دومین زندانی کُرد در زیر شکنجه کشته شد

پیمان گلوانی به تازگی ازدواج کرده بود.بی بی سی: گروه حقوق بشری هه‌نگاو می‌گوید پیمان گلوانی، جوان ۲۴ ساله اهل مهاباد، ۱۴ روز پس از بازداشت «در پی شکنجه به دست نیروهای امنیتی» جان باخته است.

این سازمان حقوق بشری به نقل از منابع مطلع گزارش داده است آقای گلوانی روز چهارشنبه ١٤ تیر ماه ١٤٠٢ بدلیل عدم هوشیاری از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به بیمارستان خمینی این شهر منتقل شده بود و «ماموران امنیتی به خانواده گلوانی اعلام کرده‌اند که وی به دلیل «سقوط از ارتفاع» به کما رفته است.»

هه‌نگاو نوشته است در روزهای بستری این جوان در بخش مراقبت‌های ویژه، دو نفر از ماموران امنیتی در بیمارستان حاضر بوده و اجازه هیچ گونه ملاقاتی به اطرافیان نداده‌اند و تنها خواهر او که یک‌بار موفق به دیدار او شده گفته است «بدن و سر و صورت پیمان پر از کبودی بود».

روز گذشته فعالان حقوق بشر متمرکز بر کردستان ایران از کشته شدن موسی اسماعیلی یک زندانی سیاسی کُرد و اهل پیرانشهرخبر داده بودند که دو ماه پیش بازداشت و به زندانی در ارومیه منتقل شده بود.

این منابع گفته‌اند آقای اسماعیلی که ۳۱ سال داشته، در اثر «شکنجه» کشته شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان کفته است اتهام آقای اسماعیلی «عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد» بوده است.

هه‌نگاو، گروه حقوق بشری دیگر متمرکز بر اخبار کردستان، هم به نقل از نزدیکان خانواده آقای اسماعیلی نوشته بود که «ماموران امنیتی بدون هیچ گونه توضیح یا ارائه مدارکی دائر بر طی کردن هر گونه پروسه قضایی و محاکمه به خانواده اعلام کرده‌اند که موسی اعدام شده است. لیکن خانواده اسماعیلی که در ایام بازداشت به‌شدت پیگیر وضعیت فرزندشان بوده بر این باور هستند که هیچ گونه محاکمه یا دادرسی نسبت به فرزندشان صورت نپذیرفته است.»

خشونت و شکنجه علیه زندانیان و بازداشتی‌ها در ایران نامعمول نیست و بدرفتاری با زندانیانی که از اقلیت‌های قومی یا مذهبی هستند شدیدتر است.

در سال‌های اخیر کشته شدن چندین زندانی و بازداشتی به واکنش‌های گسترده انجامیده است. کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد موجی از خشم عمومی و اعتراضات گسترده بی‌سابقه سراسری به دنبال داشت.شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید دو ماه پس از بازداشت موسی اسماعیلی، روز شنبه ۱۷ تیر، پدر او به ستاد خبری اداره اطلاعات ارومیه احضار شده و ماموران امنیتی اعلام کرده‌اند که فرزند او درگذشته است.
+37
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  نیایش - تهران، ایران

  نوبت شکنجه شکنجه گران هم به دست خانواده های کشته شده خواهد رسید بلایی به سرتون بیارند که آرزوی مرگ کنید همیشه همینطور نمیمونه این کار طبیعته
  3
  23
  دوشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  آریتما - استکهلم، سوئد

  استان ارومیه دست پانترکهاست که بیشتر به حرف علی‌ف و اردوغان گوش می‌دنند، ظلم ج.ا هم روش، ۷۰٪ این استان کُرد هستند اما چون این پانترکها شیعه هستند، همه‌ی ارومیه دست اوناست، مگه جنایات آخوند حسنی در دهه‌ی شصت فراموش کرده‌اید! این پانترکها هر کاری دلشون می‌خواد انجام می‌دند!
  1
  23
  دوشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  Nagonsar - مونیخ ، آلمان
  آریتما - استکهلم، سوئد
  این ته مانده مغلها همیشه با ادمها مشکل داشته و دارند. با کردها و فارسها و لرها از اقوام اصیل ایرانی مشکل دارند.
  0
  7
  دوشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.