ارتباط رژیم غذایی و خطر سرطان دهانه رحم

دویچه وله: تحقیقات نشان می‌دهد که بین رژیم غذایی و احتمال ابتلا به برخی سرطان‌ها، رابطه وجود دارد.

به‌نوشته نشریه پزشکی "مدیکال‌نیوز تودی" سرطان دهانه رحم یکی از شایع‌ترین سرطان‌های زنانه است. بیش از ۹۹.۷ درصد موارد سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این عفونت ویروسی باعث تغییرات غیرطبیعی در دهانه رحم شده و به ایجاد این نوع سرطان منجر می‌شود.

اما آیا می‌توان از طریق رژیم غذایی عفونت HPV را سرکوب کرد؟ پاسخ مثبت است.

در واقع، تغذیه کافی به بهینه‌سازی سیستم ایمنی کمک می‌کند، که به‌ نوبه‌ خود، HPV را از بین می‌برد و به بدن در پاسخ به تومورهای سرطانی کمک می‌کند.

تحقیقات در مورد نقش رژیم غذایی در پیشگیری یا کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم، بر روی مواد مغذی آنتی‌اکسیدانی متمرکز شده است.

رژیم‌های غذایی با پتانسیل التهابی بالا که معمولاً سرشار از چربی‌های اشباع‌شده و ترانس، قندهای تصفیه‌شده و سدیم است، کنترل عفونت‌های HPV را چالش‌برانگیزتر می‌کند و خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می‌دهد.

از‌سوی‌ دیگر، پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای‌سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، غلات، چربی‌های سالم و ماهی، ممکن است به کاهش خطر ابتلا سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت HPV منجر شود.

مصرف آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند کاروتنوئیدها، لوتئین، زآگزانتین و بتاکاروتن، و ویتامین‌های C، E و A ممکن است از پیشرفت سرطان دهانه رحم، جلوگیری کند.

هر‌یک از این مواد مغذی آنتی‌اکسیدانی نقش‌های محافظتی مختلفی را ایفا می‌کنند. بنابراین، بهتر است بر روی الگوهای غذایی کلی تمرکز کنید و نه فقط بر روی یک ماده مغذی.
غذاهایی که باید بیشتر مصرف کنید
مشاهدات روی تقریباً ۳۰۰ هزار زن نشان می‌دهد که افزایش مصرف میوه‌ها و سبزیجات که سرشار از مواد مغذی آنتی‌اکسیدانی مختلف هستند، با کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم مرتبط است.

افزایش روزانه ۱۰۰ گرم میوه، با کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم همراه است. به‌همین‌ترتیب، افزایش روزانه ۱۰۰ گرم سبزیجات نیز تأثیر مشابهی دارد.

توجه به مصرف بیشتر این غذاها بسیار مهم است:

میوه و سبزیجات، با تمرکز بر تنوع رنگ‌ها

کربوهیدرات‌های پیچیده مانند برنج غلات کامل، پاستا، نان و کوسکوس

آجیل، دانه‌ها و روغن زیتون که چربی‌های سالم و غیراشباع هستند

گیاهان و ادویه‌جات، پیاز و سیر

لبنیات کم‌چرب مانند شیر، پنیر و ماست

حبوبات مانند نخود، عدس و لوبیا
غذاهایی که باید از انها اجتناب کرد
غذاهای با پتانسیل التهابی بالا با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم مرتبط هستند.

غذاهایی که باید محدود یا اجتناب کرد عبارتند از:

خوراکی‌های حاوی قند تصفیه‌شده

گوشت‌های فرآوری‌شده

گوشت قرمز

غذاهای سرشار از چربی‌های اشباع و ترانس
از درمان‌های خانگی صرف‌نظر کنید
چندین درمان خانگی و طبیعی وجود دارد که نوید درمان سرطان دهانه رحم را بدون مداخله پزشکی می‌دهد. برخی از شیوه‌های طبیعی مانند نوشیدن چای سبز ممکن است برای افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم مزایایی داشته باشد. بااین‌حال، این موارد جایگزین نیاز به مداخله و درمان پزشکی مناسب نمی‌شود.

با‌وجود تحقیقات در حال ظهور در مورد گیاهان دارویی برای درمان سرطان دهانه رحم، تحقیقات بیشتر در مورد این گیاهان، ترکیبات فعال آنها و دوزهای ایمن مورد نیاز است.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.