اعتراف وزیر سابق آموزش و پرورش به وجود حدود ۹ میلیون نفر «بی‌سواد مطلق» در ایران

ایران اینترنشنال: یوسف نوری، وزیر سابق آموزش و پرورش با استناد به نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ گفت هشت میلیون و ۷۹۵ هزار فرد «بی‌سواد مطلق» در کشور وجود دارد. در حالی که حدود یک‌دهم جمعیت ایران توان خواندن و نوشتن ندارند، مجلس پیشنهاد انحلال سازمان نهضت سوادآموزی را در برنامه هفتم توسعه مطرح کرده است.

نوری با حضور در شبکه آموزش صداوسیمای جمهوری اسلامی، با استناد به داده‌های مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ که بر اساس خوداظهاری افراد تهیه شده است، گفت که طبق سرشماری هفت سال پیش، هشت میلیون و ۷۹۵ هزار شهروند در ایران، بی‌سواد مطلق هستند.

به گفته وزیر سابق و آموزش و پرورش این آمار مربوط به افراد بالای شش سالی است که حتی خواندن و نوشتن هم بلد نیستند.

او درباره آمار بی‌سوادی مطلق در سال ۱۴۰۲ هم تخمین زد که تعدادی در «همین حدود» از توانایی خواندن و نوشتن بی‌بهره باشند.

تاکید نوری بر بی‌سوادی مطلق حدود یک‌دهم جمعیت ایران در حالی‌ است که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی به تازگی بررسی مصوبه‌ای را در لایحه برنامه هفتم توسعه در دستور کار خود قرار داده است مبنی بر انحلال سازمان نهضت سوادآموزی.

بر اساس این مصوبه، ماموریت‌های نهضت سوادآموزی به معاونت ابتدایی وزارت آموزش و پرورش واگذار می‌شود.

حدود ۱۲ سال پیش نهضت سوادآموزی در آموزش ‌و‌ پرورش ادغام و تجمیع شد و قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه،‌ بی‌سوادی را ریشه‌کن کند که موفق به این کار نشد.

حیدر تورانی، استاد تمام مدیریت آموزشی پژوهشگاه مطالعات آموزش ‌و‌ پرورش در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از نهضت سوادآموزی با عنوان طرحی شکست‌خورده یاد کرد و گفت که این سازمان در طول چهار دهه فعالیتش، تنها توانست ۹ میلیون نفر را در حد سوم ابتدایی آموزش بدهد.

از میان این تعداد هم به گفته او، فقط دو میلیون نفر توانستند خودشان را به پایان دوره ابتدایی برسانند که معنایش قرار گرفتن «هفت میلیون نفر در لبه خطر بی‌سوادی» است.

با این حال نوری معتقد است در دنیا آموزش بزرگسالان به‌صورت مستقل اداره می‌شود چرا که جنس آموزش آن‌ها، متفاوت از کودکان دوره ابتدایی است و «برای همین اگر برایش دفتر و دستک درست کنند، دچار مشکل می‌شود».

از سوی دیگر به گفته این مقام پیشین، بر اساس آخرین اطلاعات موجود، در کل کشور حدود ۸۲۰ هزار نفر «بازمانده از تحصیل» هستند و ۱۶۰ هزار و ۳۷۳ کودک نیز جذب «دوره ابتدایی» نشده‌اند.
+28
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  تو ایران سواد میخوای چکار خمینی یا خامنه‌ای چقدر سواد کلاسیک آموزش و پرورش را داشتند. مسولین بی مسئولیت چقدر سواد دارند؟ با شش کلاس هم که میشه رئیس جمهوری شد. پاچه خور های نظام نکبت که افاضات شون رو در همین سایت هم می بینیم چند کلاس درس خوندن
  7
  13
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  حالاست که باید گفت: شاهنشاها روحت شاد با سپاه دانش و سپاه بهداشت و سپاه ترویج کشاورزی و بقیه آینده نگری ها! در ضمن مرگ بر خامنه ای و لعنت بر خمینی آفتابه به دست!
  5
  18
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن
  دقیقاً همون هدفی که استعمار با آوردن خمینی دجال و دارو دسته ضد ایران و ایرانیش دنبال کردند ! شاید هم میخوان ملت ایران رو باز گردونن به هزار و چهارصد و اندی سال پیش ! چون در اونزمان هم محمد و دار و دسته اش یکی از یکی گاگولتر و بیسواد تر بودند که حتی سر از ک. شتر در نمیاوردند ، فقط جیش شتر رو با به به و چهچه نوش جان میکردند !!
  4
  17
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  وقتی رهبرش بیسواد رئیس جمهورش بیسواد خفتگان مجلس جملگی بیسواد باشند انتظار بیشتری نباید داشت ساندیس خورهای سایبری بیان ماله کشی کنند که دولت آریامهری با مدرسه رایگان همه را به سواد آموزی تشویق میکرد تغذیه رایگان در تمام مدارس ایران از شیر و پنیر تا پسته و موز میدادند ولی امروزه دولت نه تنها تغذیه رایگان نمیده بلکه حق شهریه ثبت نام و پول کتابهای درسی را هم باید والدین پرداخت کنند همه اینها در دولت آریامهری رایگان بود بهترین سلف سرویس دانشگاهها بین 5 تا 15 ریال بود
  4
  18
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  varied - ریزه، ترکیه
  میتونی توضیح بدی آقا ی همایونی بزرگوار پول این تغذیه رایگان و غیره را از پول نفت خود ملت میداد یا از جیب خودش؟ کجای دنیا کمی از پول نفت ملت را خرج ملت میکنند و با منت و دب دبه و کب کبه ادعای خدایگانی میکنند.از عقل استفاده کردن هم خوب چیزیه
  3
  0
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  Hassan1479 - تهران، ایران
  باید به ۹ میلیون بیسواد . آخوندها و مداح ها و بسیجی های کودن را هم بعنوان بیسواد بشعور اضافه کرد .
  0
  2
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه
  ضدبشر - گراتس، اتریش
  اینکه سرت تو آخور طویله اسلامی است در آن شکی نیست در رژیم آریامهری تمام این خدمات رایگان درسته ار پول نفت و گاز بود اما امروز پول همون نفت و گاز به کحا میره چرا برای مداراس دانشگاهها شهریه گذاشتن و کتابهای درسی پولی شده ووو یک کمی فکر بکن اگر وجدانی برایت باقی مانده
  1
  0
  شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۸:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.