ماه‌نشین کشور هند با موفقیت روی سطح ماه فرود آمد

تصویر گرافیکی از ماه‌نشین (فرودگر) ویکرام در تلاش برای فرود در قطب جنوبی ماهبی بی سی: هند اولین کشوری است که روز چهارشنبه (۲۳ اوت) با فرود ماه‌نشین «ویکرام» در ماموریت فضاپیمای چاندرایان-۳، در نزدیکی قطب جنوبی ماه، تاریخ‌ساز شد.

عملیات فرود ویکرام حدود ساعت ۱۷:۴۵ به وقت محلی هند (۱۳:۱۵ به وقت تابستانی بریتانیا) شروع شد و سپس در ساعت ۱۸:۰۴ به وقت محلی هند با موفقیت روی سطح ماه فرود آمد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، خطاب به اتاق کنترل سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) گفت: «هند اکنون روی ماه است.»

آقای مودی که به صورت مجازی و به زبان انگلیسی صحبت می‌کرد، گفت: «ماموریت موفقیت‌آمیز هند در ماه تنها مختص هند نیست.»

آقای مودی «رویکرد انسان محور» هند را ستایش کرد و گفت: «یک زمین، یک خانواده، یک آینده در سراسر جهان طنین‌انداز است.»
یکی از اهداف اصلی ماموریت چاندرایان-۳، کشف آب در ماه است که به گفته دانشمندان می‌تواند در آینده به سکونت انسان در ماه کمک کند.

با موفقیت چاندرایان-۳، اکنون هند چهارمین کشوری است که به «فرود ملایم» روی ماه دست یافته است.

این موفقیت هند در حالی است که چند روز پیش فضاپیمای لونا-۲۵ روسیه هنگام تلاش برای سقوط در همان منطقه سقوط کرد.
قطب جنوبی ماه نوید ویژه‌ای در جستجوی آب به شکل یخ را می‌دهد؛ سطحی از ماه که آنجا در سایه دائمی قرار دارد بسیار وسیع است و دانشمندان می‌گویند به این معنی است که احتمال وجود آب در این مناطق وجود دارد.

ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق و چین همگی به فرود ملایم در نزدیکی استوای ماه دست یافته‌اند، اما هیچکدام ماموریت‌های موفقیت‌آمیزی به قطب جنوبی ماه انجام نداده‌اند.

دانشمندان می‌گویند چند دقیقه قبل از فرود بسیار مهم است، زیرا ماه‌نشین (فرودگر) تلاش می‌کند تا در منطقه‌ای «بسیار ناهموار، پر از دهانه‌ها و گودال‌ها و تخته‌سنگ‌ها» برخورد کند، و برخی پیش‌بینی می‌کردند که «۱۵ دقیقه وحشت» را باید سپری کنند.

پس از این فرود موفق، انتظار می‌رود که ایسرو در مرحله بعدی شروع به انتشار تصاویری از سطح ماه کند.
لحظه فرود موفق ماه‌نشین (فرودگر) ویکرام؛ شادی در اتاق کنترل سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو)تلاش هند برای فرود ماموریت چاندرایان-۲ خود در نزدیکی قطب جنوبی ماه در سال ۲۰۱۹ ناموفق بود؛ این فضاپیما به سطح ماه برخورد کرد.

بنابراین همه نگاه‌ها به چاندرایان-۳، سومین تلاش هند، به بخش کمتر کاوش‌شده ماه دوخته شده بود.

این فضاپیما با یک مدارگرد، یک ماه‌نشین (فرودگر) و یک ماه‌نورد در ۱۴ ژوئیه سال جاری از مرکز فضایی سریهاریکوتا در جنوب هند پرتاب شد.

«ویکرام» به نام ویکرام سارابهای بنیانگذار سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) نامگذاری شده است و ماه‌نورد ۲۶ کیلوگرمی به نام «پراگیان» - واژه سانسکریت به معنی «خرد» - را در داخل خود حمل می‌کند.
آرون هاریانی، از علاقمندان به ماموریت فضایی هند، بدنش به رنگ پرچم هند رنگ‌آمیزی کرده و مدلی از موشک را پرتاب فضاپیمای چاندرایان-۳ را در دست گرفته استچاندرایان-۱، اولین ماموریت ماه هند در سال ۲۰۰۸، وجود مولکول‌های آب را در سطح خشک و گرم ماه کشف کرد و مشخص کرد که ماه در طول روز دارای جو است.

مدارگرد چاندرایان-۲ تا امروز همچنان به دور ماه می‌چرخد و در حال تحقیقات است، اما فرودگر و ماه‌نورد آن نتوانست فرود ملایمی داشته باشد و در حین نشست بر سطح ماه سقوط کرد.

علیرغم شکست در فرود ملایم چاندرایان-۲، یک ماموریت کاملا هدررفته نبود؛ مدارگرد آن همچنان به گردش خود به دور ماه ادامه می‌دهد و به ویکرام کمک می‌کند تا تصاویر و داده‌ها را برای تجزیه و تحلیل به زمین ارسال کند.
+38
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  volvo v50 - گنت، بلژیک

  کار خوبی انجام شد ولی ای کاش بهداشت کشور رو سر و سامان میداد خیلیها هنوز توالت ندارن
  10
  48
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Ariyo Barzan - کالیفرنیا، ایالات متحده امریکا

  و ما هم در ایران به افق خیره میشیم و یک نخ انبرنسا میکشم
  3
  47
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  این موفقیت هند در حالی است که چند روز پیش فضاپیمای لونا-۲۵ روسیه هنگام تلاش برای سقوط در همان منطقه سقوط کرد” 😀😀😀 مگه سقوط هم تلاش میخواد؟؟ ادیتور خبر خوابه؟ 😂😂
  2
  12
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ
  داریم خیلی زود به بنگلادش نزدیک می‌شیم ایران میشه داره میشه بدتر از بنگلادش مردم ایران هنوز تو خوابند از ترس خودشونو زدن به مردن نمی‌دونن چه آینده بدی در انتظارشونه
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.