رئیس دانشگاه هنر: سر کردن مقنعه مثل کراوات زدن غربی ها بخشی از نظم است

 محمدرضا حُسناییرادیو فردا: رئیس دانشگاه هنر در واکنش به تجمع‌های اعتراضی دانشجویان این دانشگاه به اجباری شدن «مقنعه» در ماه گذشته، این پوشش را «قانون» خواند و گفت مقنعه مانند «کراوات در کشورهای غربی» بخشی از «نظم» است.

محمدرضا حسنایی روز شنبه ۱۷ تیر به خبرگزاری ایلنا گفت: «من به عنوان رئیس دانشگاه هنر می‌گویم قانون است که دانشجو باید مقنعه بپوشد، در غیر این صورت شاید وضعیت پوشش، باعث شود دانشجویان موارد مختلفی دیگری را هم رعایت نکنند.»

او ضمن طرح این ادعا که پوشیدن مقنعه در دانشگاه هنر «اجباری» بوده، به سابقه خود به عنوان «رئیس بسیج دانشگاه هنر» اشاره کرد و گفت وقتی رئیس پیشین دانشگاه اعلام کرد «حجاب» منحصر به مقنعه نیست، با او مخالفت کرده و گفته بود نباید «قانون» را زیر پا بگذارد.

حسنایی درباره دانشجویان ممنوع‌الورود دانشگاه هنر هم تایید کرد که آنها به دلیل «عدم رعایت حجاب» دچار محدودیت شدند و بعد از «تعهد» دادن توانستند برای امتحانات وارد دانشگاه شوند.

رئیس دانشگاه هنر ادعا کرد که این دانشجویان چون قبلا تعهد داده بودند، برای ممنوع‌الورود کردن دوباره آنها به رای کمیته انضباطی «احتیاجی نیست.»

او گفت دانشجویان دختر دانشگاه هنر «قاعده‌ای» ساخته بودند که فقط مقابل در دانشگاه حجاب اجباری را رعایت می‌کردند و داخل دانشگاه «بی‌حجاب» می‌شدند.

روز ۲۴ خرداد حدود ۵۰ دانشجوی دانشگاه هنر در اعتراض به اجباری شدن مقنعه در پردیس باغ ملی این دانشگاه دست به تحصن زدند و سپس شوراهای صنفی دانشجویان کشور از «ضرب‌و‌شتم» شدید دانشجویان متحصن در دانشگاه هنر تهران از سوی رئیس حراست این دانشگاه خبر داد.

این شورا روز ۲۵ خرداد خبر داد که با وجود فشار و تهدید‌های مدوام حراست، دانشجویان هنوز در دانشگاه هستند و اجازه‌ خروج به آنها داده نمی‌شود.

روزنامه شرق در این باره خبر داد ساعتی پس از این تحصن مسالمت‌آمیز دانشجویان، نمایندگان آنها به حراست فراخوانده شدند و رئیس حراست دانشگاه، در این جلسه «که به ‌صورت تلفنی رئیس دانشگاه و مسئول نهاد رهبری هم در آن حضور داشتند»، دانشجویان را «تهدید عجیبی» کرد.

شرق ننوشته بود که این «تهدید عجیب» چه بوده، اما در بیانیه‌ای که «جمعی از دانشجویان دانشگاه مازندران در جهت حمایت از دانشجویان دانشگاه هنر» نوشته‌اند آمده است که برزویی تهدید کرده بود که دانشجویان را «با دوشکا می‌زنیم.»

روز ۲۷ خرداد، جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر در بیانیه‌ای با اشاره به کشتار معترضان در جریان اعتراضات سراسری «زن زندگی آزادی» خطاب به مسئولان این دانشگاه گفتند: «میان ما و شما دریایی خون فاصله است.»

آنها در ادامه نوشتند: «ما که حالا نزدیک به یک سالی می‌شود که «ما» شده‌ایم، هیچ حرفی با شما نداریم الا یک کلمه: نه.»

تعبیر «نه» دانشجویان دانشگاه هنر در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توئیتر بازتاب فراوان داشت و بسیاری از کاربران با انتشار مجدد آن با این دانشجویان ابراز همبستگی کردند.
+2
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  shirzan - برلین، آلمان

  آخه بی شعور کراوات مگر اجباریه
  0
  32
  شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۹:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  paksan - ایران، ایران

  وقتی میگیم بسیج و بسیجی و حتی سربازی در سپاه رانت هستش و اینا از عوامل رژیم در استخدامها و گرفتن پست های حکومتی و دولتی و حتی کارمندان ساده تا حراستی ها میشوند واسه اینه و باید اینا و خانواده اینا شناسایی و تحت تحریم قرار بگیرند. تصور خیلی ها اینا که عمده مردم خارج از کشور مخالفان رژیم هستند نه اصلا اینطور نیست و لایه های مختلف سپاهی و بسیجی و افرادی که با همان رانتهای عضویت بسیج و گشتهای محلات مسجدی و بعد سربازی در سپاه رفتن اکثرا سر از کشورهای غربی در میارن چون با همون رانتها خودشون یا پدر و مادرشون توان مالی پیدا میکنند و سر از غرب درمیارن. حالا در مورد مردها میشه از روی سربازی رد این لجن ها و فاسدهای حرامخوار رو گرفت ولی برای زنها کار سخت تره ولی بدونید حجاب داشتن یا نداشتن مبنای بسیجی و سپاهی نبودن یا بودن نیست اینها فاسدتر و حـ... تر و ریاکارتر از این هستند که به این چیزا اعتقاد داشته باشند.
  0
  21
  شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  سیمرغ ایران - برلین، آلمان

  شماها که اینقدر از غرب بد میگید چطور در این موارد از غرب فاکت میارید؟
  0
  20
  شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  زنده باد رضاشاه دوم‌ پهلوی - پاریس، فرانسه
  اعدام کردن هم بخشی از نظم است، انقدر منظم قبل از طلوع آفتاب در یک ساعت معین و مشخص آدم ها را در یک خط و طنابهای با طول یکسان آویزان می کنند اصلا انسان از این همه نظم بیاد برهان نظم خداوند می افتد! بی ناموسهای قاتل داعشی!
  0
  7
  شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  مبشر جاروندی - گتنبرگ، سوئد
  آقای حسنایی احمق و نادان ، در غرب کراوات زدن اجباری نیست و جزوی از نظم نیست، همه در اینجا خود انتخاب می‌کنند که چگونه البسه تن کنند ،واقعا بیشرفی نامرد خود فروش ، اگه میخواهی بمالونی برو مال خر رو بمال بیشرف
  0
  9
  شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Momijii - توکیو، ژاپن
  ببین هنر چقدر بی ارزش و بدبخت شده که این بی هنر پاچه خوار ، شده رئیس دانشگاه هنر !!؟ این بهش میاد رئیس چند تا از خانه های صیغه ایهای ، نیم ساعته الم اُلاغ در مشهد باشه !!
  0
  10
  شنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.