افسانه‌ها و باورهای غلط درباره سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در میان زنان

بسیاری از مقاله‌ها در شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات نادرستی در مورد سرطان پستان ارائه می‌کنند
دویچه وله: دریافت اطلاعات دقیق در مورد سرطان پستان، شایع‌ترین سرطان در میان زنان، کار راحتی نیست؛ آن‌هم به یک علت: تصورات غلط و اطلاعات نادرست پزشکی در رسانه‌های اجتماعی.

این در حالی است که بنا‌به‌اعلام موسسه ملی سرطان در آمریکا، از هر سه مقاله ارسال‌شده در رسانه‌های اجتماعی، یک مقاله حاوی اطلاعات نادرست در مورد سرطان پستان است. این در حالی است که متأسفانه، اطلاعات نادرست بیشتر از اطلاعات واقعی، ذهن افراد را درگیر می‌کند.

پایگاه خبری بنیاد ملی سرطان پستان در آمریکا (National Breast Cancer Foundation)، نگاهی دارد به باورهای غلط و حقایق مرتبط با سرطان پستان:

باور غلط: سرطان پستان در زنانی که پستان‌های بزرگ‌تری دارند، شایع‌تر است

هیچ ارتباطی بین اندازه پستان و خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد. مهم نیست اندازه پستان شما چقدر است؛ انجام منظم غربالگری، چک‌آپ و ماموگرافی، حفظ وزن در محدوده سالم و ورزش منظم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد.

باور غلط: سرطان پستان فقط زنان میانسال را درگیر می‌کند

درحالی‌که اکثر موارد سرطان پستان در زنان میانسال یا سالمند رخ می‌دهد، تشخیص آن می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. با ‌این‌ حال، زنانی که مادر، دختر یا خواهرشان (یکی از بستگان درجه یک) مبتلا به سرطان پستان هستند، باید غربالگری را ۱۰ سال قبل از سن تشخیص آن در بستگان آغاز کنند. به‌ عنوان ‌مثال، اگر مادر شما در سن ۴۳ سالگی به سرطان پستان مبتلا شده است، باید ماموگرافی سالانه را از ۳۳ سالگی شروع کنید.

باور غلط: درد پستان نشانه قطعی سرطان پستان است

جالب اینجاست که درد پستان معمولاً نشانه سرطان پستان نیست. تنها حدود یک درصد احتمال دارد که این درد به سرطان ربط داشته باشد. طبق گفته کارشناسان انجمن سرطان آمریکا، شایع‌ترین علامت سرطان پستان، یک توده جدید در این عضو بدن است، اگرچه بیشتر توده‌ها سرطانی یا دردناک نیستند.

سایر علائم سرطان پستان می‌تواند شامل تورم، تغییرات پوستی، ترشحات نوک پستان، غدد لنفاوی متورم و گاهی درد نوک پستان باشد. البته این درد می‌تواند ناشی از هر چیزی باشد، از سوتین نامناسب گرفته تا هورمون‌ها، یا احتباس آب در بدن.

باور غلط: مصرف شکر باعث سرطان پستان می‌شود

شکر اگرچه مضر است، اما باعث سرطان پستان نمی‌شود. بسیاری از پزشکان و متخصصان، بیماران را تشویق می‌کنند که مصرف قند را کاهش یا محدود کنند، زیرا اعتیادآور است و می‌تواند به نوسانات خلقی، چاقی و بیماری کمک کند.

افسانه: پیدا کردن توده در پستان به معنای ابتلا به سرطان است

تنها درصد کمی از توده‌های پستان، سرطانی هستند. اما اگر یک توده دائمی کشف کردید که جدید است یا متوجه تغییراتی در بافت پستان شدید، هرگز نباید آن را نادیده بگیرید. بسیار مهم است که برای معاینه بالینی، به پزشک مراجعه کنید.

افسانه: ماموگرافی می‌تواند باعث سرطان یا گسترش آن شود

ماموگرافی یا اشعه ایکس، در‌حال‌حاضر استاندارد طلایی برای تشخیص زودهنگام سرطان است. فشرده‌سازی پستان در حین انجام ماموگرافی نه باعث سرطان و نه منجر به گسترش آن می‌شود.

افسانه: سابقه خانوادگی سرطان پستان، یعنی ابتلای حتمی به آن

اکثر زنانی که سرطان پستان دارند، هیچ‌گونه سابقه خانوادگی این بیماری را ندارند. از نظر آماری تنها حدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به سرطان پستان، سابقه خانوادگی این بیماری را دارند.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.