مشخص شدن هویت دزد موبایل یک زن ایرانی در فنلاند: بهروز حسین‌پور، روحانی مرکز اسلامی

موبایل‌دزد و روحانی مرکز اسلامیبی بی سی،پرهام قبادی:
تعقیب رد پای مردی که موبایل زنی از مخالفان جمهوری اسلامی را در هلسینکی ربود ما را به سرنخی رساند که به یک مسجد می‌رسد.

پروین شکری، زنی بختیاری و اهل ایذه، یکی از ایرانیانی است که در تظاهرات خارج از کشور علیه جمهوری اسلامی فعال هستند. او در روز ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ بعد از برنامه‌ای در هلسینکی، پایتخت فنلاند، در حال پخش زنده در اینستاگرام برای مخاطبانش بود که ناگهان مردی گوشی تلفن همراه او را از دستش قاپید.

خانم شکری برای پس‌گرفتن موبایل به دنبال آن مرد دوید، اما به او نرسید.

بعد از حدود یک دقیقه تعقیب و گریز، مردی که موبایل را ربود بدون آن که بداند لایو اینستاگرام هنوز برقرار است، گوشی را به سمت صورت خودش برگرداند و چهره‌اش برای مخاطبان اینستاگرام آشکار شد.

پروین شکری می‌گوید او یک روحانی شیعه به نام بهروز حسین‌پور است که با مرکز اسلامی رسالت در هلسینکی هم همکاری داشته است.

خانم شکری به بی‌بی‌سی فارسی گفت: «خیلی مشکوک بود که یک نفر در فنلاند موبایل را بدزدد و فارسی حرف بزند.»

شباهت ظاهری فردی که بعد از ربودن موبایل در لایو اینستاگرام ظاهر می‌شود با بهروز حسین‌پور به اندازه‌ای است که یک نرم‌افزار شناسایی چهره هم با درصد بالایی تصویر او را منطبق بر تصاویر مختلف آقای حسین‌پور تشخیص می‌دهد.
بهروز حسین‌پورمرکز اسلامی رسالتعباس بهمن‌پور، امام مرکز اسلامی رسالت در کنار بهروز حسین‌پوربهروز حسین‌پور مدرس پیشین حوزه علمیه قم است و بنا بر اطلاعات وبسایت حوزه علمیه قم «سال‌ها در عرصه تبلیغ خارج از کشور نیز فعالیت کرده» است.

اما ارتباط او با مرکز اسلامی رسالت در هلسینکی چیست؟

بنا به آنچه کانال تلگرامی مرکز اسلامی رسالت منتشر کرده، آقای حسین‌پور در مراسم محرم امسال و چند هفته پس از اتفاقی که برای پروین شکری افتاد جزو سخنرانان مرکز رسالت بوده است.

مرکز اسلامی رسالت را شهروندی ایرانی به نام مجید بهمن‌پور تاسیس کرده است . آقای بهمن‌پور بنا به یک گزارش تلویزیون ایران از سال ۶۰ تا ۶۳ از مسئولان فرهنگی هنری سپاه پاسداران بوده است.

او حدود ۱۱ سال پیش در مصاحبه‌ای با شبکه جام‌جم، شبکه رادیو و تلویزیون حکومتی ایران که برای ایرانیان خارج از کشور برنامه پخش می‌کند، گفت که مرکز اسلامی رسالت به عنوان «اولین مرکز اسلامی شیعیان فنلاند» در سال ۲۰۰۳ تاسیس و ساختمانی برای آن خریداری شد.

به گفته او سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران در هلسینکی در این کار به او کمک کرد. عباس عراقچی، سفیر ایران در فنلاند بود و بعدتر به یکی از بلندپایه‌ترین دیپلمات‌های ایران بدل شد و مذاکره‌کننده ارشد اتمی بود.

مجید بهمن‌پور در همان مصاحبه با شبکه جام‌جم گفت که در اواخر دهه ۱۳۸۰ خورشیدی هم برای مرکز اسلامی رسالت ساختمان جدیدی با ۷۰۰ متر بنا و ۲ هزار متر مربع زمین در هلسینکی خریداری شده است.

با در نظر گرفتن بهای ۱۷۰۰ یورو برای هر متر مربع، که مرکز آمار فنلاند آن را به عنوان متوسط بهای ملک مسکونی در سال گذشته اعلام کرده، ارزش روز این ساختمان می‌تواند بیش از سه میلیون یورو باشد، آن هم بدون در نظر گرفتن آنکه ملک در هلسینکی، پایتخت، گران‌تر از متوسط کشور است.
مجید بهمن‌پور و پسرش عباس بهمن‌پور در کنار همعباس بهمن‌پور، پسر او، امام مرکز اسلامی رسالت است.

آقای بهمن‌پور پیش از این در کنار بهروز حسین‌پور هم دیده شده و تصاویر آنها در وبسایت مرکز اسلامی رسالت منتشر شده است.

بی‌بی‌سی فارسی از مرکز اسلامی رسالت درباره رابطه بهروز حسین‌پور با این مرکز پرسید و همچنین درباره ربودن موبایل پروین شکری.

عباس بهمن‌پور به عنوان رئیس هیئت مدیره مرکز اسلامی رسالت به ما پاسخ داد: «کسانی که شما از آنها به عنوان مخالف سیاسی یاد کردید در واقع عده‌ای سلطنت‌طلب هستند که دائم در دو سال گذشته مرکز اسلامی رسالت و اعضایش را آزار می‌دهند و برای اتهامات متفاوت پرونده آنها در حال بررسی است.»

آقای بهمن‌پور گفت مرکز اسلامی رسالت به دلیل آنکه موضوع «در مرحله تحقیق جنایی» است درباره آن اظهارنظری نمی‌کند.

او همچنین تاکید کرد که «رسالت یک سازمان مستقل برای مسلمانان فنلاند است و از هیج دولت خارجی پول نمی‌گیرد و هر ادعا یا اشاره‌ای برخلاف آن یک تهمت قابل پیگرد به حساب می‌آید.»

مرکز اسلامی رسالت در پاسخ به درخواست ما برای نشان‌دادن راهی برای تماس با بهروز حسین‌پور گفت: «آقای حسین‌پور دیگر در فنلاند نیست. او هرگز کارمند رسالت نبوده است ولی به عنوان سخنران مهمان در برنامه‌های ما شرکت می‌کرده است.»
عباس بهمن پوراز آقای حسین‌پور ویدئوهای مختلفی در حال سخنرانی در مرکز رسالت وجود دارد که یکی از آنها به هشت سال پیش می‌رسد. البته روشن نیست که او دقیقا از چه زمانی به فنلاند رفته بود.

پروین شکری می‌گوید از طریق پلیس ماجرا را پیگیری کرده و پلیس پس از پیدا کردن موبایل دی‌ان‌ای سارق را برداشته است.

به گفته خانم شکری پلیس گفته مطابق دی‌ان‌ای سارق شخصی با شهروندی فنلاندی نیست.

پلیس فنلاند در این باره به بی‌بی‌سی فارسی توضیحی نداده است و گفته «رعایت حریم خصوصی» علت این پاسخ‌ندادن است.

پروین شکری دو روز قبل از این‌که گوشی‌اش ربوده شود، در یک مرکز خرید در هلسینکی با خانواده بهمن‌پور درگیری لفظی پیدا کرده و آنها را به حمایت از «دیکتاتوری» متهم کرده بود.

در ویدئویی که از درگیری لفظی منتشر شده، عباس بهمن‌پور و بهروز حسین‌پور هم دیده می‌شوند.
دختری که کابوس می‌بیند
روزی که موبایل پروین شکری ربوده شد دخترش او را همراهی می‌کرد.

دختر خانم شکری به بی‌بی‌سی فارسی گفت وقتی که لایو اینستاگرامی را نگاه کرده متوجه مردی شده که پیش‌تر دو بار در راه مدرسه او را دیده بود. مردی که به گفته دختر خانم شکری، طوری به او خیره شده بود که او فکر کرده بود شاید فرزند این مرد در کنارش است.

بعد از آن ترس، زندگی این دختر را مختل کرده است.

او می‌گوید: «یک ماه نتوانستم بخوابم چون هروقت می‌خوابیدم خواب آن مرد را می‌دیدم. یا داشت من را نگاه می‌کرد یا دم مدرسه بود. اصلا نمی‌خواستم با مامان به آن منطقه بروم. مرا بردند تراپی [روان‌درمانی]. مدام به مادرم می‌گفتم دیگر نمی‌خواهم به آن مدرسه برگردم.»

به موازات سرکوب اعتراضات در درون مرزهای ایران، به نظر می‌رسد حامیان جمهوری اسلامی سعی دارند صدای مخالفان در خارج از مرزها را هم خفه کنند.
+124
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  غیر از باجناقبازی و دیگر خلاف‌ها ، موبایل قاپی هم جزو فعالیتهای این جماعت احمق و فاسق و فرومایه بود و ما نمیدونستیم !! مبارکه !!
  4
  131
  شنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  این همون فنلاندی یه هست که میامد تو روم کل کل میکرد مگه نه فاطی افغانی
  5
  80
  شنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  shirzan - برلین، آلمان

  این ها یک زمانی کفش های جلو مسجد رو می دُزدیدند به قول معروف تخم مرغ دزد، شتر دزد میشه
  3
  87
  شنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۴
  varied - ریزه، ترکیه

  این بی شرفهای اسلامی اگر مسجد میخوان تو همون خراب شده خودشان ایران و عربستان بمونند به فرایض اسلامی خودشان عمل کنند که ثواب فرایض اسلامی در مکه بیشتره اینطوری حوریان و غلمان بیشتری نصیبشان میشود بیچاره بانوان اسلامی که هم در این دنیا سرشان بی نمد هست و هم در آن دنیا (البته اگر دنیای دیگری باشد)
  3
  27
  شنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بنظرم این یارو عباس بیمو همون Finland1 هست که میاد و کامنت میذاره! قیافش که به طرز نگارش اون یارو میخوره!
  0
  23
  شنبه ۰۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Gharibeh-Ashena - هانوفر، آلمان
  این عباس کوسه که هنوز تو فاز خدمت دادن توی بشکه هست و کلی راه باید بره 😂😂😂😂
  0
  8
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.