دولت دانمارک از تهیه لایحه ممنوعیت سوزاندن کتابهای مقدس خبر داد

 وزیران خارجه، دادگستری و معاون نخست‌وزیر دانمارک در نشست مطبوعاتی روز جمعهرادیو فردا: دولت دانمارک پس از چند بار آتش‌زدن قرآن اعلام کرد در حال تهیه لایحه‌ای است که در آن «هتک حرمت» کتب مقدس در این کشور را غیرقانونی می‌کند.

پیتر هوملگارد، وزیر دادگستری دانمارک، روز جمعه سوم شهریور با اشاره به ممنوعیت آتش‌زدن پرچم‌ کشورهای دیگر در این کشور به خبرنگاران گفت دولت دانمارک به‌دنبال گسترش این ممنوعیت به «ممنوع کردن رفتار نامناسب با اشیاء مهم برای یک جامعه مذهبی است».

آقای هوملگراد در یک نشست مطبوعاتی که با حضور وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر دانمارک برگزار شد گفت: بر اساس این لایحه هتک حرمت متون دینی می‌تواند مجازات‌هایی از جریمه‌ نقدی تا دوسال حبس را در پی داشته باشد.

وزیر خارجه این کشور ماه گذشته اعلام کرد دولت دانمارک به‌دنبال جلوگیری قانونی از سوزاندن قرآن یا سایر متون مذهبی است؛ او با وجود این، افزود: باید «جای انتقاد مذهبی وجود داشته باشد» و دولت به‌دنبال بازگرداندن بند توهین به مقدسات که شش سال پیش لغو شد، نیست.

وزیر دادگستری دانمارک در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه گفت: این پیش‌نویس قانونی «فقط اقدامات در مکان‌های عمومی یا تلاش برای گسترش آن به دایره‌ای وسیع‌تر را در نظر گرفته است».

آقای هوملگارد با اشاره به سوزاندن قرآن در برخی تجمعات در این کشور گفت: این اعتراضات «طعنه‌های بی‌معنا هستند که هدف دیگری جز ایجاد اختلاف و نفرت ندارند».

او افزود این لایحه هفته آینده به قانونگذاران ارائه خواهد شد و «در صورت لزوم پیش از پایان سال پارلمانی» که قبل از کریسمس است، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گزارش‌ها حاکی است که پیش‌نویس این لایحه توانسته حمایت برخی از احزاب خارج از دولت دانمارک را نیز به دست آورد.

سخنگوی حزب چپ میانه، سوسیال لیبرال، که دارای هفت کرسی در پارلمان این کشور است نیز با حمایت از این لایحه گفت: «طی چندماه گذشته بیش از ۱۰۰ مورد قرآن‌سوزی با هدف ایجاد اختلاف صورت گرفته است».

دولت‌های سوئد و دانمارک که روابط آنها با کشورهای اسلامی پس از به آتش کشیده شدن کتاب مقدس مسلمانان در کشورهای خود به تیرگی گراییده است، در ابتدای مردادماه اعلام کردند که احتمال ممنوعیت توهین به کتب مذهبی، از جمله سوزاندن آن، را بررسی می‌کنند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه در همین زمینه گزارش داده که وزارت خارجه ترکیه در هفته گذشته پنج‌ بار کاردار سفارت دانمارک را در اعتراض به «هتک حرمت» قرآن در این کشور احضار کرده است.

وزیران خارجه ۵۷ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی ماه گذشته در یک نشست مجازی در مورد واکنش متحد به سوزاندن قرآن و لگدمال کردن آن در سوئد و اروپا تشکیل جلسه دادند.

همزمان در کشورهایی مانند پاکستان، یمن و ترکیه تظاهرات چند هزار نفری در اعتراض به «توهین به قرآن» علیه سوئد و دانمارک برگزار شد.
+2
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.