صعب‌ العبورترین عبادتگاه جهان در ارتفاع دوهزار متری کوهستان

العربیه: «اَبونا یِماتا گو» یک کلیسای باستانی در منطقه تیگرای اتیوپی است که در ارتفاع حدود 2580 متری در دل کوه کنده شده است، و صعب‌العبورترین عبادتگاه جهان است که مومنان باید برای رسیدن به آن از خطرناک‌ترین مکان‌ها عبور کنند.

قدمت ساخت کلیساهای صخره‌ای در اتیوپی به قرن چهارم میلادی در زمان امپراطوری آکسومیت می‌رسد. این کلیساها که در دل صخره در ارتفاعات بعید کنده شده‌اند، به عنوان پناهگاهی در زمان‌های جنگ نیز عمل می‌کردند.
باستان‌شناسان بر این باورند که اَبونا یِماتا گو در طول قرن پنجم از کوه کنده شده باشد، که قدمت آن را به 1500 سال می‌رساند. کلیسا وقف یِماتای قدیس شده است، که یک قدیس افسانه‌ای اهل اتیوپی است که ظاهرا عادت داشت در آن نقطه از کوه خلوت و عبادت کند. ابونا به معنای رهبر برجسته مذهبی است.

با این حال، آنچه اَبونا یِماتا گو را از سایر کلیساهای مشابه خود متمایز می‌کند این است که رسیدن به آن تقریبا غیرممکن است، و زائران و بازدیدکنندگان باید پای پیاده یک جاده صعب‌ العبور را بپیمایند، و سر راه با انواع و اقسام خطرات صعود، شامل مسیر باریک مشرف به دره و پرتگاه‌های عمیق دست و پنجه نرم کنند.

جاده چنان ناهموار و خطرناک است که زائران بعضا مجبور می‌شوند برای بالا رفتن از طناب کمک بگیرند. این سفر دشوار نماد زیارت معنوی است، و تعهد و از خود گذشتگی زائرانی که به دنبال خلوت و راز و نیاز با خدا هستند را در بوته آزمایش می‌گذارد.

منطقه تیگرای طی سالیان اخیر گرفتار درگیری‌های داخلی و بحران‌های بشردوستانه شده است، که دسترسی به اَبونا یِماتا گو و کلیساهای صخره‌ای مشابه آن را بیش از پیش دشوار کرده است. با این وجود، مومنان کماکان برای زیارت این کلیسا و راز و نیاز با خدا تا ارتفاع دوهزار متری کوه بالا می‌روند.
+3
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  Hassan1479 - تهران، ایران
  ثواب نیایش در این کلیسا با کلیسای داخل شهر قابل مقایسه نیست ، یکبار دعا خوانی در این کلیسا هزاران برابر اثر دارد ، زوار این کلیسا بدون واسطه بهشت می‌روند.!؟!
  0
  10
  یکشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۰
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک
  اینجا هرچی بز تر باشی راحت تر میتونی بری بالا ، مگه نه فاطی
  2
  12
  یکشنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۲ - ۰۷:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.