تائید باج‌گیری؛ رئیس کمیسیون امنیت ملی: ما برای آزادی یک پیرمرد کهنسال مابه‌ازایی دریافت نکردیم

وحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامیرادیو فردا: ۹ ماه پس از آزادی باقر نمازی، زندانی ایرانی-آمریکایی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، بدون اشاره مستقیم به اسم او ، اعلام کرد که جمهوری اسلامی این زندانی دوتابعیتی را به دلیل کهولت سن آزاد کرد، «بدون اینکه مابه‌ازایی برای آزادی آن پیرمرد دریافت» کند.

وحید جلال‌زاده روز پنج‌شنبه ۲۶ مرداد به خبرگزاری ایسنا گفت که آزادی آقای نمازی بر اساس درخواست آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، در جریان سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک در جریان حضور در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر شهریور پارسال صورت گرفته بود.

آقای جلال‌زاده در ادامه افزوده است که آقای گوترش در جریان گفت‌وگو با رئیس جمهوری اسلامی ایران ضمن اذعان بر «مجرم» بودن باقر نمازی، خواستار آزادی او به دلیل کهولت سن شده بود.

این یکی از صریح‌ترین اظهارنظرها درباره موضوعی است که از آن به عنوان «باج‌گیری» جمهوری اسلامی از دولت‌های خارجی در ازای آزادی اتباع آنها یا ایرانیان دوتابعیتی یاد می‌شود.

باقر نمازی، شهروند دو تابعیتی، ۱۳ مهر پارسال در حالی که ۸۵ سال داشت پس از نزدیک به هفت سال که در ایران یا در زندان یا بیرون زندان گذرانده بود، اجازه پیدا کرد که از کشور خارج شود.

او که پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ استاندار خوزستان بود، اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی برای کسب اطلاع از وضعیت پسرش، سیامک نمازی که زندانی شده بود، به ایران سفر کرد، اما خود نیز بازداشت و به اتهام «تبانی با دولت دشمن (آمریکا)» به ده سال زندان محکوم شد.

سیامک نمازی، چهار ماه پس از دست‌یابی ایران و قدرت‌های جهانی به برجام در دولت حسن روحانی در سال ۲۰۱۵ در جریان سفر به ایران توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و اخیرا آزاد شد.
+23
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  خاک بر سرت کنند که کسی که اصلا جرمی انجام نداده و مثل روز روشنه به ناحق طرف رو زندانی کردید بعد تازه با افتخار میگی بدون چشم داشت آزادش کردید؟ بچه طرف رو دعوت میکنید به ایران برای سمینار بعد دستگیر میکنید به جرم جاسوسی خخخ چندین ماه بلا تکلیف خوب کسی رو اون بچه نداشته در ایران پس پدرش میاد ایران حداقل وکیل بگیره کاری بکنه. در نهایت وقاحت پدر طرف رو هم زندانی میکنید! باباش چیکار کرده بوده؟الان جرمش رو اعلام کنید ببینیم برای چی این چند وقت تو زندان بوده؟ ظلم یعنی چی؟اینجاهاست که مشخصه حکومتی که وعده حکومت علی رو میداد یک کپی حیرت انگیزه از حکومت معاویه شده . معاویه امیرالمومنین بود و حکومتش نیرنگ و ریا و دروغ الانم معاویه زمان خامنه ای حکومتش همینه. مرتیکه بعدش یک ایرانی رو آزاد کردی منتش رو سر آمریکایی ها میذاری بیشرف فاسد؟ تو نماینده کدوم مردم هستی مرتیکه ؟لجن زاده های ولایت فقیه معلوم نیست پدر و مادرشون کی هست که حتی حـ... ها هم حاضر نیستند اینا رو قبول کنند.
  2
  14
  ‌پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.