محکومیت کارگردان فیلم«برادران لیلا»، به شش ماه حبس

کارگردان و بازیگران فیلم برادران لیلا در جشنواره فیلم کنرادیو فردا: سعید روستایی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس تحسین شده، بابت ساختن و پخش فیلم «برادران لیلا» در جشنواره کن، به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

در متن حکم او آمده است: «شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران سعید روستائی کارگردان فیلم برادران لیلا را به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرد، که یک بیستم آن قابل اجرا و مابقی به مدت ۵ سال تعلیق شده است، مستند این حکم، ساخت و پخش فیلم برادران لیلا در جشنواره کن بوده است.»

اواخر خرداد سال گذشته سازمان سینمایی حکم به توقیف فیلم «برادران لیلا» داد و دلیل آن را « تخلفات و سرپیچی تهیه کننده و کارگردان این اثر از مقررات» عنوان کرد.
 سعید روستایی، کارگردان سینما این نهاد تاکید داشته بود که سعید روستایی بدون اعمال تغییراتی که وزارت ارشاد خواستار آن شده بود، فیلم خود را در جشنواره کن نمایش داده است.

«برادران لیلا» سومین فیلم بلند سعید روستایی، در جشنواره فیلم کن سال ۲۰۲۲ به نمایش درآمد و نخستین فیلم ایرانی در تاریخ این جشنواره بود که در بخش رقابت اصلی، جایزه فیپرشی را از آن خود کرد.

دادگاه همچنین آقای روستایی را به خودداری از ارتباط و معاشرت، و گذراندن دوره فیلمسازی در دانشکده صدا و سیمای قم محکوم کرده است.

سعید روستایی در این حکم به عنوان تعلیق مراقبتی، موظف به «خودداری از فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی یا استفاده از وسایل موثر در آن در ایام تعلیق»، «خودداری از ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی در ایام تعلیق» و «گذراندن دوره فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی در دانشکده صدا و سیمای قم به میزان ۲۴ ساعت در ایام تعلیق» شده است.

این فیلمساز که دارای مدرک کارشناسی سینما از دانشگاه سوره (مرتبط با حوزه هنری انقلاب اسلامی) است، فعالیت سینمایی را از اوایل دهه ۱۳۹۰ و با ساخت فیلم‌های کوتاه آغاز کرد اما بعدها بابت ساختن فیلم بلند «ابد و یک روز» در سال ۱۳۹۴ مورد تحسین منتقدان سینما قرار گرفت.

فیلم «متری شش و نیم» نیز که دومین فیلم بلند این کارگردان است، در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین فیلم از دید تماشاگران را از آن خود کرد. این فیلم همچنین در فرانسه نامزد جایزه سزار برای بهترین فیلم خارجی شد.
+3
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی

  حقشه آدمی که تو فیلمش به بچه های مردم یاد میده چجوری محکم با سیلی بزنند تو گوش پدرشون زندان که هیچی باید از ..ن دارش زد
  44
  7
  ‌سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  محمد پارسا - استکهلم، سوئد
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  یک فیلم هیچوقت قرار نیست چیزی به کسی یاد بده و بگه مثلا برو بعد از تماشای این فیلم بزن تو گوش بابات، بلکه میتونه واقعیتهای یک جامعه آسیب دیده رو انعکاس بده و در نهایت فیام تاثیرگذاری باشه. بعدش هم شما اگه این عقاید درپیتی خودتو به کسی نگی، هیچکس بهت نمیگه چرا ساکتی.
  3
  16
  ‌سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  ...دادگاه همچنین آقای روستایی را به خودداری از ارتباط و معاشرت، و گذراندن دوره فیلمسازی در دانشکده صدا و سیمای قم محکوم کرده است...دوره فیلمسازی در خمرههای قم. یعنی قراره اولین دوره فیلمسازی حرفه ای پورن رل در مکتب شیعی بیاموزه. اخه قم و فیلمسازی. اسم فیلم بعدی " باجناق" خواهد بود
  3
  7
  ‌سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  آدم کثیف و بیشرف ، فرقی نمیکنه کی باشه. اگه پدرت هم باشه ، باید یاد بگیریم بهش احترام نذاریم.
  5
  14
  ‌سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.