گزارشگر رادیو بین‌المللی فرانسه در سوئد : عامل قرآن‌سوزی از شبه‌نظامیان وابسته به حکومت ایران بوده

رادیو فرانسه:  به گزارش "تسنیم"، علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی، امروز سه‌شنبه سوم مرداد ماه "رژیم های کودک‌کُش" را بانی اصلی قرآن‌سوزی در سوئد معرفی کرد و گفت : "معمولاً  در پشت پرده این اقدامات دست‌های رژیم های کودک‌کُش دیده می شود و این رژیم‌ها سعی می کنند اذهان را از جنایات خود منحرف کنند."

علی بهادری جهرمی نگفت که منظور او از "رژیم‌های کودک‌کُش" چیست. او، اما، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا سازمان همکاری کشورهای اسلامی با تشکیل جلسه‌ای فوق العاده اقدامی "منسجم و هماهنگ... در مقابل این پروژه اسلام‌هراسی صورت" بدهد.     

در این حال، گزارشگر رادیو بین‌المللی فرانسه در استکهلم بانی قرآن سوزی در این شهر را یکی از نزدیکان حکومت ایران در عراق دانست و افزود : اگر چه این دست اقدام‌ها، کار افراد منزوی و بدون حمایت به نظر می‌رسند، اما پی‌آمد و تاثیر آن در صحنه بین‌المللی بسیار قوی است و بانیان قرآن سوزی نیز به خوبی از این امر آگاه هستند.

گزارشگر ار اف ای در استکهلم سپس تصریح کرده است که بانی آخرین قرآن سوزی در مقابل یک مسجد سپس در برابر سفارت عراق در استکهلم یک مسیحی عراقی است که پیش از این عضو یک گروه شبه نظامی وابسته به حکومت ایران بوده که در زمان مبارزه با گروه داعش در عراق تأسیس شد.

خبرنگار ار اف ای در استکهلم تصریح کرده است که گذشته این فرد کاملاً مبهم و در نتیجه شبه‌برانگیز است و او بیشتر به فرصت طلبی می ماند که قصد داشته به موضوع مهم رسانه‌ها تبدیل شود.  

گزارشگر "ار اف ای" در استکهلم سپس تصریح کرده است که افراد دیگری از جمله برای سوزندان تورات و انجیل به نشانه انتقام‌گیری از قرآن‌سوزی از پلیس سوئد تقاضای مجوز کرده‌اند. یکی از این افراد به نوشته خبرنگار "ار اف ای" یک ایرانی است که قصد دارد قرآن و عکس علی خامنه‌ای را همزمان آتش بزند.

پیش از این، خود علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دولت سوئد را متهم کرده بود که با دادن چنین مجوزهایی "در برابر دنیای اسلام آرایش جنگی گرفته و نفرت و دشمنی عموم ملت‌های مسلمان و بسیاری از دولت‌های آنان را به سوی خود جلب کرده است." خامنه‌ای همچنین از سوئد خواسته بود که عامل قرآن‌سوزی را "به دستگاه‌های قضایی کشورهای اسلامی تحویل دهد." او همچنین خواستار اشد مجازات برای عامل این اقدام شده و گفته بود که اشد مجازات "مورد اتفاق همه علمای اسلام است."

مناسبات ایران و سوئد در ماه‌ها و هفته‌های گذشته رو به بحران گذاشته است. حمید نوری، دستیار دادستان در زندان گوهر دشت، به جرم دست داشتن در اعدام صدها زندانی سیاسی ایرانی در سال ١٣٦٧ توسط دادگاه استکهلم به بیست سال زندان محکوم شده است و کلیه تلاش‌های دولت ایران برای به دست آوردن آزادی  وی در ازای آزادی اتباع سوئدی زندانی در ایران تاکنون ناکام مانده‌اند. 
+12
رأی دهید
-3

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.