مولوی عبدالحمید به مخارج «اربعین» اعتراض کرد: «برای مذهب هزینه نکنید، برای مردم هزینه کنید»

 مولوی عبدالحمیدرادیو فردا: مولوی عبدالحمید رهبر بانفوذ اهل سنت در ایران، در تازه‌ترین اظهاراتش از برنامه‌ها و هزینه‌های هنگفت جمهوری اسلامی برای برگزاری مراسم مذهبی «اربعین» انتقاد کرد و گفت: «برای مذهب هزینه نکنید برای مردم هزینه کنید».

عبدالحمید اسماعیل‌زهی روز جمعه سوم شهریور در سخنرانی هفتگی خود در نمازجمعه زاهدان بار دیگر به جمهوری اسلامی هشدار داد که «هیچ حکومتی نمی‌تواند سرمایه‌های ملی را جای دیگری هزینه کند».

او با اشاره به اظهارات اخیر وزیر راه که گفته بود «برای اربعین سه هزار میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شده»، ادامه داد: «برای کشوری که مردم خودش دارو پیدا نمی‌کنند و نیازمند است آیا درست است که این همه هزینه برای یک مراسم مذهبی شود؟»

او پرسید که چرا «هزاران میلیارد برای یک مراسم مذهبی از بیت‌المال مردم محتاج ایران» هزینه می‌شود؟

جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر با تبلیغات گسترده درباره مراسم اربعین، مردم را با مشوق‌های مالی و غیرمالی به راهپیمایی یا سفر به کربلا شهر محل دفن امام سوم شیعیان در عراق تشویق کرده است.

هر سال گزارش‌های مختلفی از هزینه‌های زیاد دولتی و حکومتی برای برگزاری این مراسم منتشر می‌شود که انتقادهایی را نیز در میان افکار عمومی برمی‌انگیزاند.

این هزینه‌ها هر سال با وجود وضعیت وخیم اقتصادی ایران، افزایش یافته است.

مولوی عبدالحمید اصالت مذهبی چنین مراسم‌هایی را زیر سؤال برد و گفت چنین مراسمی سیره نسل اول مسلمانان نبوده و در صدر اسلام وجود نداشته است.

او بار دیگر با اشاره به تجربه جمهوری اسلامی تاکید کرد که «حکومت صرفاً مذهبی» در هیچ کجای دنیا نتیجه‌بخش نبوده است.

چند هفته پیش نیز در آستانه روز «عاشورا»، مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان، در اظهاراتی کنایه‌آمیز گفت که «یزید» به دنبال «بقای حکومت خود بود.»

اشاره این چهره پرنفوذ سنی‌های ایران به تلاش یزید برای «بقای حکومت» در حالی است که شعار «حفظ نظام» یکی از شعارهای اصلی جمهوری اسلامی است.

یک روز پس از این سخنرانی، روزنامه کیهان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی در یادداشتی به مولوی عبدالحمید حمله کرد و او را به «پادویی برای یزیدیان روزگار» متهم کرد.

مولوی عبدالحمید همچنین در نمازجمعه زاهدان با ذکر این مثل که «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است» از برنامه‌های دولت ابراهیم رئیسی برای ساخت و ساز بیمارستان‌ها یا امکانات دیگر در دیگر کشورها انتقاد کرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین با اشاره به وضعیت ناگوار اقتصادی در ایران و بی‌ارزش شدن پول ملی کشور و همچنین با یادآوری بحران‌های متعدد کشور، از سیاست جمهوری اسلامی مبنی بر فرزندآوری بیشتر انتقاد کرد.

او گفت: «عقل هم چیز خوبی است، شما اول جیب ایرانی‌ها را پر از پول کنید و بعد گلایه کنید که چرا اولاد نمی‌آورند. مردم برای سیر کردن شکم خودشان گرفتارند.»

مولوی عبدالحمید همچنین با اشاره به اعتراضات اصناف مختلف، به وضعیت قشرهای مختلف ویژه به وضعیت کشاورزان در شرایط خشکسالی ایران اشاره کرد و گفت که باید در این زمینه «خون گریه کرد».
+179
رأی دهید
-15

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان

  مرتیکه طالبانی فلان فلان شده خودت هر وقت 1000 تا بادیگارد و اون همه ماشین تویوتا محافظ که هر جا میری دنبالت میرن رو چرا نمیگی پولش از کجا میاد، چرا امام جماعت یه مسجد باید بالای 50 تا فقط ماشین محافظ داشته باشه، خوب چرا از خودت شروع نمیکنی وزغ با اون کت طالبانی مسخرت
  104
  25
  جمعه ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  arian1 - ابادان، ایران

  شما آخوندها می دانید که با خرج کردن برای تبلیغات مذهبی تعداد بیشتری مردم ساده را به دام مذهب کثیف شان می کشانند و با دروغ و مردم فریبی این دین اهریمنی را در نزد مردم زنده نگاه می دارند. لعنت بر امامان خونخوار عربی و مدفوع خوک بر قدرشان باشد که بجز زشتی چیز دیگری به این دنیا نیاوردند
  14
  44
  جمعه ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران

  ای بلوچ به اسارت گرفته شده توسط فاشیست های فارسیسم که خودشون هیچی نیستن و با تکیه به آمریکا و غرب اقوام ایرانی رو به اسارت گرفتن چقدر ساده ای. اینها مذهب نیست تمام هسته فکری این حکومت فاشیست فارسیسم یک امپراطوری توهمی شیعه فارسی هست که غربیهای در مخ اینها گذاشتن و اینها و طرفداران اقتدار و تمامیت خواهی قومی فارس دارن باهاش خودارضایی میکنن اما غرب فقط بلوشو خاورمیانه و چپاول ملتهای خاورمیانه رو میخواد. حکومت ایران هم صرفا یک ویروسه.
  53
  10
  جمعه ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  وزغ بیشتر مناسب خودت بود کودن، آدم به این مهمی و با این همه تهدید از طرف رژیم تروریست آخوندی مثل تو خر نیست که بخواهد تنها و بدون محافظ جایی بره. لباسش هم لازمه این شکلی باشه چون کلی جای تخم لازم داره با این همه جرات و شهامت.
  5
  38
  جمعه ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  ضدبشر - گراتس، اتریش

  یاشاسین مولوی عبدالحمید
  3
  33
  جمعه ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  انسان باش - لندن، انگلستان

  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  کت طالبانی رو آقات هم داره،ای کاش شما سایبری های صادراتی بویی از انسانیت برده بودین،ای یه جو وجدان و شرف داشتین و خودتونو همه چیتونو به پول نمی فروختین خیانتی که شما سایبری ها به ایران کردین مغول هم نکرد،
  4
  30
  جمعه ۰۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  عقل و انصاف - ایران، ایران
  Mamad_Zendoni - لندن، انگلستان
  اولا ایشان فقط امام جماعت یک مسجد نیست رهبر عقیدتی جمعیت بزرگی از برادران اهل سنت ماست.دوما در کشوری که حکومت برای جنتی پوشکی ماهی یازده میلیارد هزینه میکند در حالیکه هیچ خطری جان بیمقدارش رو تهدید نمیکنه حفاظت از جان کسی که خامنه ای مفعول ازش کینه شتری داره هزاران بار بیشتر از جنتی لازم است. بعدم هزینه حفاظت از ایشان رو مگه حاکمیت داره تامین میکنه؟ بخدا عقل هم خوب چیزیه.
  2
  7
  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.