مقادیر کم نوشیدنی الکلی هم فشار خون را بالا می‌برد

دویچه وله: محققان می‌گویند نوشیدن الکل به‌طور روزانه، با افزایش فشار خون، حتی در بزرگسالان بدون فشار خون بالا همراه است.

به‌نوشته پایگاه خبری انجمن قلب آمریکا American Heart Association))؛ این تحقیق که روز دوشنبه در مجله Hypertension منتشر شد، داده‌های هفت مطالعه بین‌المللی را تجزیه‌وتحلیل کرد و دریافت افرادی که حتی یک نوشیدنی الکلی در روز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که هرگز الکل نمی‌نوشیدند، بیشتر در معرض افزایش فشار خون بودند.

این تجزیه‌و‌تحلیل شامل بررسی داده‌های پزشکی بیش از ۱۹ هزار بزرگسال در ایالات متحده، کره و ژاپن به مدت بیش از ۵ سال بود.

محققان دریافتند: در افرادی که به‌طور متوسط ​​۱۲ گرم الکل در روز مصرف می‌کنند، فشار خون سیستولیک یا عدد بالای فشار خون، ۱.۲۵ میلی‌متر جیوه افزایش می‌یابد.

همچنین در افرادی که به‌طور متوسط ​​۴۸ گرم الکل در روز مصرف می‌کنند، این عدد ۴.۹ میلی‌متر جیوه بالا می‌رود. فشار خون سیستولیک، بالاترین عدد در اندازه‌گیری فشار خون، نیروی وارده به دیواره شریان را هنگام انقباض قلب اندازه‌گیری می‌کند. با افزایش سن به‌طور پیوسته افزایش می‌یابد و یک پیش‌بینی‌کننده قوی خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی است.

برای فشار خون دیاستولیک یا عدد پایین، نتایج از این قرار بود:

در افرادی که به‌طور متوسط ​​۱۲ گرم الکل در روز مصرف می‌کنند، این عدد فشار خون ۱.۱۴ میلی‌متر جیوه افزایش می‌یابد. این مقدار افزایش در افرادی که به‌طور متوسط ۴۸ گرم الکل در روز مصرف می‌کنند، در حدود ۳.۱ میلی‌متر جیوه است.

فشار خون بالا به‌عنوان "قاتل خاموش" شناخته می‌شود و می‌تواند خطر حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری مزمن کلیوی و سایر بیماری‌های جدی را در فرد افزایش دهد.

به‌گفته محققان، الکل قطعا تنها عامل افزایش فشار خون نیست؛ با‌این‌حال، یافته‌های ما تأیید می‌کند که الکل به روشی معنادار به بروز این اتفاق کمک می‌کند. از این رو محدود‌کردن مصرف الکل توصیه می‌شود و اجتناب از آن حتی بهتر است.

مارکو وینستی، نویسنده ارشد این مطالعه، استاد اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی در دانشکده پزشکی دانشگاه مودنا و دانشگاه رجیو امیلیا در ایتالیا، گفت: «ما هیچ اثر مفیدی از الکل در بزرگسالانی که آن را مصرف می‌کردند، پیدا نکردیم. حتی تا حدودی متعجب شدیم که مصرف اندک الکل نیز با تغییرات فشار خون در طول زمان مرتبط است.»

اما طبق توصیه‌های انجمن قلب آمریکا:

اگر قبلا مشروب ننوشیده‌اید، هیچگاه شروع نکنید. اگر مشروب می‌خورید، با پزشک خود در مورد فواید و خطرات مصرف متعادل الکل صحبت کنید. فراموش نکنید که مدیریت موثر فشار خون برای کاهش، پیشگیری یا به‌تاخیر‌انداختن ابتلا به فشار خون بالا حیاتی است.

طبق گفته انجمن قلب آمریکا، برای اکثر بزرگسالان، فشار خون زمانی‌که عدد سیستولیک کمتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه (mmHg) و عدد دیاستولیک زیر ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد، طبیعی در نظر گرفته می‌شود. افرادی که فشار خون سیستولیک حداقل ۱۳۰ میلی‌متر جیوه یا دیاستولیک بیش از ۸۰ میلی‌متر جیوه دارند، مبتلا به فشار خون بالا تشخیص داده می‌شوند.
+2
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.