سخنگوی کاخ کرملین: ادعای دخالت روسیه در مرگ پریگوژین دروغ مطلق است

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملیندویچه وله: سخنگوی کاخ کرملین گمانه‌زنی‌ها درباره دخالت احتمالی روسیه در سقوط هواپیمای حامل فرمانده گروه واگنر را بی‌اساس خواند. پریگوژین از معتمدان و نزدیکان قدیمی پوتین به شمار می‌رفت اما مناسباتش با مسکو دچار چالش شده بود.

سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در یک کنفرانس خبری در کاخ کرملین به گمانه‌زنی‌ها درباره نقش احتمالی مسکو در سقوط هواپیمای شخصی حامل فرمانده و برخی شخصیت‌های ارشد گروه واگنر واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف روز جمعه، ۲۵ اوت (سوم شهریور) در جمع خبرنگاران ادعای دخالت احتمالی روسیه در سانحه سقوط هواپیما را "دروغ محض" خواند.

عصر چهارشنبه، خبر سقوط یک جت شخصی در مسیر پرواز از مسکو به سن‌پترزبورگ منتشر شد که نام یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه واگنر و معاون او دیمیتری اوتکین هم در میان سرنشینان آن ثبت شده بود.

وزارت حوادث غیرمترقبه روسیه روز پنج‌شنبه تائید کرد که پریگوژین و معاونش جزو ده سرنشین این هواپیما بوده‌اند که همه کشته شدند.

پسکوف می‌گوید درباره حادثه روز چهارشنبهگمانه‌زنی‌های زیادی مطرح می‌شود که محافل خاصی در غرب به آن دامن می‌زنند. او به این محافل اشاره دقیق‌تری نکرد.

سخنگوی کرملین توصیه می‌کند همه منتظر نتایج تحقیقات درباره سقوط هواپیما که به محض نهایی شدن منتشر خواهد شد بمانند.
تکذیب گمانه‌زنی درباره اصابت موشک به هواپیما
روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع آگاه که نامشان فاش نشده گزارش داد احتمال دارد هواپیمای حامل پریگوژین هدف یک موشک زمین به هوا از داخل خاک روسیه قرار گرفته باشد.

پت رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این گمانه‌زنی‌ها گفته هیچ مدرکی دال بر سرنگونی هواپیمای گروه واگتر بر اثر شلیک موشک در دست نیست و گزارش‌ها در این مورد "اشتباه" هستند.

در عین حال ارزیابی اولیه  سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده حاکی است که احتمال سقوط هواپیما بر اثر یک انفجار عمدی منتفی نیست.

یک منبع مطلع به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته پریگوژین "به احتمال زیاد" هدف حمله بوده است. روابط فرمانده گروه واگنر و رئیس جمهوری روسیه از مدتی پیش دچار تنش شد.

حدود دو ماه قبل فرمانده گروه واگنر همراه با گردانی از شبه‌نظامیان در اعتراض به عدم توجه به حمایت از نیروهایش در جنگ اوکراین به سوی مسکو پیشروی کرد. این پیشروی با میانجیگری لوکاشنکو، دیکتاتور بلاروس متوقف شد.
تاوان خنجر زدن از پشت و "اشتباهات جدی"؟
پوتین این شورش و اقدام معتمد سابقش را خنجر زدن از پشت توصیف کرد و از همان زمان بسیاری از ناظران بر این باور بودند که انتقام سختی در انتظار پریگوژین است.

رئیس جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه در یک پیام تلویزیونی مرگ پریگوژن را با بازماندگانش تسلیت گفت و او را بازرگانی با استعداد خواند که به گفته او سرنوشتی پیچیده داشته و مرتکب اشتباهات جدی شده است.

سخنگوی کرملین در پاسخ به این پرسش که آیا پوتین در مراسم تشییع جنازه پریگوژین شرکت می‌کند گفته او مشغله‌ها و برنامه‌های زیادی دارد و پاسخ به این سوال غیرممکن است.
ولادیمیر پوتین، یوگنی پریگوژینپسکوف درباره آینده گروه واگنر پس از مرگ فرمانده آن و معاونش می‌گوید موجودیت این گروه یک مبنای قانونی ندارد.

با این حال شبه‌نظامیان گروه واگنر در پیشبرد سیاست‌های مسکو در مناطقی مانند آفریقا و کشورهایی چون لیبی، سوریه و اوکراین نقش مهمی بر عهده داشته‌اند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال حدود دو ماه پیش در گزارشی از "تحرکات کرملین برایتصاحب امپراتوری واگنر" خبر داده بود.
حکم جلب بین‌المللی و غیبت پوتین در اجلاس‌های مهم
با افزایش حمایت کشورهای غربی از اوکراین در برابر تجاوز نظامیان روسی و حکم جلب دیوان بین‌المللی دادگستری علیه پوتین به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در این کشور، سفرهای خارجی رئیس جمهوری روسیه و حضورش در همایش‌های مهم به شدت کاهش یافته است.

سخنگوی کاخ کرملین تائید کرده که ولادیمیر پوتین در اجلاس آینده سران کشورهای موسوم به گروه ۲۰ نیز که ماه آینده در هند برگزار می‌شود به شکل حضوری شرکت نمی‌کند.

او می‌گوید هنوز چگونگی مشارکت پوتین در این اجلاس که نهم و دهم ماه سپتامبر در دهلی‌نو برگزار می‌شود مشخص نشده است.

پوتین در نشست این هفته سران و رهبران گروه بریکس در آفریقای جنوبی نیز غایب بود و فقط از طریق کنفرانس ویدئویی در این اجلاس مشارکت داشت.

ولادیمیر پوتین به طور رسمی به اجلاس سران بریکس دعوت شده بود اما سفر احتمالی او به آفریقای جنوبی به خاطر تعهدات این کشور در مقابل دیوان بین‌المللی دادگستری می‌توانست دردسرساز باشد.
+0
رأی دهید
-9

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.