اسرائیل محدودیت‌های ورود را برای دوتابعیتی‌های آمریکایی-ایرانی کاهش داد

یورونیوز: اسرائیل قوانین ویزا را برای آن دسته از شهروندان آمریکایی که دارای تابعیت دوگانه از کشورهای «دشمن» هستند، تغییر داد.

اسرائیل قوانین جدیدی را وضع می‌کند تا سفر آمریکایی‌های دارای تبار فلسطینی، سوری یا ایرانی به این کشور تسهیل شود.

این اقدام تل‌آویو برای برآورده کردن خواسته‌های ایالات متحده صورت می‌گیرد تا اسرائیل به برنامه لغو روادید آمریکا نزدیک‌تر شود و به شهروندان اسرائیلی اجازه دهد بدون دریافت ویزا، وارد آمریکا شوند.

بر این اساس شهروندانی که دارای تابعیت دوگانه آمریکا و یکی از کشورهای سوریه، ایران و فلسطین (که از نظر تل‌آویو در دسته کشورهای دشمن تعریف شده‌اند)هستند، دیگر نیازی به بررسی امنیتی اضافی توسط کنسولگری اسرائیل در کشورشان نخواهند داشت.

به این ترتیب، فلسطینی‌های دارای تابعیت آمریکا نیز از این پس می‌توانند از طریق فرودگاه بین‌المللی «بن گوریون» تل آویو وارد اسرائیل شوند و دیگر نیازی نیست برای ورود به این کشور مسیر سخت و طولانی اردن را در پیش بگیرند.

آمریکا خواستار اجازه ورود آزادانه و بدون تبعیض شهروندان این کشور به اسرائیل شده است.

در حال حاضر، شهروندان آمریکایی فلسطینی، سوری یا ایرانی الاصل قبل از ورود به اسرائیل از طریق دفاتر دیپلماتیک اسرائیل در نزدیکی محل زندگی خود، تحت بازجویی‌های امنیتی جداگانه قرار می‌گیرند.

در رویه جدید این پروسه حذف خواهد شد. با این وجود اگر اطلاعات خاصی وجود داشته باشد که نشان دهد مسافری یک خطر امنیتی است، به او هنگامی که قصد سوار شدن به هواپیما را داشته باشد اطلاع می‌دهند که اجازه ورود به اسرائیل را ندارد.

همچنین نامه‌ای که در آن توضیحات در خصوص این تصمیم و روش‌های تجدیدنظر نوشته شده، به مسافر مذکور داده می‌شود.

با این حال، قانون جدید در مورد شهروندان آمریکایی که در نوار غزه زندگی می‌کنند، محدودتر است.

آنها همچنان ملزم ورود و خروج از مسیر گذرگاه اردن هستند و باید حداقل ۴۵ روز قبل، از اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین مجوز اولیه ورود را دریافت کنند.

این گونه درخواست‌ها، در صورت انجام تاییدیه‌های امنیتی قابل پذیرش خواهد بود.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.