‌دانند که ما با همه امکانات علیه تلاش‌های آنان برای ایجاد ارعاب و ترور در یهودیه، سامریه [نام‌های تاریخی کرانه باختری در کتاب مقدس] و غزه و هر نقطه دیگر مبارزه خواهیم کرد.» او هشدار داد: «هر کس بخواهد به ما آسیب بزند، بهای آن را خواهد پرداخت.»

نتانیاهو و یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل هفته گذشته به هنگام بازدید از محل وقوع یک تیراندازی مرگبار در نزدیکی شهر الخلیل، جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش را به هدایت حملات تروریستی اخیر متهم کرده و هشدار داده بودند اسرائیل برای بازگردان امنیت "اقدامات مختلفی" را انجام خواهد داد.

موج خشونت‌ها در سراسر کرانه باختری در یک سال و نیم گذشته به سطحی بی‌سابقه در دو دهه پیش رسیده است. ارتش اسرائیل از اوایل سال گذشته تقریبا به طور روزانه حملاتی را در واکنش به حملات مرگبار مسلحانه فلسطینی‌ها علیه اسرائیلی‌ها انجام داده است.

عملیات ارتش و جست‌وجوهای نظامی برای دستگیری فلسطینی‌ها، افزایش حملات فلسطینی‌ها علیه شهروندان اسرائیلی و افزایش حملات انتقام‌جویانه شهرک‌نشینان افراطی یهودی علیه فلسطینی‌ها موجب شده تا نگرانی‌ها نسبت به غیرقابل کنترل شدن خشونت‌ها در این منطقه افزایش پیدا کند.
+3
رأی دهید
-16

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.