معاون رئیسی: تا هنگامی که ۶ میلیارد دلار وصول نشود، زندانیان آمریکایی آزاد نخواهند شد

صدای آمریکا: تبادل زندانیان آمریکایی با پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی ، واکنش‌ مشابهی در بین مقامات جمهوری اسلامی را به همراه داشته است و آنها می گویند تا هنگامی که این مبلع به ارزش ۶ میلیارد دلار، توسط جمهوری اسلامی وصول نشود، زندانیان آمریکایی آزاد نخواهند شد.

محمد جمشیدی، معاون سیاسی ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه در توییتی نوشت: «فرایند آزادسازی کل دارایی‌های ایران در کره جنوبی نیز آغاز شده است. تا زمان انتقال کامل پول‌ها، زندانیان مدنظر آمریکا همچنان در ایران باقی می‌مانند.»

روز پنجشنبه، در یک تحول مهم «در مسیر آزادی» پنج آمریکایی دوتابعیتی بازداشت شده در زندان‌های جمهوری اسلامی ، به بازداشت خانگی در یک هتل در تهران منتقل شدند که به نظر می‌رسد «گامی به‌ پیش» در «توافق مبادله گروگان‌ها» بین ایالات متحده و ایران به شمار آید.

نام این هتل از سوی مقامات ایالات متحده ، وکلا و اعضای خانواده این گروه اعلام نشده است.

از میان این پنج ایرانی آمریکایی دوتابعیتی، سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و «نفر چهارم ناشناس» از زندان اوین به «بازداشت خانگی» منتقل شده‌اند که کاخ سفید این خبر را تایید کرده است.

همچنین به گفته منابع آگاه از مذاکرات، «پنجمین دوتابعیتی» که هویتش آشکار نشده، پیش‌تر در بازداشت خانگی بوده است.

بنا‌بر گزارش های تاییدنشده، توافق دو کشور که تهران گفته شده که از طریق یک کشور ثالث به دست آمده است، شامل مقرراتی برای آزادی احتمالی سرمایه‌های مسدود شده جمهوری اسلامی به مبلغ ۶ میلیارد دلار و بازگرداندن پنج زندانی دوتابعیتی است که در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند.

در این ارتباط، علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز در توییتی نوشت: «ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود را دریافت کرده‌است»‌ و همچنین اشاره کرد: «آزادی چند ایرانی که به‌طور غیرقانونی در آمریکا بازداشت شده بودند در این چارچوب است.»

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این چارچوب، «آزادی تعدادی از زندانیان ایرانی» که طی سال‌های گذشته با اتهام «د‌ور زدن تحریم‌های آمریکا»، در این کشور دستگیر و زندانی شده‌اند، به طور جدی توسط دستگاه دیپلماسی پیگیری شده است.

در این بیانیه آمده است که آزادی تعدادی از زندانیانی که در آمریکا زندانی هستند، «به زودی محقق خواهد شد.»

نور نیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، نیز در واکنش به این توافق نوشت که ایران ماه‌هاست «به‌دلایل بشردوستانه»، گفتگوهای غیر مستقیم برای تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا را آغاز کرده است.

به ادعای این رسانه، این مذاکرات با «رویکرد سیاسی آمریکا و گره زدن موضوعات غیر مرتبط بسیار طولانی شد، اما شرایط در حال تغییر است.»

پایگاه اطلاع رسانی دولت، پاد، هم نهایی شدن فرآیند مذاکرات، کمتر از یک ماه مانده به سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت‌ ارشاد و اعتراضات پس از آن در ایران را نشانه «ناامیدی آمریکایی‌ها نسبت به تکرار اعتراضات» قلمداد کرد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت نوشت که سال گذشته، مذاکرات تبادل در حال انجام بود اما به دنبال آنچه «اغتشاشات و توهمات ناشی از آن»‌نامید، این فرآیند متوقف شد.

«پاد» ادعا کرد «چندی بعد، آمریکایی‌ها با فهم اینکه چیزی از پروژه آشوب کاسب نیستند، تلاش کردند بی‌سرو صدا از در پشتی، مذاکرات را فعال کنند.»

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل، آنها را با اتهامات دروغین به گروگان می‌گیرد.

بسیاری از کشورهای غربی، از جمله مقامات ایالات متحده، بارها به شهروندان دو تابعیتی هشدار داده‌اند که با توجه به اقدامات جمهوری اسلامی، سفر به ایران مخاطره‌آمیز است و از آنها خواسته‌اند حتی برای دید و بازدیدهای خانوادگی، خود را به خطر نیندازند.

در همین حال، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه تاکید کرد که جمهوری اسلامی هیچ‌گونه «تخفیفی در تحریم‌ها»، به ازای آزادی پنج زندانی دوتابعیتی دریافت نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای بلینکن این موضوع را در پاسخ به پرسشی درباره فرایند آزادی زندانیان دوتابعیتی و «آزادسازی ۶ میلیارد دلار وجوه بلوکه شده ایران» اعلام کرد.

او با ابراز خوشحالی از اینکه دوتابعیتی‌ها از زندان خارج شده‌اند، گفت: «اما می‌خواهیم مطمئن شویم که ما این روند را تکمیل کرده و آنها را به خانه نزد خانواده‌های شان بازمی‌گردانیم.»
+11
رأی دهید
-55

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirHassna - سیدنی، استرالیا

  سکوت اکثریت خاکستریو منفعت طلبو بچه زرنگ نتیجش میشه مماشات با این آخوندا. از خاکستریاست که بر خاکستریاست.
  2
  22
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  پس اینکه مقامات نظام اخوندی می فرمایند ما جاسوس امریکایی را گرفتیم دروغ است. فقط برای اینست که نگویند گروگان گرفتن بر ای دریافت پولشان از امریکا به این دو تابعیتیهای بدبخت انگ جاسوس بودن می چسپانند.
  2
  21
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  سهراب هیچستانی - دلفت، هلند
  . این جنایتکاران پسمانده های راهزنان مدینه هستند که جز با ترور و گروگان گیری و کشتار مردم بیگناه در ایران نمی توانند با حکومت نامشروع و ضد ایرانی خود ادامه دهند. محسن رضایی گفته بود: اگر آمریکا دنبال حمله نظامی باشد در همان هفته اول 1000 گروگان از آنها می گیریم، و برای. آزاد کردن هر یک از آنها باید چند میلیارد دلار بدهند.
  1
  17
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا
  با پالت بیارید تو مساجد بدید این بسیجیها بشمارند این امریکا دشمن است ممکن است کم بدهند یا بعضی هاش گوشه نداشته باشه
  0
  19
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  دو کلمه حرف حساب - حصارک، ایران
  سفر افراد دو ملیتی به ایران خیانت به ایران و ایرانی هست. هر کسی از این افراد به ایران آمد باید مسئولیت به عهده خودش باشه. نه اینکه امریکا پول ملت ایران تو حلق این هرومزاده ها واریز کند.
  1
  20
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  antifascism - تهران، ایران
  بازی صاحب و گماشته ادامه داره. این آمریکاییها مردم ایران رو خر فرض کردن. جمهوری اسلامی فرزند حـ... آمریکا
  1
  17
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  احمقی که برای وصول طلبهایش شهروندان خود را گروگان میگیرد!!
  1
  25
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  فرق بین دزدان دریائی سومائلی؛با مسافر ربائی رژیم ملاها در چیست؟و سکوت سازمان بی خاصیت ملل برای چیست؟
  1
  8
  جمعه ۲۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.