آیا ممکن است ما در خواب عنکبوتی را قورت دهیم؟

بی بی سی: «پیرزنی بود که عنکبوتی را قورت داد. عنکبوت هی قل خورد و وول خورد تا توی دلش را قلقلک داد.»

بر اساس این ترانه کودکانه قدیمی انگلیسی، این خانم بیچاره عنکبوتی را قورت داد تا بتواند مگسی که قبل از آن خورده بود را بگیرد. در ادامه ترانه، پیرزن موجودات دیگری را هم برای حل مشکل اولیه قورت می‌دهد.

اما بیایید روی عنکبوت تمرکز کنیم.

فرض می‌کنیم که شما بنا به اراده شخصی عنکبوتی را قورت نداده‌اید اما آیا می‌شود از بد روزگار و تصادفی عنکبوتی را قورت داد؟

کریس کاوزلی، کارمند اداره پست ساکن ناحیه هرتفوردشر فکر می‌کند به‌تازگی چنین کاری را کرده است.

او ماه قبل ، چند ساعت بعد از بیدار شدن، وقتی به حالت خفگی دچار شد به بیمارستان منتقل شد.

او قادر به نفس کشیدن نبود. بعدازآنکه با شماره اورژانس تماس گرفت امدادگران آمبولانس به او گفتند زبان کوچکش - همان بخش گوشتی و گردی که از ته گلو آویزان است- را یک عنکبوت گزیده است.

گلوی او متورم شده بود و تنفسش را به‌شدت مختل کرده بود.

آقای کاوزلی می‌گوید واقعاً فکر کرد دارد می‌میرد.

در بیمارستان به آقای کاوزلی گفتند دقیقاً نمی‌توانند دلیل مشکل تنفسی اش را تشخیص دهند اما یک متخصص به آقای کاوزلی گفته بود فرضیه گازگرفتگی عنکبوت ممکن است چندان هم بی‌پایه و اساس نباشد.
در دفاع از موجوداتی با هشت‌پاانجمن عنکبوتی‌شناسی بریتانیا می‌گوید عنکبوت‌ها در کنترل آفات طبیعی، مقام دوم را دارند.

در وب‌سایت این انجمن آمده است: «عنکبوت‌ها شکارچی هستند و طعمه اصلی آن‌ها حشراتی هستند که بیشترشان محصولات مورد نیاز ما می‌خورند و دام‌ها را آزار می‌دهند.»

طبق گزارش‌های موجود «عنکبوت‌ها ۴۵ هزار گونه مختلف دارند و تراکم آن‌ها در هر مترمربع به ۱۰۰۰ عنکبوت می‌رسد. با این حساب آن‌ها یکی از پر جمعیت ترین موجودات شکارچی جهان هستند.»

بنا بر محاسبات این متحصصان «جمعیت عنکبوت‌ها در جهان (که وزن آن حدوداً به ۲۵ میلیون تن می‌رسد) سالانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تن طعمه را از بین می‌برد.»

متخصصان عنکبوت چندان مطمئن نیستند ماجرایی که برای آقای کاوزلی پیش‌آمده و تنفس او را دچار مشکل کرده به عنکبوت‌ها ربط داشته باشد.

دکتر مت ویلکینسون از دانشکده جانورشناسی دانشگاه کمبریج می‌گوید: «افسانه‌ای رایج است که می‌گوید هر کس در سال حداقل ۸ عنکبوت قورت می‌دهد.»

«این فقط افسانه است اما خیلی از مردم آن را واقعیت می‌دانند.»

دکتر مت ویلکینسون می‌گوید مشخص نیست منشأ افسانه عنکبوت قورت دادن کجاست اما طوری گسترده شده که به باور عمومی تبدیل‌شده است.

او می‌گوید: «واقعاً جای تعجب دارد که چطور کسانی که آقای کاوزلی را درمان می‌کردند ، چنین واکنش غریزی نشان داده‌اند.»

دکتر ویلکینسون و دیگران به‌شدت به این فرضیه که گاز یک عنکبوت توانسته آقای کاوزلی را دچار این حال بد کند، مشکوک‌اند.
عنکبوت بیوه تقلبی (شبیه عنکبوت بیوه است) تنها گونه عنکبوت در بریتانیا است که می‌تواند انسان‌ها را گاز بگیرددکتر ویلکینسون توضیح می‌دهد: «در بریتانیا گونه‌های کمی عنکبوت وجود دارند که انسان را گاز می‌گیرند . محتمل‌ترین آن عنکبوت بیوه تقلبی است که عنکبوتی بزرگ است و اگر وارد گلوی شما شود حتماً بیدارتان می‌کند.»

«این عنکبوتی نیست که بتواند راحت به داخل بخزد و درحالی‌که هوا در حال ورود و خروج است ،وارد گلوی شما شود.»

متخصصان میگویند بیشتر مردم وقتی عنکبوتی روی صورتشان باشد بیدار می‌شوند.

دکتر ویلکینسون می‌گوید: «خیلی پیش از آنکه بخواهد شمارا گاز بگیرد، متوجه خواهید شد.»

دکتر ویلکینسون خبر داشت که پزشکان به آقای کاوزلی گفته بودند احتمال دارد عنکبوتی موجب مشکل تنفسی‌اش شده باشد اما به نظر او برای دادن چنین نظری شواهد بسیار زیادی مورد نیاز است.

می‌گوید: «شواهد رانشانم بدهید. بقایای عنکبوت، جای گازگرفتگی. اصلاً نمی‌توانم تصور کنم عنکبوت چنین کاری کرده باشد.»

دکتر جف آکسفورد، دبیر افتخاری انجمن عنکبوت شناسی بریتانیا هم معتقد است «داستان بلعیدن هشت عنکبوت در سال افسانه‌ای بیش نیست.»

او می‌گوید: «وقتی کسی خواب است هوای داغ دم و بازدم می‌کند. برای چه یک عنکبوت باید بخواهد وارد چنین مجرایی شود؟ آن‌ها چنین کاری نمی‌کنند.»

وب‌سایت سازمان ملی بهداشت و سلامت بریتانیا می‌گوید هرچند گازگرفتگی عنکبوت در این کشور معمول نیست اما در صورت گازگرفتگی افراد دچار حالت تهوع و سرگیجه حس میشوند و عرق می‌کنند.

و اما در مورد آقای کاوزلی، این برخورد احتمالی با عنکبوت تأثیر درازمدتی بر سلامتش نداشته است.

او در ضمن دچار عنکبوت‌هراسی هم نشده است.

بااین‌حال یکی از اولین کارهایی که بعد از مرخص شدن از بیمارستان انجام داد خریدن چند حشره‌کش بود چون آن‌طور که می‌گفت: «اصلاً حوصله اینکه یک‌بار دیگر چنین بلایی سرم بیاید را ندارم.»
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.