محمد خاتمی: حکومت باید بپذیرد که بخش کثیری از جامعه، حجاب اجباری را نمی‌خواهند

رادیو فردا: محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در مقدمه پژوهش « اجتماعی جمعی از حقوقدانان، جامعه‌شناسان و حوزویان درباره مسئله حجاب» نوشت، «حجاب برای حکومت تبدیل به امر هویتی و نمادین شده» و «باید بپذیرد که بخش کثیری از جامعه، حجاب اجباری را نمی‌خواهند.»

در حالی این پژوهش منتشر شده که در ماه‌های اخیر برخوردهای انتظامی و قضایی با زنان و دختران بدون حجاب اجباری تشدید شده است و متن منتشر شده «لایحه حجاب و عفاف مصوب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی» نشان می‌دهد که این لایحه بر محور «برخورد، بازداشت و مجازات» گسترده زنانی تدوین شده که حاضر به تن‌دادن به حجاب اجباری نیستند.

به گزارش روز یکشنبه هشتم مرداد روزنامه اعتماد، محمد خاتمی در مقدمه این پژوهش تاکید کرد، اتکاء به ابزار اجبار قانونی براساس تجربه «موفقیتی» نداشته، بلکه به اعتراض در سطح گسترده انجامیده است.

او اضافه کرد: «با جامعه‌ای متکثر و متنوع و متفاوت با گذشته رو به رو هستیم که باید به درستی آن را بشناسیم و برای چالش‌ها و مسائل و تنگناهای برآمده از این تحول گسترده و غیر قابل انکار واقع‌بینانه و افق گشاینده در جستجوی راه‌کار باشیم.»

رئیس جمهور پیشین جمهوری ایران در ادامه نوشت: «اعتراض به اجباری بودن حجاب شرعی نمودی از امری بنیادی‌تر در رابطه حکومت/ دولت و جامعه در ساحت‌های متفاوت زندگی اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.»

او تا کید کرد که ورود به مسأله حجاب اجباری گامی «برای گشودن باب گفت‌وگو در باب بنیادهای نظم اجتماعی، و مشروعیت سیاسی» است.

موج سرباز زدن زنان از حجاب اجباری که پس از جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و با آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» اوج گرفت، همچنان ادامه دارد و هر روز تصاویر جدیدی از زنانی منتشر می‌شود که بدون توجه به اقدامات قهری جمهوری اسلامی، بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی حاضر می‌شوند.

پیشتر ابراهیم حاجیانی، جامعه‌شناس و مدیر پیشین مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران دهم تیر در جریان نشستی گفته بود، بر اساس نظرسنجی «یک موسسه وابسته به حوزه علمیه» که امسال انجام شده، ۵۲ درصد از زنانی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند، گفته‌اند که بعد از اعتراض‌های سراسری سال گذشته از تن دادن به حجاب اجباری حکومت سر باز زده‌اند.

او اضاقه کرده بود: «همین الان ۶۲ درصد جامعه ایران موافق دخالت حاکمیت در حجاب نیستند و حتی ۶۰ درصد افراد محجبه معتقدند حاکمیت نباید دخالت کند و می‌توان نتیجه گرفت که جامعه به این قانون تمکین نمی‌کند.»

طی هفته‌های اخیر نیز گزارش‌هایی در خصوص برخورد حکومت با مؤسسات و شرکت‌های فعال در حوزه کسب‌وکار مجازی به دلیل منتشر شدن تصاویر بدون حجاب اجباری کارکنان زن آنها، منتشر شده است.
+67
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه

  خاتمی مردک الدنگ چرا از اول در 44 سال قبل این موضوع را نگفتید بسیتید به ریش پیامبر شارلاتانتان که پایه های دین سست میشود و اله بله مگر الان چه تغییری در پایه های اسلام متعفن تان شده لابد الان پایه های اسلامی ضد بشری را بتن آرمه کردید تا ضد زلزله باشد الدنگ پست فطرت خاتمی الان که میبینید مردم از شما روی گردانده و عنقریب است قدرت را از دست بدهید به فکر انتخاب پوشش افتاده اید کور خوندید
  4
  38
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  احتیاج به گفتن تو نیست ای مارمولک خندان! باز حتما میخوان مجددا این یارو رو به مردم غالب کنن و از الان دارن آماده ش میکنن!
  4
  54
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  ضد خرافات٦٦٦ - منچستر ، انگلستان

  جمهوری نکبت اسلامی و حجاب اجباری مسخره اش، به خط اخر رسیده اند و تاریخ مصرفشان تمام شده. نوچه ها و پاچه خواران نامحترم دنبال چیز دیگری باشند….
  4
  37
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  iran1 - آرلون، بلژیک
  اگر ایران با تغییراتی و بهینه کردن سیستم کنار میومد قابل زندگی بود و شرایط مردممون و منطقه خیلی بهتر از امروز بود، ما در ایران هزینه بی خردی کم ندادیم، محمد رضا شاه و پدرش دست کم در تنظیم ارتباطاتشون با غربی ها خیلی جلوتر از زمان بودن و همین باهوشی باعث پیشرفت ایران اون زمان شد ولی از بد بیاری با یک کم خردی و اومدن یه سری احزاب در غرب در قدرت مثل دموکراتها بساط همه چیز به هم ریخت، خلاصه که جمهوری اسلامی فقط به اندازه تاریخش عقب ماندن از زمان بود ولی ما ایرانیها نیاز به جمهوری اسلامی داشتیم که جبران بی خردی پدرانمون رو پس بدیم، همین که بدنه قدرت در ایران فهمیده نمیشه ادامه داد و باید برای تداوم و قابل زندگی نگه داشتن ایران آزادی های اجتماعی رو به مردم بده و کشور رو از دست یه سری سپاهی و آخوند از پشت کوه اومده در بیاره همین خوبه، ایران بر سر دوراهی طالبانی کردن کشور و فقر تمام عیار و یا همکاری با دنیا و دادن آزادی های اجتماعی هست، این رو باید خانواده علی خامنه ای درک کنه و آدمهای به درد نخور اطرافش که هنری بجز چاپلوسی و تشویقش برای خراب کردن ایران به قیمت پر کردن جیبشون ندارن رو حذف کنه.
  3
  22
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.