عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: فعالیت دوباره گشت ارشاد «در جهت براندازی جمهوری اسلامی» است

رادیو فردا: یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی درباره بازگشت ون‌های «گشت ارشاد» به خیابان‌ها و حضور پرشمار مأموران انتظامی در میادین شهرها برای مقابله با «بی‌حجابی» هشدار داد که «بعضی رفتارهای مسئولین در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی است».

جلیل رحیمی جهان‌آبادی روز یکشنبه اول مرداد به وب‌سایت خبری جماران گفت: «احیاء گشت ارشاد با هر اسم و عنوان و شیوه‌ای که اتفاق می‌افتد، جز افزایش بی‌اعتمادی مردم، توهین غیرمستقیم به شعور مردم، افزایش مهاجرت نخبگان، ایجاد فضای رعب و وحشت و تحریک مردم برای چالش مجدد با حاکمیت هیچ حاصلی ندارد.»

این نماینده مجلس همچنین با بیان این‌که جامعه «زخم خورده است»، افزود این جامعه «هر روز اخبار دزدی، اختلاس و رانت می‌شنود؛ تنها کسی می‌تواند روی اعصاب این جامعه قدم بزند که بخواهد جمهوری اسلامی را براندازی کند».

«براندازی» اصطلاحی است که در ادبیات رسانه‌ای برای فعالیت بخش گسترده‌ای از نیروهای مخالف جمهوری اسلامی در خارج و داخل کشور به کار می‌رود.

پیشتر سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، روز یکشنبه ۲۵ تیر از استقرار گشت‌های خودرویی و پیاده برای آن چه مقابله با «بی‌حجابی» خواند، خبر داده و اعلام کرده بود که در نتیجه استقرار این گشت‌ها با کسانی که «پوششِ خارج از عرف» دارند و به گفته او «همچنان بر هنجارشکنی خود اصرار دارند»، برخورد خواهد شد.

در اطلاعیه نیروی انتظامی در این زمینه آمده بود که آغاز فعالیت دوباره گشت ارشاد بر اساس «تأکید رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضاییه» صورت گرفته، اما بلافاصله برخی مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی این ادعا را مطرح کردند که فعالیت دوباره گشت ارشاد با دستور رئیسی نبوده است.

آقای رحیمی جهان‌آبادی گفت: «همین که هیچ کسی حاضر نیست مسئولیت گشت ارشاد را قبول کند نشان می‌دهد که این سیاست درستی نیست، چون از سیاست درست حمایت می‌شود.»

او تأکید کرد: «اکنون نه دولت، قوه قضاییه، پلیس و نه دیگران حاضر به پذیرش آن نیستند و این یعنی گشت ارشاد مبنای عقلانی ندارد.»

این نماینده مجلس، ادعای نیروی انتظامی و رسانه‌های حکومتی مبنی بر عدم وجود ون‌های گشت ارشاد در خیابان‌ها را رد کرد و گفت: «روز گذشته به همراه خانواده‌ به یکی از میادین شهر رفتم، آن‌چنان حضور گسترده نیروها و ماشین‌های پلیس وجود داشت که تردد مردم و خودروها دچار مشکل بود.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت این وضعیت را باعث «تحریک مردم» توضیف کرد و افزود: «نیروی انتظامی اگر این همه نیرو و توان دارد، این همه آمار سرقت دزدی، زورگیری و قتل که نشان می‌دهد ناامنی در جامعه است، چرا این‌ها را دنبال نمی‌کند؟»

پیشتر یکی از مقامات ارشد نیروی انتظامی که نامش فاش نشد، به روزنامه «اعتماد» چاپ تهران گفته بود: «این طرح با دستور مستقیم رئیس‌‌جمهور به‌‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی و با محوریت وزیر کشور به عنوان قائم‌مقام نماینده کل قوا در ناجا عملیاتی شده است.»

او با اشاره به این‌که نیروی انتظامی تنها مجری دستورات مقامات بالاتر در دولت و وزارت کشور است، افزود: «مشخص است آقایان [مقام‌های دولتی] توپ را به زمین نیروی انتظامی می‌اندازند تا از گزند انتقادات احتمالی دور بمانند.»

این در حالی است که در همان روز اعلام فعالیت دوباره گشت ارشاد، ولی اسماعیلی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: «بعید به نظر می‌رسد که با مجلس شورای اسلامی برای راه‌اندازی مجدد گشت‌های امنیت اخلاقی، هماهنگی یا توافقی صورت گرفته باشد.»

دو روز پیش، شماری از فعالان سیاسی و مدنی و حقوق زنان در داخل و خارج از ایران در بیانیه‌ای مشترک استقرار دوباره گشت ارشاد در خیابان‌های ایران را «تلاش مذبوحانه» حکومت و در «تقابل با زنان و انقلابِ زن زندگی آزادی» خواندند.

اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» که از شهریور پارسال شکل گرفت و تا چندین ماه در خیابان‌ها ادامه داشت، با کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد جرقه خورده بود.

در جریان سرکوب این اعتراضات که در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک کشور جریان داشت، ده‌ها هزار معترض بازداشت، بیش از ۵۰۰ معترض ازجمله ده‌ها کودک کشته و شمار نامعلومی مجروح و معلول شدند.
+59
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۴
  romano - تهران، ایران
  آخر متن میگه ۵۰۰ معترض کشته شدند ولی آقای نماینده مجلس یادش نرفته تو همون روزها رژیم ۲۰۰ تا تلفات علیه مردم دست خالی دادند. همین هم ترسوندشون و گرنه چیزهای دیگرش تو این متن حرفهای بی ربطه. اگر از خودشون مطمئن بودند باور کنید الان مشغول رجز خوانی و فتنه گر نامیدن مردم و مشغول تحقیر مردم بودند. مردم ضربه شستی بهشون زدند که میدونند امکان در رفتن از بعدی تقریبا محاله.
  0
  16
  یکشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.