محمد صادقی، بازیگر تئاتر صحنه دستگیری خود را در لایو اینستاگرامی منتشر کرد

 محمد صادقی، بازیگر تئاتر، به دلیل اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شد.صدای آمریکا: بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها و بازداشت محمد صادقی، بازیگر جوان که یورش نیروهای امنیتی به خانه‌اش را به صورت زنده در حساب اینستاگرامی‌اش به نمایش گذاشته بود، واکنش‌های بسیاری در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

محمد صادقی که به خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها واکنش نشان داده بود، روز یک‌شنبه ۲۵ تیر در حالی در حمله نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد که همه مراحل حمله مأموران و بازداشت خود را به صورت زنده در اینستاگرام پخش کرد.

نیروهای امنیتی پس از آن به خانه محمد صادقی حمله کردند که او در اینستاگرام رو به مأموران نیروی انتظامی گفته بود «برای چه حقوق می‌گیری؟ دختر مردم را بکشی بکنی توی ون ببری کجا؟»

این بازیگر تئاتر و سینما همچنین از مردانی که به زنان در خانواده‌ها می‌گویند «شال را بیانداز دور گردنت که اگر گیر دادند بیاندازی روی سرت» انتقاد کرده و در واکنش به خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌هاگفته بود: «شما رسما دارید می‌گویید جنگ است. جنگ است پس! جنگ برای آن چیزی است که توی سر و قلب و دل آدم‌های این شهر است، نه به عنوان ایدئولوژی می‌خواهید توی مخش بکنید. می‌فهمید؟»
هجوم نیروهای حکومتی به خانه محمد صادقی پس از این اظهارات رخ داد و او در لایو اینستاگرامی مراحل حمله مأموران و بازداشت خود را به طور زنده پخش کرد. آقای صادقی وقتی مأموران به خانه‌اش حمله کردند، قصد داشت خود را از پنجره به پایین پرت کند اما در پی حضور آتش‌نشانی و مقام قضایی، منصرف و بازداشت شد.
بازداشت همراه با خشونت محمد صادقی در مدتی کوتاه واکنش‌های گسترده‌ای در رسانه‌های اجتماعی برانگیخته است.

اشکان خطیبی، بازیگر مخالف جمهوری اسلامی، در توییتی با بیان این که «وسط لایو محمد صادقی به خانه‌اش حمله می‌کنند، شیشه‌ها را می‌شکنند» و «وقتی می‌خواهد از بالکن فرار کند، ماشین آتش‌نشانی می‌آورند و در خانه‌اش را می‌شکنند و دستگیرش می‌کنند»، گفت: «همه این تلاش بی‌شائبه نیروی انتظامی و اطلاعات یک کشور، نه برای دستگیری یک قاتل خطرناک، بلکه برای دستگیری یک بازیگر تئاتر است.»
احمد زیدآبادی،‌ روزنامه‌نگار، در کانال تلگرام خود با بدون اشاره به آقای صادقی با بیان این که «جمهوری اسلامی در مورد مسئله حجاب دو راه پیش رو دارد»، نوشت که «راه نخست کنار آمدن با حجاب اختیاری است»، اما «راه دوم اصلا راه نیست، بلکه بیراهه‌ای است که هزینه‌های آن برای مردم و کشور و حکومت خارج از حد تصور برخی متعصبان و افراطی‌ها است.»

به گفته زیدآبادی، «اگر حکومت تحت فشار قشر تندرو و متعصب تصمیم به ورود به بیراهه گرفته است، لازم است از هم اکنون ظرفیت زندان‌های خود را هزاران برابر کند.»

او با تأکید بر این که در این ماجرا زندان نیز «بازدارنده نخواهد بود»، افزود: «تحمیل حجاب به عموم زنان به هر قیمت، نیازمند برپایی هزاران طناب دار در هر کوی و برزن است. ته این ماجرا بدبختانه همین است. آن را به شوخی نگیرید.»
مریم منوچهری،‌ نویسنده، نیز در توییتر نوشت: «فقط همین امروزمان را ببینید. یک روز معمولی در ایران: خبر حمله وحشتناک به خانه محمد صادقی و دستگیری‌اش دست به دست می‌چرخد.»

او همچنین به ماجرای «اتفاقات شب دستگیری» سپیده رشنو با «جزئیات سهمگین» اشاره کرد و گفت: «پلیس هم بی‌کار نمی‌نشیند و بازگشت گشت ارشادش را رسانه‌ای می‌کند.»

تشدید فشارها بر مخالفان حجاب اجباری و انتشار خبر بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها که در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت و اعتراضات سراسری پس از آن، به طور قابل توجهی کم شده بود، در حالی است که برخی کارشناسان تأکید دارند تلاش حکومت برای شکستن نافرمانی مدنی بی‌فایده است.

در همین رابطه، منصوره حسینی، فعال حقوق زنان، به صدای آمریکا گفته که سد حجاب اجباری ترک خورده است.
+79
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  بر پدر خرها لعنت!
  5
  53
  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  خردگرا - برن، سوییس

  ننگ‌ابدی بر شما جمهوری اسلامی ، مردم ایرانزمین چنانچه به خود نیاییم و بپا نخیزیم کفتاران ایران ستیز مفعول بزرگ خامنه ای سرزمین مادریه ما و مردمانش را از بین خواهند برد، بپا خیزیم که وقت جنگ است. بیایید برای یکبار هم که شده کدورتها را کنار گذاشته، دست در دست هم برای همیشه ریشه ملایان را بسوزانیم.
  6
  68
  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۳
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  چند تا بیشر مثل تو و امثال توماج بپا می خیزیدند ، نه أخوندی در خیابان بود و نه پاسدار و نه بسیج .
  6
  68
  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  علی1968 - تهران، ایران

  ایشون قصد فرار از بالکن رو داشته که با استفاده از ماشین اتش نشانی دستگیر میشه در خبر نوشتید قصد داشته خودشو از پنجره پرت کنه و اتش نشانی نجاتش داده واقعا در این عکس که بهش اویزون شدن و دارن میکشنش پایین بطوریکه شلوارش دراومده در حال نجات دادن هستن؟
  7
  51
  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن

  وحوش و اراذل و اوباش حکومتی ، اینها به آینده سیاه و سوراخ موش و اعدام به روش قذافی و صدام فکر نمیکنند !!؟ برای این بی ناموسها فردا همین امروزه و قدرت فکر کردن به فردای پاسخگویی در مقابل میز عدالت رو ندارند !
  6
  55
  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  به نظر من ساختگیه. خود رژیم اینو ساخته که هم رعب و وحشت ایجاد کنه و هم نشون بده چه کسانی طرفدار آزادی پوشش هستن ( یه جوری تحقیر کنه). شاید من اشتباه می‌کنم.
  18
  5
  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  به امید فردایی بهتر - تهران، ایران
  ننگ بر شما و نابود باد دینتان. هر چه بیشتر بر مردم فشاربیاورید، به بی اعتقادی و بی اهمیتی مردم نسبت به دین من درآوردی اسلام کمک میکنید. نه مغول با آن مغولیتش ماند و نه هستلر، تاریخ ثابت حواهد کرد، اما تو ای مأمور نیروی انتظامی، سر نوشت شوم‌ تو ‌رقم خورده به انتقام گرفتن از شما همانطوری که سال ۵۷ ماموران پلیس و امثالهم را محاکمه کردید و گفتند، ما مامور بودیم و‌معذور، با این حال به جوخه تیرباران تحویلشان دادید، مواظب عملکرد الان خود باشید، تا جوابی مناسب و‌در خوررحال داشته باشید، امید است که سرنوشت شماها به جوخه تیرباران خام نشود، ذثدست از اطاعت و فرمانبری از ملای چلاق بردارید، خود او اولین فردی است که جواب این همهدقتل و کشتار را باید بدهد و‌آینده بسیار شومی در انتظار اوست.
  5
  21
  یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.