نماینده مجلس خواستار محرمانه شدن شاخص‌ها و آمارهای اقتصادی شد

رادیو فردا: فریدون عباسی، نماینده مجلس شورای اسلامی، با حمایت از عدم انتشار آمارها و شاخص‌های اقتصادی، گفت که در حال حاضر «هر داده‌ای» حتی در مورد گندم و کالاهای اساسی و میزان آب رودخانه‌ها و سدها می‌تواند سبب «خطرات امنیتی» شود.

این اظهارات پس از آن منتشر شد که دولت ابراهیم رئیسی انتشار بخش عمده‌ای از آمارها و شاخص‌های اقتصادی را متوقف کرده است و همزمان یکی از حامیان دولت در اظهاراتی عبدالناصر همتی را متهم کرد که در دوره ریاست بر بانک مرکزی «آمار نرخ تورم و وضعیت ارزی کشور» را در اختیار صندوق بین‌المللی پول قرار داده است.

فریدون عباسی، رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی ایران و عضو کمیسیون انرژی مجلس، روز دوشنبه ۳۰ مرداد ماه گفت: «داده‌های امنیتی و تجاری نباید شفاف شوند چرا که دشمن از آنها استفاده کرده و به کشور ضربه وارد می‌کند.»

این نماینده مجلس با بیان اینکه «در شرایط جنگ اقتصادی نباید اطلاعات اقتصادی کشور افشا شود»، افزود که «به طور کلی در حوزه اقتصاد یکسری داده‌هایی وجود دارد که بعضا از داده‌های امنیتی مهم‌تر هستند و اگر این داده‌ها افشا شود به عنوان مثال می‌تواند امنیت غذایی» را هدف قرار دهد.

عباسی با بیان اینکه حتی آمار مربوط به «گندم به عنوان یک کالای راهبردی» نباید منتشر شود، اضافه کرد که «اگر دشمنان اطلاعاتی پیدا کنند می‌توانند مانع واردات گندم شوند» و «در بحث فروش نفت» نیز ارائه آمار و «شفافیت» اشتباه است.

این عضو کمیسیون انرژی کمیسیون انرژی مجلس در ادامه تاکید کرد که انتشار هر آمار و داده‌ای از جمله درباره «مسائل جغرافیایی کشور، میزان آب رودخانه‌ها، سدها و میزان برق» نیز «به ضرر کشور» است.

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا فروردین ۱۴۰۲، در روزهای اخیر عبدالناصر همتی، رئیس پیشین بانک مرکزی را متهم کرد که در دوره کرونا برای دریافت یک وام ۵ میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول «اطلاعات محرمانه کشور اعم از وضعیت ارزی و نرخ تورم» را در اختیار این صندوق قرار داده است.

عبدالناصر همتی اما اظهارات معاون پیشین بانک مرکزی را «کاملا دروغ و کذب محض» خواند و با تاکید بر اینکه «این قبیل اظهارات به دولت رئیسی کمکی نمی‌کند»، افزود: «کسانی که پشت‌پرده‌ این ادعای کذب هستند» باید «راه جدیدی برای دستاوردسازی پیدا کنند.»

دست‌کم دو شاخص «نرخ تورم» و میزان «ذخیره ارزی» در بسیاری از کشورهای جهان در شمار «آمار و داده‌های محرمانه» محسوب نمی‌شوند اما کارشناسان اقتصادی و روزنامه‌های ایران بارها از توقف ارائه شاخص‌های اقتصادی و همچنین و آمارسازی دستگاه‌های حکومتی گزارش داده‌اند.
+3
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  نفهم اگه منظورت محرمانه کردن دزدیهاتون هست که اصلا فکرشو نکن چون اینقدر عددها بزرگه که امکان پذیر نیست و بقیه آمارها هم شما اعلام کنید یا نه مردم بدی اقتصاد را با فشارهای روزانه بر تمام وجودشون حفظ میکنند اینو تو کدوم تویله یاد گرفتی نمیدونم. بجای پنهانکاری فکر باسازی اقتصاد و کمتر دزدیدن باش. اگه یکم کمتر وقت با باجناقت بگذرونی و بیشتر کار کنی هم بد نیست
  0
  37
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۰
  GORG AMERICAN - بالتیمور، ایالات متحده امریکا

  به نظر من محرمانه شدن آمارهای اقتصادی و شاخص ها و آمار لواط مسئولین ذیربط بهتره
  0
  30
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  در اون طویله را ببندید تا هیچ خبری به بیرون درز نکند!
  0
  32
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  مگر مردم کورند و بالا رفتن قیمت ها را نمی بینند. اما دولت های ایران همیشه با سه چالش درمان نشدنی مواجه هستند. اول: عادت و توقع مردم به افزایش حقوق سالیانه از حداقل 15 درصد و بیشتر که باعث اصلی این تورم و گرانی و ورشکستگی بانک ها و پهن شدن پول ایران است. دوم مسئله ی افزایش جمعیت. سوم اضافه نکردن بهای برق و بنزین و سایر اقلام به تدریج همراه با اضافه شدن بقیه ی اقلام. در هر کجای دنیا حداقل هفته ای یکبار قیمت بنزین بالا و پائین میرود. اگر هم دولت سوبسید میدهد ولی با همان سوبسید هم باید قیمت هم تغییر کند.
  1
  21
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران

  ای مفعول زاده، فریدون عباسی، چه محرمانه چه غیر غیر محرمانه، بر همه واضح هست که شماها چطوری دارین اموال و ثروت ایران و‌مردمش رو چپاول میکنید، بالاخره نوبت انتقام مردم از شماها مفعولان مفعول زاده هم میرسد. آسیاب بنوبته. اگر نوبت خرج کردن اموال غارت شده مردم ایران برسد، خرج دوا و دارو‌خواهید کرد، شک‌نکنید.
  0
  25
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  antifascism - تهران، ایران

  چهره کامل یک پاسدار اصفهانی دارای ریشه منطقه یهودیه (اصفهان تا یزد) جالبه محل تولدش رو زده آبادان این بشر هیچ شباهتی به هیچ طایفه ای در آبادان و خوزستان و سایر ایران نداره. یک چهرخه کاملا مارموز اصفهانی از نوع ریشه یهودی. متاسفانه مملکت دست اینهاست. در لباس آخوند یا پاسدار
  2
  24
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  ایشون یکی از کسانی هستش که وضعیت پرونده اتمی کشور رو به اینجاها کشوند. این فاسد همون فردی هستش که از سازمان انرژی هسته ای اخراج شد و عمده ترورها در زمان همین لاشی نجس صورت گرفت. روشهای نفوذ در حکومت ولایت فساد دقیقا همینه یعنی مخفی کاری و دروغگویی و مذهبی نمایی دقیقا مثل خامنه ای که عامل روسهاست.
  0
  18
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  پیر خردمند - تورونتو، کانادا
  امار و ارقام رو پنهان کاری کنی باز هم مجبوری که دلار رو ۷۰ هزار تومن بفروشی به مردم بدبخت ایران. جمهوری اسلامی دیریا زود رفتنی اس
  0
  18
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.