حمله شریعتمداری به لایحه «عفاف و حجاب» : «بیش از ۱۰ ماه انفعال در مقابله با کشف حجاب»

رادیو فردا: حسین شریعتمداری، مدیر منصوب رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، روز یکشنبه ۱۵ مرداد در سرمقاله این روزنامه بار دیگر با انتقاد از لایحه موسوم به «عفاف و حجاب» نوشت: «به جای مقابله با کشف حجاب، دشمن را در اجرای این طرح خزنده و خسارت‌بار یاری نکنید.»

آقای شریعتمداری با انتقاد شدید از حجم این لایحه و مدت زمان طولانی بررسی آن در مجلس نوشت: «بحث و بررسی لایحه‌ای با این متن طولانی چه میزان وقت می‌برد؟ و در این فاصله طولانی تکلیف مقابله با کشف حجاب چه می‌شود؟»

مدیر کیهان در این یادداشت همچنین حجاب اختیاری را «پدیده پلشت کشف حجاب» خواند و خطاب به نهادها و مقامات حکومتی نوشت با گذشت نزدیک به ۱۰ ماه از پیدایش این پدیده، «اگر مقابله با کشف حجاب ضرورت حیاتی داشت، چرا بیش از ۱۰ ماه در مقابل آن سکوت کرده و تازه بعد از گذشت ۱۰ ماه به فکر مقابله افتاده‌اند؟»

لایحه «عفاف و حجاب»، مدتی پس از بروز اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» در شهریور ۱۴۰۱، توسط قوه قضائیه در ۹ ماده تهیه شد، دولت ابراهیم رئیسی تعداد مواد آن را به ۱۵ رساند و به مجلس ارسال کرد و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شمار مواد لایحه را به ۷۰ ماده افزایش داد که حاوی مجازات‌های مالی بی‌سابقه‌ای برای زنان مخالف حجاب اجباری است.

با این حال، در هفته‌های اخیر برخی چهره‌ها و رسانه‌های حکومتی از این لایحه به‌شدت انتقاد کرده و آن را برای برخورد با طرفداران حجاب اختیاری «ناکافی» خوانده‌اند.

آقای شریعتمداری در بخش دیگری از سرمقاله روزنامه کیهان چنین استدلال کرده است «ا‌نفعال در مقابله با کشف حجاب»، علاوه‌بر این‌که آن را در نگاه مخالفان حجاب اجباری «کم‌اهمیت جلوه می‌دهد» بلکه «سرویس‌های اطلاعاتی دشمن را که صحنه‌گردان اصلی هستند با احساس موفقیت رو‌به‌رو می‌سازد (که ساخته است‌)».

نماینده علی خامنه‌ای در کیهان در پایان یادداشت خود از مجلس شورای اسلامی خواسته است «از روی دیگر این سکه نیز غافل نباشند و خدای نخواسته به جای مقابله با کشف حجاب، دشمن را در اجرای این طرح خزنده و خسارت‌بار یاری نکرده باشند».

آقای شریعتمداری پیشتر هم با انتقاد از کاهش نقش سپاه و بسیج در این لایحه گفته بود که این لایحه «نه فقط حمایت از عفاف و حجاب نیست، بلکه در صورت تصویب، گسترش بی‌حجابی را نیز به دنبال خواهد داشت».

در تازه‌ترین رویداد در این باره، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۱۵ مرداد از احتمال بررسی لایحه موسوم به «عفاف و حجاب» ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی و خارج از صحن علنی مجلس خبر دادند؛ به این معنا که یک کمیسیون مشترک تشکیل خواهد شد که درباره جزئیات این لایحه و قانون شدن آن برای اجرا در یک دوره آزمایشی، به‌صورت غیرعلنی و بدون طرح در صحن عمومی مجلس تصمیم خواهد گرفت.
+5
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  این شیره ای باز فیلش یاد (افغانستان) کرد تریاکش کم اومده دو تا دخترانش مژگان و منیژه تو کانادا بدون حجاب هستند اونوقت این الدنگ دم از حجاب میزنه
  2
  24
  یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  باز حسین بازجو خمار شد و شروع کرد به شر و ور گوئی!
  2
  28
  یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  خاک توی سر سردمداران مملکتی که تمام دغدغه ی آنان موضوع پیش پا افتاده ای مثل روسری است
  1
  21
  یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان
  مشتی مشنگ جرم لواط کارهای حکومتی چیه نگران اونجای اسلامت نیستی
  2
  14
  یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  همون وافور دستت ، خشک خشک به اونجات که خماری از سرت بپره و اینقدر مزخرفات بهم نبافی ! پفیوز دماغو !
  2
  16
  یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  Momijii - توکیو، ژاپن
  لطفا بگو با قسمت "سر چپق" وافور شروع کنه که یه خورده بیشتر فیض ببره!
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.