کناره‌گیری رضا جاودانی، مجری ورزشی از صدا و سیما: «نمی‌توانم نسبت به زندگی هموطنانم بی‌تفاوت باشم»

رضا جاودانی در حالی از صدا و سیما کناره گیری کرد که بعد از رویش جنبش زن، زندگی، آزادی چهره‌هایی، چون رامبد جوان، احسان علیخانی و ... عطای همکاری با تلویزیون را به لقایش بخشیده‌اند. حتی رضا رشیدپور که قرار بود به صفحه تلویزیون برگردد، چند روز پیش گفت، صلاح می‌دانم همچنان دور از رسانه ملی باشم.

 رضا جاودانی مجری ورزشی تلویزیون در سال‌های گذشته به طور ثابت اجرای برنامه‌های ورزشی را بر عهده داشت. او در این چند سال اخیر برنامه گزارش ورزشی (ویژه لیگ قهرمانان اروپا) را اجرا می‌کرد و در برنامه‌هایی که به فوتبال داخلی اختصاص داشت، شرکت نداشت. تا اینکه در آخرین روز از مرداد تیتر «رضا جاودانی از صدا و سیما رفت» به عنوان یکی از خبرهای داغ بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت تا پایانی باشد برای ۲۶ سال همکاری جاودانی با بخش ورزشی صدا و سیما. او با گفتن اینکه «نمی‌توانم نسبت به زندگی هموطنانم بی‌تفاوت باشم» از صدا و سیما کناره گیری کرد.
بیوگرافی رضا جاودانی
رضا جاودانی در بیست و نهمین روز از مهر ماه ۱۳۴۸ در مشهد دنیا آمد. پدر جاودانی از تهیه کنندگان و مجری رادیو بود و مادرش هم بازنشسته واحد خبر سازمان صدا و سیما است و به همین دلیل شائبه پارتی بازی در استخدامش در صداوسیما قوت گرفت که جاودانی از خودش اینطور دفاع می‌کند. «یک روز رفتم پیش مادرم در سازمان. آقای دکتر عباسی که آن روز‌ها تهیه‌کننده برنامه ورزش خراسان بودند، من را دیدند و احوال‌پرسی کردیم. خانواده ما را می‌شناخت. بهم گفت ما دنبال یک گزارشگر می‌گردیم. کار ورزشی کردی؟ گفتم خیلی علاقه دارم و بدم نمی‌آید که در این حوزه کار کنم. البته تجربه‌ای نداشتم.»

جاوانی مدرک کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی دارد. رضا جاودانی در ۳۸ سالگی با مهشید سالاری در سال ۸۷ ازدواج کرده است. همسر او فوق لیسانس مردم شناسی دارد و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی است. این زوج صاحب یک پسر بنام شروین هستند. همچنین او از سال ۱۳۶۸ همکاری اش با صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی شروع کرد و به اجرای برنامه‌های گوناگون و گزارش مسابقات ورزشی پرداخت. او در سال ۱۳۷۶ به تهران آمد و همکاری اش با شبکه ۳ را شروع کرد.
برنامه‌های شاخص رضا جاودانی
رضا جاودانی به عنوان مجری برنامه ورزشی، برنامه‌های زیادی را اجرا کرده است که آخرین اجرای او برنامه «گزارش ورزشی» بود که به لیگ قهرمانان اروپا و همچنین ۵ لیگ برتر فوتبال باشگاهی قاره سبز اختصاص داشت. جاودانی همچنین در برنامه‌های «ویژه برنامه جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ مجری شبکه سه، یک جهان یک جام مجری شبکه سه، دایره طلایی، اکنون گزارش ورزشی مجری شبکه سه، آن سوی نیمکت مجری شبکه ورزش، بیست چهارده مجری شبکه سه و ...» به اجرا پرداخته است.
جاودانی، مجری مردان آهنین
مردان آهنین یا قوی‌ترین مردان مسابقه‌ای مشهور بود که برای اولین بار در سال ۱۳۷۷ برای اولین بار برگزار شد و روی آنتن صداوسیما رفت. این برنامه در سال‌های ۱۳۸۰، از ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ از شبکه ۳ سیما پخش شد. با این توضیح که این مسابقه یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌ها بود. رضا جاودانی درباره اجرای این برنامه گفته است: «سال ۱۳۷۹ شبکه سوم تصمیم گرفت دوباره مردان آهنین را بسازد. یادم می‌آید که برای اجرا با دو تا از بازیگران آن روز‌ها حرف زده بودند. فرهاد جم به دلیل مشکلی نتوانست تشریف بیاورد و با محمود شهریاری به دلیل موضوعات مالی به توافق نرسیدند. یک روز آمدم شبکه سوم، گفتند برو بروجرد. گفتم چه خبر است؟ گفتند مسابقه است. گفتم من تا حالا مسابقه اجرا نکرده‌ام و به اصطلاح مجری نشسته هستم و گزارش انجام داده‌ام. گفتند برو آزمون بده. من همان ۲ خط اول را که اجرا کردم، تهیه‌کننده برنامه گفته بود غیر از جاودانی هرکسی بیاید، من نمی‌خواهم. البته یکی از دلایلی که مجری مردان آهنین زیاد دیده شد، این بود که مجری صرف نبودم و کار چندنفر را انجام می‌دادم. مثلا داوری می‌کردم، رکورد بچه‌ها را بهشان گوشزد می‌کردم و...»
رضا جاودانی؛ وکیل و حقوق دان
رضا جاودانی از آنجایی که فارغ التحصیل حقوق جزا است، در کنار مجری گری ورزشی دستی هم در کار وکالت داد. او در سال ۱۳۸۳ در آزمون کانون وکلا پذیرفته و رسماً به کار وکالت مشغول شد. رضا جاودانی همچنین عضو کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال است که به همین دلیل با قضاوت طرفداران استقلال و پرسپولیس روبرو می‌شود.

در واقع هر زمان که رای علیه این دو باشگاه صادر می‌شود، طرفداران هم کدام از تیم‌ها او را متهم به جانبداری از تیم مقابل می‌کنند. جاودانی در این رابطه گفته است: «من حقوقدانم و بعد از بررسی دقیق پرونده‌ها برای صدر رای نظرم را می‌دهم. با این حال دلخوری و گله‌ای از استقلالی و پرسپولیسی‌ها ندارم.»
رضا جاودانی و عادل فردوسی پور
عادل فردوسی پور به عنوان شاخص‌ترین مجری ورزشی صداوسیما در آخرین روز‌های سال ۱۳۹۷ بالاجبار برنامه ۹۰ را تعطیل کرد. فردوسی پور از آنجا که مایل نبود گزارشگری فوتبال به علت تعطیلی اجباری برنامه نود انجام دهد، با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد. رضا جاودانی از آن چهره‌هایی بود که سابقه همکاری با فردوسی پور را داشت و بارها با او کار کرده بود. همین بود که جاودانی بعد از بازنشستگی اجباری فردوسی پور و کناره‌گیری‌اش گزارشگری به موضوع واکنش نشان داده و گفت: «درباره خداحافظی آقای فردوسی‌پور خودم ۱۰ بار دیدم که آقای ذکایی با مدیریت شبکه سوم صحبت کردند. کسی مشکلی با گزارش آقای فردوسی‌پور ندارد. ظاهرا خود آقای فردوسی‌پور دوست ندارد که به‌عنوان گزارشگر برگردد. ضمن اینکه آقای فردوسی‌پور در شبکه ورزش دارد برنامه تولید می‌کند، ولی اینکه تمایلی ندارد به‌عنوان گزارشگر فوتبال برگردد، حقش است که انتخاب کند.»
رضا جاودانی و مهاجرت مزدک میرزایی
مهاجرت مزدک میرزایی به انگلستان و همکاری با رسانه فارسی زبان خارج کشوری اینترنشنال حاشیه‌های زیادی را هم برای او هم برای صدا و سیما به وجود آورد. با این حال جاودانی تصمیم میرزایی را خلاف نمی‌داند و می‌گوید: «میرزایی مهاجرت کرد. مهاجرت چیز بدی نیست. من به‌عنوان دوست و رفیق او همیشه مدافعش بوده‌ام و گفته‌ام قدرش را کمتر دانستیم و آن‌طور که باید به او بها ندادیم، ولی او رفت در تلویزیونی که صلاح مردم و کشور ما را نمی‌خواهد. هرکسی آزاد است هرجایی که دوست دارد زندگی کند، ولی اینکه شما در جایی کار کنی که به منافع کشور ضربه بزند، من این را نمی‌پسندم. دوستان به مزدک میرزایی پیشنهاد دادند که برگردد، ولی قبول نکرد.»
رضا جاودانی، خداحافظی با تلویزیون
رضا جاودانی در حالی از صدا و سیما کناره گیری کرد که بعد از رویش جنبش زن، زندگی، آزادی چهره‌هایی چون رامبد جوان، احسان علیخانی و ... عطای همکاری با تلویزیون را به لقایش بخشیده‌اند. حتی رضا رشیدپور که قرار بود به صفحه تلویزیون برگردد، چند روز پیش گفت، صلاح می دانم همچنان دور از رسانه ملی باشم.
+105
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  2023Azadi - لینز، اتریش
  دیر جنیدى ولى آفرین🏻
  2
  19
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.