تائید از دست دادن حدوداً «یک میلیارد دلار» از منابع ارزی بلوکه‌شده در کره جنوبی توسط رئیس بانک مرکزی

رادیو فردا: همزمان با بالا گرفتن انتقادها از کاهش حدوداً یک میلیارد دلاری ارزش دارایی‌های آزاد شده ایران در کره جنوبی، رئیس بانک مرکزی ایران گفت که این امر، نتیجه تبدیل دارایی‌های دلاری حاصل از فروش نفت به پول ملی سئول بوده است.

محمدرضا فرزین روز شنبه ۲۱ مرداد در رشته‌توئیتی اذعان کرد: «متأسفانه نزدیک به هفت میلیارد دلار از منابع ارزی کشور طی سال‌های پایانی دهه ۹۰ به‌ صورت وون (واحد پول ملی کره جنوبی) به بانک‌های کره جنوبی واریزشده بود و به آن‌هم، هیچ سودی تعلق نمی‌گرفت.»

او در ادامه تصریح کرده که طی این سال‌ها به دلیل کاهش برابری وون نسبت به دلار، «نزدیک به یک میلیارد دلار» از دارایی‌های مسدود شده ایران با کاهش ارزش برابری مواجه شده است.
آزادسازی شش میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران نزد بانک‌های کره جنوبی در ازای مبادله زندانیان دوتابعیتی با آمریکا، با انتقادهای گسترده از سوی فعالان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی روبه‌رو شده است.

دولت‌های آمریکا و جمهوری اسلامی روز ۱۹ مرداد تأیید کردند که گام‌هایی در مسیر آزادی پنج زندانی دوتابعیتی ایرانی-آمریکاییِ زندانی در ایران برداشته شده است.

در مقابل، جمهوری اسلامی مایل به آزاد شدن چند تبعه ایرانی از زندان‌های آمریکا و آزادسازی شش میلیارد دلار پول از فروش نفت سال‌های گذشته خود به کره جنوبی است که به دلیل تحریم‌های آمریکا، تا به حال در اختیار ایران قرار نگرفته بود. پیشتر این رقم هفت میلیارد دلار گزارش شده بود.

حکومت ایران با شعار «دلارزدایی و مبارزه با سیستم مالی آمریکا»، طی یک دهه گذشته در تلاش بوده تا منابع مالی حاصل از فروش نفت را با ارزهای ملی کشورهای مشتری نفت ایران تسویه کند.

ایران همچنین کوشیده تا دارایی‌های دلاری خود از محل فروش نفت را با ارزهای محلی در بانک‌های چین، روسیه، هند و ترکیه ذخیره کند.

با این حال، نه تنها ارزش وون کره جنوبی طی یک دهه گذشته سقوط کرده، بلکه طی دوره یاد شده ارزش دلار در مقابل یوان چین حدود ۱۴ درصد، در مقابل روپیه هند حدود ۱۶۵ درصد، در مقابل لیر ترکیه ۲۱۰۰ درصد و در مقابل روبل روسیه ۲۲۰ درصد جهش داشته است.

دقیقاً مشخص نیست جمهوری اسلامی چه میزان از ارزش دارایی‌های دلاری تبدیل شده به ارز این کشورها را از دست داده است.

به‌رغم چنین هزینه هنگفتی از ذخیره دارایی‌های مسدود شده کشور با ارزهای ملی دیگر کشورها، رئیس بانک مرکزی آزادسازی دارایی‌های جمهوری اسلامی در کره جنوبی به ازای آزادسازی شهروندان دوتابعیتی ایرانی‌تبار را حاصل «پیگیری‌های فنی و دیپلماسی موفق» خوانده است.

او همچنین گفته است که به‌زودی تمامی اموال مسدود شده ایران در سئول با تبدیل به ارز یورو به حساب‌های شش بانک ایرانی در قطر واریز خواهد شد.

محمدرضا فرزین افزوده که این منابع به ‌صورت پرداخت بانکی جهت خرید کالاهای غیر تحریمی استفاده می‌شود و مابقی این منابع هم در صورت سپرده، مشمول دریافت سود بانکی خواهد شد.

او همچنین مدعی شده منابع ارزی ایران در چند کشور دیگر نیز به‌زودی در دسترس قرار می‌گیرد که اخبار و آثار آن در بازار و مبادلات تجاری مشاهده خواهد شد.

طی هفته‌های گذشته دولت عراق اعلام کرده بود که نزدیک دو میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور را آزاد کرده و این منابع برای واردات کالاهای بشردوستانه از عراق و عمان به ایران مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
+24
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  عرض نکردم؟ 😀 توی یه خبر دیگه گفتم قبلا تو ایران دکل گم میشد حالا تو کره پول. همین یه قلم میشه ٢٠ تا بویینگ ٧٣٧
  1
  28
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  حداقل اینکه مثل اوباش جمهوری جهل و عقب افتادگی دروغ نمیگوید
  1
  12
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  محمدرضا فرزین ملت را نفهم فرض کرده و گزارش دروغ میدهد اما خودش نمی فهمد فقط با یک سرچ در گوگول میشه فهمید مثلا در سه سال گذشته ارزش پول کره همیشه صعودی بود
  2
  6
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران
  سیاست دور زدن دلار … یک میلیارد دلار ضرر واقعا حیرت انگیزه اینطوری راحت داره درباره اش حرف میزنه مرتیکه الاغ.
  0
  4
  یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۶:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  رُک و صریح - لندن، انگلستان
  یک فعال مجازی نوشت وقتی که کره جنوبی پول ایران را بلوکه کرد در نوامبر ۲۰۱۸ هر دلار آمریکا ۱٫۱۲۰ وون کره جنوبی بود. یعنی ۷ میلیارد دلار چونکه به وون نگهداری می‌شد معادل ۷۸۴۰ میلیارد وون شده بود. امروز هر دلار ۱٫۳۲۴ وون است مبلغ پول ایران به دلار به ۵٫۹ میلیارد دلار کاهش یافته است. از آنجایی که امکان نگهداری در قطر به دلار برای ایران میسر نیست، بنابرین به یورو تبدیل میشود تا در چرخش بجای خزانه داری آمریکا در آلمان گردش یورو تایید شود و مبلغ آن ۵٫۴ میلیارد یورو میشود. البته خرید توسط شرکت های قطری انجام خواهد شد و احتمالا یکبار دیگر به ارز مورد نظر آنها تبدیل گردد. پیشبینی هزینه حدود ۱۵٪ برای عملیات خرید و هزینه های سفارش و تبدیل از مبلغ فوق کاسته میشود و احتمالا در ۴٫۵ میلیارد یورو نهایتا دست ایران را خواهد گرفت
  0
  3
  یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  به این میگن فکر اقتصادی مکتب اقتصاد مال خر است
  0
  3
  یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.