طعم تلخ آزار فیزیکی برای یک مهاجر ایرانی در مرز بلغارستان

یورونیوز: حمید خوش سیار وقتی می‌خواسته از مرز بلغارستان عبور کند به دست پلیس افتاده و حسابی مورد آزار فیزیکی قرار گرفته است. او یک عصای کوه به همراه داشته که در پیاده‌روی از آن استفاده می‌کرده است. به گفته حمید، پلیس با همان عصای کوه آنقدر او را می‌زند که عصایش می‌شکند.

نهادهای مدنی مدت‌هاست درباره سطح خشونت به کار گرفته شده در مرز ترکیه و بلغارستان در برابر مهاجران هشدار می‌دهند. مهاجرانی که از جنگ و ناامنی گریخته و حالا خودشان را به مرزهایی رسانده‌اند که هر دَم عبور از آنها دشوارتر می‌شود.

حمید خوش سیار وقتی می‌خواسته از مرز بلغارستان عبور کند به دست پلیس افتاده و حسابی مورد آزار فیزیکی قرار گرفته است.

او در گفت‌وگو با برنامه ویتنس یورونیوز که به بازگو کردن روایت شاهدان عینی اختصاص دارد، گفت:«مجبورم کردند لباسم را تا نزدیکی گردنم بالا بزنم و آنوقت با عصای کوهی که برای راه رفتن از آن استفاده می‌کردم، آنقدر مرا ضرب و جرح کردند تا این که آن عصا شکست.»
حمید خوش سیار، پناهجوی ایرانیاینجا در نهاد مدنی «بنیاد بال‌ها» مهاجرانی از سوریه، افغانستان و برخی دیگر از کشورها حضور دارند.

بنیاد بال‌ها به مهاجرانی که خسته و درمانده به مرز می‌رسند و از سوی پلیس بازداشت می‌شوند، کمک می‌کند.
یک خانواده سوری متوقف شده در مرز بلغارستاندیانا دیموا، مدیر بنیاد «بال‌ها» به یورونیوز می‌گوید: «از ابتدای سال ۶۰۰ نفر از خشونت پلیس بلغارستان در مرز برای ما گزارش فرستاده‌اند. برخی هم ویدیوهایی از خشونت‌هایی که برای آنها روی داده را برای ما مخابره می‌کنند.»

او روی گوشی موبایل خود تصاویری از جوانانی را نشان می‌دهد که از ضرب و جرح پلیس روی بدنشان تصویربرداری کرده و برای این نهاد مدنی فرستاده‌اند.
دیانا دیموا، مدیر بنیاد «بال‌ها»در یکی از تصاویر ویدیوی پسر جوانی را می‌بینیم که روی بدنش رد جراحتی مانند شلاق یا باتوم جا مانده است.

یک خانواده سوری نیز با چند کودک خردسال در این مرکز پذیرش شده‌اند و اعضای آن به آنها و به ویژه کودکان برای درمان زخم‌ها و جراحت‌ پا کمک می‌کنند.

کراسمیر کانو، رئیس کمیته هلسینکی بلغارستان نیز به یورونیوز می‌گوید: «گزارش‌های فراوانی از خشونت پلیس در برابر مهاجران در مرز بلغارستان به دست ما رسیده است که همه اینها نیازمند پیگیری حقوقی است. به سیاستمداران توصیه کرده‌ایم که باید مسیرهای قانونی برای مهاجرت نیز باز شود.»
بلغارستان پناهجویان را به کمک سگ‌های مهاجم از مرز دور می‌کند
جوانی که روی بدنش رد جراحتی مانند شلاق یا باتوم جا مانده استرفتار پلیس بلغارستان با مهاجران تا کنون بارها مورد انتقاد نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی قرار گرفته است. پیش از این نیز اخباری منتشر شده بود مبنی بر این که  بلغارستان پناهجویان را به کمک سگ‌های مهاجم از مرز دور می‌کند.

همچنین وزارت دفاع بلغارستان پیش از این گروهی از نظامیان و خودروهای نظامی را برای کمک به پلیس در مرز جنوب این کشور مستقر کرده است.
+37
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  mitra55 - تهران ، ایران
  بعضی ها توی ایران صداشون در نمیاد اما پاشون خارج از ایران میرسه از همه کس و همه چیز شکایت میکنند و دادخواه و معترض میشوند. توی کشور های دیگه برامون فرش قرمز پهن نکردن اگر طاقت سختی کشیدن ندارید بمونید وداد خواه و معترض ایران خودمون بشیم.
  62
  68
  ‌پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.