پاسخ دادگستری فارس پس از روایت آغاز درگیری «توسط زن آمر به معروف» در شیراز

 ویدئوی کامل این درگیری هرگز منتشر نشده و حکم دادگاه نیز در کمتر از ۲۰ روز برای متهمان صادر شده استدر پی انتشار روایت یک خبرنگار محلی از درگیری یک زن «آمر به معروف» با یک خانواده که به محکومیت این خانواده انجامید، دادگستری فارس در جوابیه‌ای اعلام کرد که متهم هم حق شکایت دارد.

دادگستری استان فارس روز شنبه، ۲۸ مرداد، اعلام کرد متهم اصلی درگیری با یک زن «آمر به معروف» در نارنجستان شیراز در دادگاه بدوی به «دو سال تبعید، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی» محکوم شده است.

اما دو روز بعد، روز دوشنبه، ۳۰ مرداد،‌ روزنامه فرهیختگان به نقل از یک «خبرنگار محلی» در شیراز نوشت که بر اساس «فیلم دوربین‌‌های مداربسته»، درگیری را «زن چادری» آغاز می‌کند و بعد از چند بار تذکر، به زن طرف مقابلش که همراه با خانواده‌اش از زاهدان به شیراز رفته بود، «مشت می‌زند.»

این گزارش تاییدی بود بر اخبار غیررسمی در شبکه‌های اجتماعی به نقل از افراد محلی که پیشتر گفته بودند «آمر به معروف» با خشونت درگیری را آغاز کرده و به همین دلیل ویدئویی تقطیع‌شده و بدون صدای اصلی و با صدای نوحه از ماجرا در فضای مجازی منتشر شده است.

روز دهم مرداد، به‌ دنبال انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی که درگیری فیزیکی یک مرد با زنی چادری در نارنجستان شیراز را نشان می‌داد، سخنگوی نیروی انتظامی تایید کرد که فرد ضارب از کارکنان این نیرو بوده است.

حال دادگستری استان فارس در تلاش برای ارائه توضیح درباره این رخداد بر دو نکته تاکید کرده است:‌ یکی این که «متهم هم حق شکایت دارد»، و دیگر این که حکمی که برای او و خانواده‌اش صادر شده «قابل تجدیدنظرخواهی است».

با این حال در جوابیه دادگستری فارس که مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، اول شهریور، منتشر کرده، گزارش روزنامه فرهیختگان در هیچ جا به شکل مستقیم و صراحتاً تکذیب نشده است.

در این جوابیه آمده است که دادگستری «آمادگی رسیدگی کامل به جوانب دیگر این پرونده را دارد، اما تاکنون شکایت متقابلی از سوی طرف مقابل پرونده (فرد ضارب یا خانواده وی) علیه بانوی آمر به معروف در مجموعه قضایی استان فارس ثبت نشده است».
دادگستری فارس در ادامه بدون اشاره به گزارش یک خبرنگار محلی که در یک روزنامه سراسری چاپ شده، به طور کلی به «گمانه‌زنی‌ها و ادعا‌های ناآگاهانه‌ای تحت عنوان شنیده‌ها و احتمالات که در بستر رسانه‌ها و بخصوص فضای مجازی شکل گرفته» اشاره می‌کند.

این مرجع قضایی همچنین توضیح نداده است که آیا ویدئوی کامل‌تری از ماجرای نارنجستان شیراز وجود دارد، و اگر دارد، چرا این ویدئو تاکنون منتشر نشده است.
این در حالی است که بسیاری در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر چنین نظر داده‌اند که با توجه به ابهامات موجود تنها چاره انتشار ویدئوی کامل ماجراست.

فرهیختگان پیشتر در همین زمینه با ابراز نگرانی از «باب شدن» این رفتارها «به نام امر به معروف» نوشته بود: «در حال حاضر مطالبه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای شیراز این است که برای جلوگیری از ضایع شدن حق این خانواده زاهدانی که از قضا میهمان شیرازی‌ها بودند، فیلم‌های دوربین مداربسته مجموعه نارنجستان قوام منتشر شود تا در این بین ابهامات به وجود آمده نیز شفاف شوند.»
+6
رأی دهید
-25

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  Momijii - توکیو، ژاپن

  ... ترین دادرسیها و دادگاهها فقط در جمهوری ترمالی مفعول لواطزاده !! اگر مزدور رژیم با هر اسم و عنوان ، چه مرد و چه زن ، بر علیه کسی ضرب و جرحی یا قتلی انجام بده ، در هر صورت اگر مدارکی چون دوربین‌های مداربسته ، شاهدان عینی همه نمایانگر این باشه که شروع تهاجم از طرف مزدور ، بیضه لیس علی خامه عنی بوده ، بیدادادگاه رای به محکومیت طرف مقابل میده !! در این پرونده هم چون رأی بیدادگاه ، تابلو و سیکمخیاری و به نفع مزدور صیغه ای رژیم بوده حالا که مدارک انکارناپذیر رو شده دادگوزتری مسخره میگه متهم هم حق شکایت داره و رأی مسخره دادگاه هم قابل تجدید نظره !! خیلی بیشرف و بی ناموسن این زنازادگان عرب پرست !!
  1
  26
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  فساد سیستم قضایی تنها چیزی هستش که میشه فهمید. قاضی بدون دیدن تصاویر و اینکه چه کسی شروع کننده درگیری بوده حکم داده این یعنی اون قاضی عادل نیست و فاسد هستش و باید دادگاهی و زندانی بشه. شرط اول قاضی بودن بی طرفی و عدالت هستش که کاملا مشخصه این سیستم قضایی فشل و فاسد رو نمیشه درست کرد فقط باید همه قاضی ها رو اعدام و دوباره از ابتدا این سیستم رو بنا کرد.
  0
  23
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  فرید1614 - بروکسل، بلژیک

  این زنیکه صیغه ای رو راحت میشه تو کوچه پس کوچه از زحمتش درامد
  0
  25
  ‌چهارشنبه ۰۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.