بازگرداندن سامان یاسین به زندان پس از «کتک و تزریق آمپول نامعلوم در بیمارستان روانپزشکی»

بی بی سی: سازمان‌های حقوق بشری متمرکز بر اخبار کردستان ایران می‌گویند سامان یاسین (صیدی) رپر کرد، پس از چهار روز بستری بودن در بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) به زندان اوین بازگردانده شده است. آنها می‌گویند ماموران در بیمارستان سامان یاسین را کتک زده و خلاف خواستش به او آمپولی نامعلوم تزریق کرده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید «پس از امتناع و مقاومت این زندانی سیاسی در مقابل ترزیق آمپول از سوی پرسنل بیمارستان، وی در حالی که با پابند به تخت بسته شده بود از سوی ماموران امنیتی و پرسنل بیمارستان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.»

هه‌نگاو، دیگر سازمان حقوق بشری متمرکز بر کردهای ایران هم متنی را به عنوان پیام سامان یاسین منتشر کرده که در آن جزئیات برخورد در بیمارستان رازی شرح داده شده و آمده که قاضی ابوالقاسم صلواتی و دیگر مقام‌های قضایی و امنیتی مسئول هر اتفاق احتمالی برای این رپر زندانی هستند.

در این متن از قول سامان یاسین آمده: «از پشت کوبیدند به سرم شوکر برقی بهم زدند. و چند نفری مرا به تخت بستند. تمام بدنم الان که جمعه شده هنوز کوفته است و چشم‌هایم تار، و دور بینی دارم. درحال داد و بیداد من و ضرب و شتم آنها، در همان شرایط به من تزریق شد. خیلی زیاد بودند کسانی که ریختند سرم! نمی‌دانم چند روز بعد به هوش آمدم ۲۴ ساعت یا شاید دو روز.»
سامان یاسین رپری اهل کرمانشاه است که از پاییز ۱۴۰۱ و در جریان اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» به زندان افتاده است. او جزو بازداشت‌شدگانی بود که حکومت ایران فیلم‌هایی از دادگاهشان نمایش داد و به همراه محسن شکاری و محمد بروغنی با حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر منتقل شد، اما پس از مدتی حکم اعدام او به دلیل نقص پرونده در دیوان عالی شکست.

گروه‌های حقوق بشری و نزدیکان سامان یاسین می‌گویند او در جریان بازداشت و برای اعترافات دروغین علیه خود تحت شکنجه‌های سنگینی بوده است.

به گفته گروه‌های حقوق بشری محاکمه دوباره سامان یاسین برای شهریور ماه برنامه‌ریزی شده اما او هنوز از داشتن وکیل محروم است.

در متنی که هه‌نگاو با عنوان پیام سامان یاسین منتشر کرده آمده است: «مرتب قرص‌هایی بی‌نام و عجیب می‌آورند ولی من نمی‌خورم هرجوری هست. تمام بدنم زخم هست پس از انتقال از امین اباد به زندان هنوز... قبلا هم برای اعتراف‌گیری که پرده بینی سمت چپم را پاره کرده بودند با فرو کردن خودکار و همه‌اش خون می‌آید. من نیاز فوری به بستری در یک بیمارستان خارج از زندان و با پزشک متخصص دارم. تعادل من برنمی گردد و همه جا سیاه هست و سرگیجه دارم.»

او گفته در سلامت کامل به زندان انداخته شد و «هر بلایی» بر سرش بیاید مسئولیت آن با قاضی ابوالقاسم صلواتی و دیگر مسئولان است.

در این متن از قول سامان یاسین آمده: «من انسان سالم و مشغول کارم بودم. رپ ترانه مردمی و صدای بی‌عدالتی هست. من خودم کودک کار بودم صدای بی‌عدالتی کولبر کُرد و فقرِ سوختبر بلوچم. من تشنه ماندن کارون و خشک شدن دریاچه ارومیه هستم. برای همین رپر هستم. چرا به من لج کرده‌اند؟ جرمم ترانه هست؟»

توماج صالحی، بهراد علی‌کناری، آیدا راستی، شروین حاجی‌پور و مونا برزویی برخی دیگر از اهالی موسیقی ایران هستند که در جریان اعتراضات اخیر هدف برخورد قضایی و امنیتی قرار گرفتند.
+47
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  mitra55 - تهران ، ایران

  دوستان لطفآ منفی ندید که خبر بیاد بالا
  0
  34
  شنبه ۰۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.