پاسخ امیرعبداللهیان به پرسش درباره تعداد زندانیان مورد مذاکره برای مبادله با آمریکا: عددش مهم نیست

وزیر خارجه ایران گفته «در چارچوب مورد توافق، تبادل زندانیان را انجام می‌دهیم»بی بی سی: حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران درباره تعداد زندانیان ایرانی-آمریکایی در ایران که مورد مذاکره با ایالات متحده برای مبادله هستند، گفته است که عدد این زندانیان مهم نیست.

آقای امیرعبداللهیان در پاسخ به سئوالی درباره گزارش ها از «بازداشت پنجمین ایرانی-آمریکایی» توسط ماموران جمهوری اسلامی ایران گفته این عدد مهم نیست و حاضر به رد یا تایید گزارش ها در این باره نشده است. او گفته «ماه‌هاست که از طریق عمان و قطر پیام هایی با آمریکا تبادل می شود».

روزنامه خراسان چاپ تهران دو روز پیش در گزارشی اعلام کرده بود که در هفته های اخیر یک زن ایرانی-آمریکایی به اتهام جاسوسی از سوی ایران بازداشت شده و درخواست آمریکا برای قرار گرفتن او در تبادل زندانی، باعث توقف مذاکرات شده است.

وزیر خارجه ایران گفته «موضوع تبادل زندانیان یک موضوع انسانی است و ما هیچ پیش شرطی برای آن در نظر نمی‌گیریم. ما به طرف‌های واسط در این رابطه اعلام کرده‌ایم که در چارچوب مورد توافق، تبادل زندانیان را انجام می‌دهیم».

آقای امیرعبداللهیان درباره «چارچوب مورد توافق» توضیح بیشتری نداده است. ایران پیشتر اعلام کرده بود انتظار دارد دارایی های مسدود شده این کشور که به دلیل تحریم های آمریکا اجازه دسترسی به آن را ندارد، آزاد شود.

نام شهروند بازداشت شده ایرانی-آمریکایی اعلام نشده و روزنامه خراسان هم صرفا گفته او در سازمان های غیردولتی افغانستان سابقه همکاری داشته است.

یک روز پس از انتشار گزارش بازداشت این شهروند دوتابعیتی از سوی روزنامه چاپ تهران، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره بازداشت یک شهروند دیگر ایرانی-آمریکایی در ایران از ارائه جزئیات خودداری کرده بود.

متیو میلر گفته بود که گفته گزارش‌ها در این باره را دیده اما در این باره اظهار نظر نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید در حالیکه اولویت برای آمریکا آزادی و خارج کردن آنها از ایران است، ارائه جزئیات درباره این موضوع بسیار «حساس» مفید نخواهد بود.

بر اساس گزارش رسانه های ایران این زن بازداشت شده پنجمین زندانی دوتابعیتی ایالات متحده در ایران است.

مراد طاهباز، سیامک نمازی، عماد شرقی، زندانیان ایرانی-آمریکایی هستند که مقام های جمهوری اسلامی رسما بازداشت آنها را تایید کرده اند.

در هفته های اخیر روزنامه شرق چاپ تهران خبر داده بود که نفر چهارمی هم بین زندانیان ایرانی-آمریکایی به نام «شهاب دلیلی» است که ایالات متحده خواهان قرار گرفتن او در فهرست تبادل زندانیان شده است.
زندانیانی که مقام‌های رسمی هویت آنها را اعلام نکرده‌اندبر اساس گزارش‌های غیررسمی تعداد زندانیان ایرانی-آمریکایی در زندان های ایران به ۵ نفر رسیده استپیشتر روزنامه شرق زمان بازداشت شهاب دلیلی توسط وزارت اطلاعات را فروردین سال ۱۳۹۵ و حین بازگشت به آمریکا، عنوان کرده و گفته بود که او به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

مقام های رسمی ایران و آمریکا هیچکدام درباره هویت زن ایرانی-آمریکایی بازداشت شده و شهاب دلیلی آمریکایی ایرانی الاصلی که بر اساس گزارش ها بیش از ۷ سال است که در ایران زندانی است، جزئیاتی ارائه نکرده‌اند.

روزنامه خراسان در گزارش خود گفته است که علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، در هفته های اخیر مذاکرات غیرمستقیمی با برت مک‌گرک، معاون هماهنگ کننده شورای امنیت ملی آمریکا در امور خاورمیانه، به میزبانی عمان داشته است.

ایران و آمریکا از پس از اشغال سفارت ایالات متحده در تهران و ۴۴۴ روز گروگانگیری دیپلمات‌های این کشور، رابطه سیاسی با هم ندارند. با اینکه سفارت سوئیس حافظ منافع آمریکا در تهران است، عمان نقش بسیار پررنگی در میانجیگری بین دو کشور و تبادل پیام رهبران ایران و آمریکا دارد.

آخرین تبادل زندانی بین ایران و آمریکا تاکنون، مربوط به دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

ایران و آمریکا پیش از آن، هم زمان با اجرای توافق اتمی برجام، دست به تبادل شماری از زندانیان خود زدند. ایرانیان زندانی در آمریکا، آن زمان اعلام کردند که در ایالات متحده می مانند و فقط برای بازدید اعضای خانواده شان به ایران سفر می کنند.

محمود علوی وزیر وقت اطلاعات ایران گفته بود که ماموران این وزارت در مذاکرات با آمریکا حضور داشتند و توانستد در جریان این تبادل زندانی میلیون ها دلار از دارایی های ایران را آزاد کنند.

رهبران کشورهای غربی می گویند جمهوری اسلامی با بازداشت اتباع دوتابعیتی درصدد حل مسائل خارجی خود است.
+4
رأی دهید
-41

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  عددش مهم نیست ، رقمش مُهمه !
  2
  36
  ‌چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  این دو طابعیتیها حقشون است واجبی به خوردشون بدن. پفیوزها شدن سوپاپ اطمینان رژیم
  15
  6
  ‌چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  saeed scotland - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا
  چطور مهم نیست مگر شما بابت هر کدوم کلی پول نمیگیرید
  0
  11
  ‌چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران
  مذاکره بر سر رقم در یافتی جهت هر نفر از زندانیان دو تابعتی است ، تعداد هرچه بیشتر منفعت ج.ا هم بیشتر . آیا این دو تابعیتی ها مخصوصا و آگاهانه بایران سفر نمی‌کنند؟!؟
  2
  4
  ‌چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.