بحث بر سر عرضه ویاگرا بدون نسخه پزشک در آلمان

قرص ویاگرادویچه وله: کمیته تخصصی دارو و محصولات پزشکی آلمان (BfArM) قرار است موضوع فروش آزاد داروی ویاگرا در داروخانه‌ها را بررسی ‌کند. تاکنون خرید ویاگرا در آلمان مستلزم داشتن نسخه پزشکی بوده است.

آیا داروی ویاگرا به زودی بدون نسخه و تجویز پزشک در داروخانه‌های آلمان قابل خرید خواهد بود؟ کمیته تخصصی دارو و محصولات پزشکی آلمان (BfArM) این موضوع را در جلسه خود در روز ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) بررسی می‌کند.

این کمیته قرار است در مورد پیشنهادی تصمیم‌گیری کند که بر اساس آن، ماده "سیلدنافیل" که با نام تجاری ویاگرا شناخته می‌شود، در دوز ۲۵ میلی‌گرم از الزامی بودن تجویز پزشک معاف شود.

این دومین جلسه هیئت مسئول کارشناسان BfArM در این مورد است. اعضای این کمیته ژانویه سال ۲۰۲۲، با اکثریت آرا پیشنهاد فروش دوز ۵۰ میلی‌گرمی سیلدنافیل بدون نسخه پزشکی را رد کرده بودند.

تصمیم کمیته BfArM از نظر قانونی الزام‌آور نیست و رای این هیئت تنها به عنوان یک توصیه‌ کارشناسی برای وزارت بهداشت آلمان در نظر گرفته می‌شود. اما در اکثر موارد، ارزیابی‌های کمیته BfArM مورد تائید وزارت بهداشت آلمان قرار گرفته و توسط این نهاد از نظر قانونی به اجرا درآمده‌اند.

داروی ویاگرا ۲۵ سال پیش به صورت رسمی تایید شد. سیلدنافیل در ابتدا به عنوان یک داروی ضد فشار خون به بازار عرضه شده بود اما بعدا مشخص شد که می‌توان از آن برای درمان اختلال نعوظ نیز استفاده کرد. از آن پس این دارو به یک تجارت میلیارد دلاری برای شرکت داروسازی "فایزر" تبدیل شده است.

گفته می‌شود که عوارض جانبی ویاگرا علت الزامی بودن تجویز آن از سوی پزشک بوده است. به دلیل اینکه در بسیاری از کشورها دریافت این دارو مستلزم نسخه پزشکی است، بازار سیاه گسترده‌ای برای خرید و فروش ویاگرا شکل گرفته است.

انتظار می‌رود صدور مجوز فروش دوز ۲۵ میلی‌گرمی ویاگرا بدون نسخه پزشک راهی مؤثر برای مقابله با بازار سیاه ویاگرا باشد.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.