رئیس اداره دعوت و ارشاد افغانستان: کراوات نشانه صلیب مسیحیان است و باید منسوخ شود

یورونیوز: یک مقام ارشد طالبان می‌گوید کراوات‌هایی که مردان می‌پوشند نشانه صلیب در دین مسیحیت است و باید از میان برداشته شوند.

محمدهاشم شهید ورور، رئیس اداره دعوت و ارشاد افغانستان می‌گوید: «گاهی وقتی به شفاخانه‌ها و مناطق دیگر می‌روم، یک مهندس یا دکتر مسلمان افغان را می‌بینم که از کراوات استفاده می‌کند.»

او در ادامه این سخنان که از تلویزیون طلوع پخش شد افزود:« کراوات همان صلیب است، در شرع دستور داده شده که آن را بشکنید و از بین ببرید.»

اداره دعوت و ارشاد افغانستان، ارگانی است که به دنبال «هدایت مردم» این کشور در راستای «آموزه‌های صحیح اسلامی» است.

مقامات طالبان از زمان به دست گرفتن دوباره قدرت در افغانستان در آگوست ۲۰۲۱ میلادی هیچ قانونی برای پوشش مردان وضع نکرده‌اند، با این حال همان زمان دستور دادند زنان هنگام بیرون رفتن از خانه و در انظار عمومی باید برقع بپوشند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، پوشش مردان و زنان نیز تحت تاثیر قرار گرفت با این حال هنوز برخی از افراد به ویژه مجریان و خبرنگاران تلویزیون لباس‌های رسمی و کراوات می‌پوشند.

کراوات به عنوان یک پوشش غربی شناخته می‌شود که قدمت آن به قرن ۱۷ میلادی باز می‌گردد. این پارچه که از گردن آویزان می‌شود در طی زمان توسط فرانسوی‌ها وارد دنیای مد شد و عمدتا پوششی رسمی محسوب می‌شود.
پوشش در افغانستان
نوع پوشش در افغانستان در طی دوره‌های مختلف همیشه چالش برانگیز بوده است به طوری که دولت‌های قبلی نیز تلاش کرده‌اند مقرراتی مربوط به پوشش را بر مردم یا دست‌کم مسئولان وضع کنند.

در طول یک دهه اشغال این کشور توسط شوروی نیز که ‌آغاز آن به سال ۱۹۷۹ باز می‌گردد، به کارمندان دولتی افغانستان دستور داده شد به جای پوشین لباس‌های سنتی، کت و شلوار بپوشند.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور نیز در خارج از کشور از کت و شلوارهای غربی و در داخل کشور از لباس‌های سنتی استفاده می‌کرد.

اگرچه مدل لباس‌هایی که رهبران طالبان و پیروانشان به تن می‌کنند تغییری نکرده است اما به نظر می‌رسد نوع پوشش حداقل برای نیروهای مسلح امارت اسلامی افغانستان دستخوش تغییراتی شده است.

جنگجویان طالبان که در طول دو دهه شورش خود، شلوار کامیز به پا داشتند، از زمان به دست گرفتن قدرت دوباره، در بخش نیروهای مسلح لباس‌های نظامی مدرن به تن می‌کنند.
+3
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  اسگل
  1
  13
  ‌پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۳
  varied - ریزه، ترکیه
  منگول های عقب مانده
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران
  اگر کراوات نشانه صلیب میباشد ، پس آن پارچه را که بر روی شانه تان می‌گذارید نشانه زیر انداز است .نشان دادن آن پارچه حکم اشاعه فساد را دارد ، بد است ، عیب است ، دیگر نگذارید .
  5
  12
  ‌پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  Munchen - مونیخ، آلمان
  انسانهای اولیه نئاندرتال،نوعی گونه نیمه تکامل تکامل یافته بین میمون و انسان.تمبون و عمامه و صندل زمان پیغمبرشان رو پوشیدن در مورد لباس انسانهای امروزی نظر میدن.یک بمب هیدروژنی از نوع مادر تزار برای این موجودات وحشی و خونخوار لازمه تا اون منطقه پاکسازی بشه.
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  حالا خریت اینا گل کرده!
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  Hassan1479 - تهران، ایران
  کراوات نشانه صلیب است و استفاده از ان حرام . اما مردک طالبان عقب مانده دارو و ادوات و الات پزشکی انها حلال است . مردک دارو را دست نزن و نخور چون ان ادم های مسیحی ساخته اند . نو برو مسجد و قران بسر بگیر شاید شفا پیدا کنی ابله
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.