انجمن آلزایمر آمریکا: داروی «دونانمب» پیشرفت آلزایمر خفیف را ۶۰ درصد کند می‌کند

 «دونانمب»، داروی آزمایشی شرکت «الی لی لی» استرادیو فردا: انجمن آلزایمر آمریکا روز دوشنبه ۲۶ تیر در یک بیانیه رسانه‌ای گفت: «دونانمب»، داروی آزمایشی شرکت «الی لی لی»، پیشرفت آلزایمر را در بیمارانی که در مراحل اولیه ابتلا هستند ۶۰ درصد کند می‌کند.

شرکت «الی لی لی» در پایان آزمایش­‌های بالینی این داروی جدید در ماه مه اعلام کرده بود که سرعت پیشرفت آلزایمر در بیماران با اختلال خفیف را ۳۰ درصد کند می‌کند.

«دونانمب» همچون «لگمبی» داروی آلزایمر شرکت «ایسای و بیوژن» که اخیرا تجویز آن از سوی نهادهای مسئول در آمریکا تایید شده است، در حقیقت پادتنی است که به شکل تزریق وریدی تجویز می‌شود و به زدودن رسوبات پروتئین بتا آمیلوئید از ناحیه مغز افراد مبتلا به آلزایمر کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انجمن آلزایمر آمریکا افزود آزمایش­‌های بالینی هجده ماهه نشان می‌دهند که تاثیر این دارو روی بیماران به مرور بیشتر می‌شود.

شرکت «الی لی لی» در ماه مه ۲۰۲۲ گفت که آزمایش­‌های بالینی این دارو به تمام اهداف مورد نظر دست یافته است و ثابت می‌کند که «دونانمب» ۲۹ درصد از سرعت پیشرفت اختلال هوش و یا زوال مغز خفیف می‌کاهد.

نتایج آزمایش­‌های انجمن آلزایمر آمریکا روز دوشنبه به کنفرانس بین‌المللی انجمن­‌های آلزایمر جهان ارائه و در مجله جامعه پزشکی آمریکا نیز منتشر شد.

اداره کنترل کیفیت دارو آمریکا اخیرا تجویز «لگمبی» را تایید کرد و به این ترتیب زمینه پوشش آن توسط شرکت­‌های بیمه درمانی فراهم شد. «لگمبی» اولین داروی آلزایمر است که مجوز اداره کنترل کیفیت دارو آمریکا را دریافت کرده است.

برای سنجش تاثیر احتمالی داروهای «لگمبی» و «دونانمب» در زمینه به تاخیر انداختن ابتلا به آلزایمر، از مدتی پیش آزمایش‌­های بالینی گسترده‌­ای آغاز شده است.

به گفته انجمن آلزایمر آمریکا، هم‌اکنون بیش از شش میلیون نفر در این کشور به آلزایمر مبتلا هستند و پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۲۰۵۰ این تعداد به حدود ۱۳ میلیون نفر برسد.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.