مدودف هدف جنگ علیه اوکراین را «نابودی کامل حکومت» خواند

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق و معاون شورای امنیت روسیهدویچه وله: ضد حمله نیروهای اوکراینی در مناطق اشغالی ادامه دارد اما معاون شورای امنیت روسیه مدعی است مسکو به اهدافش دست می‌یابد. دیمیتری مدودوف می‌گوید "رژیم ناسیونالیستی" حاکم بر اوکراین باید از روی زمین محو شود.

تجاوز نظامیان روسی به اوکراین ۲۴ فوریه سال پیش آغاز شد و قرار بود ظرف چند روز با تصرف کی‌یف و ساقط کردن حکومت به سرعت خاتمه یابد.

روسیه در هفته‌های نخست موفق به اشغال بخش‌هایی از مناطق در شرق و جنوب شرقی اوکراین شد اما در تسخیر کی‌یف ناکام ماند و عقب‌نشینی کرد.

با افزایش کمک‌های تسلیحاتی حامیان غربی کی‌یف، نیروهای اوکراینی در ماه‌های اخیر موفق شدند دست‌کم بخش کوچکی از مناطق اشغالی را بازپس بگیرند.

با این حال رهبران روسیه، پس از حدود ۱۸ ماه جنگ به فرسودگی نیروهای اوکراینی و خستگی حامیان آنها دلبسته‌اند و معاون شورای امنیت ملی این کشور ادعا می‌کند مسکو به اهدافش دست می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تاس، دیمیتری مدودف روز یک‌شنبه، ۲۰ اوت در کانال تلگرامی نوشت: «رژیم ناسیونالیستی [اوکراین] باید از روی زمین محو شود.»
روسیه در انتظار فروکش کردن حمایت‌های غرب
او مدعی است مدتی طول خواهد کشید اما دولت‌های غربی تغییر می‌کنند و نخبگان آنها خسته می‌شوند و برای مذاکره و آتش‌بس التماس می‌کنند و پس از آن آتش مناقشه به سردی می‌گراید و خاموش می‌شود.

بر خلاف این ادعا، کشورهای غربی با وجود تعللی که در ماه‌های نخست تجاوز به اوکراین داشتند مدام بر کمک‌های تسلیحاتی خود به این کشور می‌افزایند.

ایالات متحده به تازگی مجوز تحویل جنگنده‌های آمریکایی اف۱۶ از موجودی ارتش‌های هلند و دانمارک به اوکراین را صادر کرده و انتظار می‌رود آلمان نیز به زودی با ارسال موشک‌های دوربرد تاروس به کی‌یف موافقت کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین که در حال بازدید از چند کشور اسکاندیناوی است روز شنبه اعلام کرد، خلبانان اوکراینی پرواز آزمایشی با جنگنده‌های گریپن ساخت سوئد را آغاز کرده‌اند و مذاکره برای دریافت این جنگنده‌ها در جریان است.
زلنسکی، رییس جمهور اوکراین که در حال سفر به کشورهای اسکانیناوی است، در دانمارک در یک اقدام نمادین سوار یک جنگنده اف‌۱۶ شداهداف متفاوت مسکو و مدودوف
اهدافی که مدودف برای جنگ علیه اوکراین ترسیم می‌کند با مواضع اعلام شده مسکو در اوایل ماه جاری میلادی در تعارض قرار دارند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین آن زمان گفته بود هدف روسیه تسلط کامل بر مناطق "ذکر شده در قانون اساسی" از جمله شبه جزیره کریمه  و استان‌های لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژیا است.

روسیه در اقدامی که جامعه جهانی به رسمیت نمی‌شناسد سال ۲۰۱۴ شبه جزیره کریمه را اشغال و به خاک خود ضمیمه کرد.

سال گذشته نیز در چهار منطقه یاد شده که بخش‌هایی از آنها در اشغال روسیه است "رفراندوم‌های نمایشی" برگزار شد که مسکو مدعی است اکثریت شرکت‌کنندگان در آن خواستار الحاق به فدراسیون روسیه بوده‌اند.

این رفراندوم‌های نمایشی و نتایج اعلام شده آنها نیز از سوی سازمان ملل و اکثریت قاطع کشورهای جهان، حتی برخی کشورهای نزدیک به روسیه مانند ترکیه به رسمیت شناخته نشده و مغایر حقوق بین‌الملل ارزیابی می‌شوند.
هدف مسکو: استقرار یک دولت دست‌نشانده در کی‌یف
مدودف که زمانی نخست‌وزیر و رئیس جمهوری روسیه بود اکنون هدف‌های کاملا متفاوتی برای حمله به اوکراین عنوان می‌کند.

او می‌گوید، اگر حتی سال‌ها یا دهه‌ها طول بکشد هدف نهایی جنگ، فروپاشی حکومت در کی‌یف و تسلط کامل بر اوکراین است. مسکو مایل است در اوکراین یک حکومت دست‌نشانده را بر سر کار آورد.

تاکنون مقام‌های ارشد روسی کمتر به این صراحت درباره این هدف خود صحبت کرده‌اند. مدودوف گفت تنها با "تضمین وفاداری مطلق کی‌یف و کنترل مسکو بر همه اموری که در قلمرو اوکراین اتفاق می‌افتد" می‌توان از تهدید آنها علیه مسکو جلوگیری کرد.

مدودف با تاکید بر ضرورت محو کامل "رژیم ناسیونالیستی حاکم بر کی‌یف" در کانال تلگرامی خود نوشته، اگر از این رژیم فقط خاکستر هم باقی بماند نباید اجازه داد این خاکستر دوباره امکان تولد داشته باشد.

معاون شورای امنیت روسیه می‌گوید، نباید تحت هیچ شرایطی اجازه داد "این کثافت‌ها" دوباره به کی‌یف بازگردند و مسکو چاره دیگری ندارد و این مناقشه برای روسیه جنگی بر سر بقا است.

او ادعا کرد، تحریم‌های غرب، روسیه را از دست یافتن به اهدافش بازنمی‌دارد و شکست اوکراین و حامیان غربی‌اش اجتناب ناپذیر است.

به نوشته مدودف، مناقشه در اوکراین برای کشورهای غربی جنگی از راه دور یا "جنگ خارجی" است که دیر یا زود "خسته‌کننده، پرهزینه و بی‌اهمیت" خواهد شد اما برای روسیه یک "مناقشه حیاتی" و جنگی برای بقا است و به همین دلیل فقط یک انتخاب وجود دارد که در پایان "ما باقی می‌مانیم یا آنها".
+7
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  hitman01 - استوکهلم، سوئد
  دادن این اندک تجهیزات یعنی ۴۰ تا جنگده در‌مقابل کشوری که هزاران جنگنده داره مثل اینه که یه نفر رو به یه شاخه بفرستی خرس و شکار کنه. فقط خرس رو عصبانی تر می کنه. این ها هم نه می تونن و نمی خوان اکراین پیروز بشه چون فقط می خوان ارتش روسیه فرسوده بشه. به قیمت نابودی کل اکراین.
  0
  1
  دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.