خارج شدن دو نیروگاه برق ایران از رده به علت «تولید بیش از ظرفیت»؛ چهارشنبه و پنجشنبه تعطیل اعلام شد

 ایران طی سال‌های گذشته نتوانسته است پروژه‌های رشد تولید برق را محقق کندرادیو فردا: روزنامه «پیام ما» می‌گوید که دو نیروگاه ایران به خاطر تولید بیش از ظرفیت از رده خارج شده‌اند. همزمان سخنگوی وزارت نیرو از احتمال شکسته شدن رکورد تاریخی مصرف برق کشور به خاطر افزایش گرما در هفته جاری خبر داد.

این روزنامه روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد از قول «یک منبع آگاه نزدیک به وزارت نیرو» که نام او را فاش نکرد، افزود: علاوه بر شدت گرما، کاهش تولید برق هم از دلایل تصمیم دولت برای تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، ۱۱ و ۱۲ مرداد، بوده است.
علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی، روز سه‌شنبه در توئیتی نوشت که این تصمیم «با توجه به گرمای بی‌سابقه هوا در روزهای جاری» و «با پیشنهاد وزارت بهداشت» گرفته شده است.

منبع روزنامه «پیام ما» گفته است شدت گرمای هوا و افزایش مصرف برق در روزهای گذشته باعث شد که نیروگاه‌های برق‌آبی سدهای کارون سه و چهار بیش از ظرفیت خود برق تولید کنند: این نیروگاه‌ها بعضاً بیش از بیست ساعت در شبانه‌روز برق تولید کرده‌اند و به همین دلیل با افت منابع آبی روبه‌رو شده‌اند.

وزارت نیرو تاکنون این خبر را تأیید نکرده، اما مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی وزارت نیرو، روز سه‌شنبه به خبرگزاری ایلنا گفت اکنون حدود ۱۰ هزار مگاوات ناترازی داریم و پیش‌بینی می‌کنیم در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه که هوا بسیار گرم است، رکورد جدیدی ثبت شود و مصرف برق به نصاب بیش از ۷۳ هزار مگاوات برسد.

ایران طی سال‌های گذشته نتوانسته پروژه‌های رشد تولید برق را محقق کند و آمارهای سه‌ماهه نخست سال جاری وزارت نیرو نیز نشان می‌دهد در بهار امسال تنها پنج درصد از برنامه رشد تولید برق برای سال ۱۴۰۲ محقق شده است.
+7
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  واقعا که خیلی مسخره هست
  4
  22
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.