سوختن در آب، فرایند جدید کفن و دفن در بریتانیا

در این فرآیند فقط استخوان‌های نرم متوفی باقی می‌ماند که می‌توان آن را خشک و به پودر تبدیل کرد و به بستگان سوگوار بازگرداندایندیپندنت فارسی: گویا بعد از آنکه بنگاه کفن‌و‌دفن کو-اوپ (Co-Op) در بریتانیا اعلام کرد که قصد دارد در تعدادی از جایگاه‌های آزمایشی در سراسر این کشور [خدمات] «سوختن در آب» ارائه دهد، صنعت کفن‌و‌دفن بریتانیا بزرگ‌ترین تغییرات خود را در دهه‌های اخیر تجربه می‌کند.  

این فرآیند که قرار است جایگزین پایدارتری برای تدفین در گورستان و سوزاندن با آتش باشد، با عنوان رزومیشن یا رزوماسیون (resomation) (از واژه یونانی به معنای بازگشت بدن انسان) یا هیدرولیز قلیایی شناخته می‌شود که در آن بدن را داخل کیسه‌ای زیست تخریب‌پذیر و درون محفظه‌ای قرار می‌دهند که داخل آن با آب تحت فشار با دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد پر می‌شود.

سپس مقدار کمی هیدروکسید پتاسیم (یا پتاس سوزاننده، ماده فعال برای ترمیم کوتیکول ناخن) به آن اضافه می‌شود تا طی یک دوره چهارساعته، بافت و سلول‌های جسد به محلولی آبکی تبدیل شود.

در این فرآیند فقط استخوان‌های نرم متوفی باقی می‌ماند که می‌توان آن را خشک و به پودر تبدیل کرد و مشابه آنچه در مرده‌سوزی مرسوم است داخل کوزه‌ خاک‌سپاری به بستگان سوگوار بازگرداند.

در این روش برخلاف تدفین سنتی، خطر آلودگی آب‌های زیرزمینی از بین می‌رود و به گفته سندی سالیوان، بنیان‌گذار [این شرکت]‌، مایعات به‌صورت بی‌خطر و بدون هیچ‌گونه اثری از دی‌ان‌ای به چرخه آب بازمی‌گردد.

نخستین مرده‌سوزی در بریتانیا در سال ۱۸۸۵ انجام شد و با تصویب قانون مرده‌سوزی در سال ۱۹۰۲، این روش رسمیت یافت.

این روش تا دهه ۱۹۶۰ به‌مثابه روشی ترجیحی برای دفن جسد، از خاک‌سپاری پیشی گرفت، به گفته پروفسور داگلاس دیویس از دانشگاه دورهام، «افزایش نگرانی‌های زیست‌محیطی و پایداری در دهه گذشته در کنار تمایل به تبدیل شدن به بخشی از طبیعت یا به خاک سپرده شدن در یک محیط طبیعی، نشان می‌دهد که افراد بیشتری به تاثیرات محیطی بدن خود بعد از مرگ اهمیت می‌دهند.»  

فناوری سوزاندن با آب برای نخستین بار در دهه ۱۹۹۰ پدیدار شد، اما ‌به‌تازگی – به گفته پروفسور دیویس گویا در پاسخ به تغییرات اقلیمی- در ایالات متحده آمریکا، کانادا و آفریقای جنوبی رواج یافته و اسقف اعظم دزموند توتو، مبارز فقید ضد آپارتاید، از سرشناس‌ترین افرادی است که تاکنون به این شیوه دفن شده‌اند.

شرکت کفن‌ودفن کو-اوپ، بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات مراسم خاک‌سپاری در بریتانیا، اعلام کرد که این روش را اواخر سال جاری ارائه می‌کند. این شرکت گفت که با کارشناسان پایداری و دانشگاهیان برای اعتباربخشی به پژوهش‌های موجود در خلال آزمایش اولیه منطقه‌ای خود همکاری می‌کند.

این شرکت گفت با هدف گسترش خدمات، اواخر امسال جایگاه‌های آزمایشی به تمام مشتریان کو-اوپ اعلام می‌شود.

گیل استوارت، مدیرعامل شرکت خدمات تدفین کو-اوپ، درباره این فرایند گفت: «اولویت ما کمک به خانواده‌ها برای برگزاری مراسم خاک‌سپاری است که در تک تک مراحل منحصربه‌فرد باشد و به‌عنوان ارائه‌دهنده پیشرو مراسم تدفین در بریتانیا، معرفی گزینه‌های نوآورانه و پایدار برای مشتریان مهم‌ترین اولویت است.»

«تاکنون تنها انتخاب موجود، دفن یا مرده‌سوزی بود. ما از روند پذیرش سریع گزینه‌های جدیدتر مراسم تدفین مانند سوزاندن مستقیم دریافته‌ایم که افزایش گزینه‌ها در بازار مراسم تدفین، هم به نفع سوگواران است و هم آن‌هایی که برای وداع خود از قبل برنامه‌ریزی می‌کنند.»
+10
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.