متن و تصویر «عهد نامه مودت بین مملکت ایران و مملکت حجاز و نجد» در سال ۱۳۰۸

عصر ایران: در این سلسله مطالب با عنوان «تاریخ نامه» از طریق نشریات قدیمی فارسی زبان به تاریخ ایران و جهان سرک می کشیم و خبرها مطالب و تصاویر جذاب و خواندنی را در برابر شما می گذاریم که گفته اند: گذشته چراغ راه آینده است.

 لایحه «عهد نامه مودت بین مملکت ایران و مملکت حجاز و نجد» در آذر سال 1308 برای تصویب به مجلس شورای ملی تقدیم شد.

مجله فارسی "چهره نما" که در مصر چاپ و منتشر می شد و به جز در "ممالک ایران" در "مصر و فلسطین و سوریه"، "افغانستان"، "هندوستان و عراق عرب"، و "آمریکا و اروپا" توزیع می شد؛ در شماره 11 خود در روز دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۰۸ مطابق با  ۱۶ دسامبر ۱۹۲۹ خبر ارائه لایحه عهدنامه مودت بین ایران و عربستان را به مجلس منتشر کرد.

متن خبر به این شرح است:

"لایحه ذیل را امروز رئیس الوزراء تقدیم مجلس شورای ملی نمودند:

ساحت محترم مجلس شورای ملی
لفا صورت مصدق فارسی و عربی عهدنامه مودت بین دولتین ایران و حجاز و نجد و ملحقات آن را که در تاریخ دوم شهریور ماه 1308 در طهران بین نمایندگان مختار طرفین بامضا رسیده ایفاد و ماده واحده ذیل پیشنهاد میشود.
ماده واحده: مجلس شورای ملی در جلسه ... عهدنامه مودت را که مشتمل بر 5 ماده و در تاریخ دوم شهریور 1÷308 بین دولتین ایران و حجاز و نجد و ملحقات آن امضا شده تصویب و اجازه مباده نسخ صحه شده آن را به دولت می دهد.

عهد نامه مودت بین مملکت ایران و مملکت حجاز و نجد و مملکت ان
اعلیحضرت همایونی شاهنشاه ایران از یک طرف و اعلیحضرت پادشاه حجاز و نجد و ملحقات آن از طرف دیگر نظر باین که بتاسیس روابط و دادیه بین مملکتین و تشدید مبانی آن مایل می‌باشند و معتقدند که ایجاد مناسبات مذکورة موجب پیشرفت و باعث رفاه و آسایش ملتین است بانعقاد عهد نامه مودت تصمیم نموده و برای این مقصود اختیار داران خود را معین نمودند.

اعلیحضرت همایون شاهنشاه ایران
چناب اشرف حاج مهدیقلی خان هدایت رئیس الوزراء
اعلیحضرت پادشاه حجاز و نجد وملحقات ان
+12
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  Qasim.Rimbaud - پاریس، فرانسه
  مقبره مهدیقلیخان هدایت در کتابخونه ای به اسم خودش در محله دروس تهران(خیابون بهداد-کمی بالاتر از سفارتخونه کشورهای پرتغال وکلمبیا) قرارداره.یه مسجدهم همون بغلش هست.
  0
  4
  دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.