سفر فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران به روسیه

بی بی سی: سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه به دعوت رسمی مقام‌های نظامی روسیه به مسکو سفر کرد.

به گزارش رسانه‌های دولتی در ایران او به دعوت ارتشبد اولگ سالیوکف، فرمانده نیروی زمینی روسیه، به مسکو سفر کرده ‌است.

بنابر این گزارش، او قرار است ضمن ملاقات با این مقام روس از برخی مراکز آموزشی، فناوری و عملیاتی این کشور بازدید کند.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که روسیه درگیر حمله به اوکراین است. در این مدت بسیاری از مقام‌های سیاسی و نظامی ایران به مسکو سفر کرده‌اند.

دولت ایران می‌گوید جنگ روسیه و اوکراین «بی‌طرف» است و خواهان پایان جنگ. در اظهار نظری رسمی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته بود «در قضیه اوکراین چنانچه شما ابتکار عمل را به دست نمی‌گرفتید، طرف مقابل با ابتکار خود، موجب وقوع جنگ می‌شد».

سفر سرتیپ کیومرث حیدری اندکی پس از آن صورت می‌گیرد که اخیرا حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی فنی‌-نظامی امسال ارتش روسیه خبرساز شد. رسانه‌های دولتی روسیه گزارش داده بودند در جریان این نمایشگاه نماینده ایران تاکید کرده که کشورش آماده «همکاری نظامی» با روسیه است.

نمایش شماری از تسلیحات و تجهیزات نظامی نیروهای نظامی ایران از جمله پهپادهای این کشور و حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، در غرفه جمهوری اسلامی، در رسانه‌های ایران و روسیه پوشش خبری گسترده داشت.

همکاری‌های سیاسی و نظامی ایران و روسیه در سال‌های اخیر رو به گسترش بود اما پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین این موضوع با حساسیت بسیاری دنبال شد.

اوکراین بارها ایران را متهم کرده که پهپادهای نظامی خود را در اختیار روسیه قرار داده و مسکو از این تسلیحات در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌کند.

دولت ایران این اتهامات را رد کرده است. مقامات ایران می‌گویند پیش از حمله روسیه به اوکراین تعدادی پهپاد به آن کشور فروخته اما مقام‌های اوکراین می‌گویند فروش این پهپادها پس از شروع جنگ هم تداوم داشته است.

اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا شماری از افراد و نهادهای جمهوری اسلامی ایران را به خاطر فروش پهپاد به روسیه تحریم کرده‌اند.
+4
رأی دهید
-31

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  رفت قاطر ۳۱۳ بفروشه
  0
  0
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.