روغن زیتون نسخه‌ای قدرتمند برای مقابله با زوال عقل

طبق شواهد روغن زیتون خواصی دارد که به‌طور منحصربه‌فرد برای سلامت مغز مفید است.دویچه وله: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که روغن زیتون می‌تواند یک عامل کلیدی در کاهش خطر ابتلا به زوال عقل کشنده باشد.

به‌ نوشته نشریه پزشکی "مدیکال‌اکسپرس"، این مطالعه رژیم غذایی و سوابق علت مرگ بیش از ۹۰ هزار آمریکایی را طی سه دهه مورد بررسی قرار داد که طی آن ۴ هزار و ۷۵۰ شرکت‌کننده بر اثر زوال عقل جان باختند. نتایج نشان داد که خطر مرگ ناشی از زوال عقل در افرادی‌ که روزانه بیش از نصف قاشق غذاخوری روغن زیتون مصرف می‌کنند، ۲۸ درصد کمتر از سایرین است.

اگرچه این مطالعه مشاهده‌ای است، اما استدلال انتخاب روغن زیتون به‌جای سایر چربی‌ها مانند مارگارین یا مایونز را تقویت می‌کند.

از‌آنجا که بسیاری از کشورها با نرخ فزاینده بیماری آلزایمر و سایر اشکال زوال عقل مواجه هستند، این مطالعه که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شده، تاکید می‌کند که سبک زندگی سالم مانند دقت در انتخاب رژیم غذایی می‌تواند به جلوگیری یا کند‌کردن پیشرفت این بیماری ویرانگر کمک کند.

این یافته‌ها به تازگی در نشست سالانه انجمن آمریکایی تغذیه در بوستون ارائه شد.

زوال عقل شامل مجموعه‌ای از شرایط است که در آن اختلالات تفکر یا حافظه بر فعالیت‌های روزانه فرد تأثیر می‌گذارد. آلزایمر، شایع‌ترین شکل زوال عقل است.

این مطالعه اولین مطالعه‌ای است که رابطه بین رژیم غذایی و مرگ ناشی از زوال عقل را بررسی می‌کند.


تحقیقات نشان می‌دهد افرادی‌ که به‌طور منظم از روغن زیتون به‌جای چربی‌های فرآوری‌شده یا حیوانی استفاده می‌کنند، به‌طور‌کلی رژیم‌‌های غذایی سالم‌تری دارند. با‌این‌حال، به‌گفته محققان، رابطه بین روغن زیتون و خطر مرگ‌و‌میر ناشی از زوال عقل در این مطالعه مستقل از کیفیت کلی رژیم غذایی بود. این امر ممکن است نشان دهد که روغن زیتون دارای خواصی است که به‌طور منحصربه‌فرد برای سلامت مغز مفید است. برخی از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی موجود در روغن زیتون می‌توانند از سد خونی مغز عبور کنند و تأثیر مستقیمی بر مغز داشته باشند. همچنین ممکن است روغن زیتون با تاثیر بر سلامت قلب‌ وعروق، تأثیر غیرمستقیم بر سلامت مغز داشته باشد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.